خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 4804 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

آموزش مایکروسافت exchange server 2016 - ایجاد دیتابیس ها

آموزش مایکروسافت exchange server 2016 - ایجاد دیتابیس ها

کد مطلب : 1299 PDF

در این جلسه قصد داریم به ایجاد دیتابیس ها در Exchange server بپردازیم. شاید از خودتان بپرسید که تا الان هر چه اطلاعات بوده پس کجا ذخیره شده اگر دیتابیسی وجود نداشته است. اما پس از نصب Exchange server یک دیتابیس پیشفرض هم در برنامه بصورت خودکار ایجاد می شود و مثلا Mailbox هایی که در جلسات قبلی آنها را ایجاد کرده بودیم، در زمان ایجاد شدن به همین دیتابیس پیشفرض Exchange server 2016 افزوده شده اند.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر
البته دوستان ایجاد دیتابیس ها در Exchange server، اجباری نیست و شما حتی بدون ایجاد کردن دیتابیس هم می توانید به کار با این برنامه ادامه دهید. اما ایجاد دیتابیس مزایایی دارد که در ادامه آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.
بسیار خب، به کنسول Exchange server 2016 لاگین کرده و مانند تصویر زیر از پانل سمت راست به Servers کلیک کنید. در ادامه از قسمت روبرو به Tab یا زبانه Database کلیک کنید.

آموزش مایکروسافت exchange server 2016 - ایجاد دیتابیس ها . آموزشگاه رایگان خوش آموز

دوستان بصورت پیشفرض این دیتابیس برای Exchange ایجاد شده است و Mailbox ها و احیانا همه Send و Receive ایمیل ها، در این دیتابیس ذخیره شده است. اما می خواهیم برای هر دپارتمان یا اصلا برای بخش و واحدی که در سازمان داریم، یک دیتابیس ایجاد کنیم تا ایمیل های ارسالی و دریافتی آنها، در دیتابیس خودشان ذخیره شود. اما مزیت دیگری هم در اینکار وجود دارد که در ادامه آن را عرض می کنم.
برای ایجاد دیتابیس جدید، از نوار ابزار بالا دکمه + را کلیک کنید تا پنجره زیر نمایش داده شود.

آموزش مایکروسافت exchange server 2016 - ایجاد دیتابیس ها . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در قسمت Mailbox database باید نام دیتابیس را وارد کنید. مثلا من در اینجا می خواهم برای دپارتمان فروش یا Sales اقدام به ایجاد دیتابیس در Exchange کنم.
در ادامه با فیلد Server برخورد خواهید داشت که باید سرور ایجاد و ذخیره سازی این دیتابیس را مشخص کنید. اگر به غیر همین سرور، سرورهای دیگری در سازمان دارید که Exchange روی آنها نصب شده و Role مربوط به Mailbox در آنها نصب شده، می توانید هر کدام را که خواستید برای ذخیره شدن این دیتابیس می توانید انتخاب کنید که اولا در Performance تاثیر خوبی خواهد داشت. وقتی سازمانی به این سمت رفته که چندین سرور Exchange راه اندازی کرده و دیتابیس ها را روی آنها پخش و ایجاد کرده است، پس به جرات می توان گفت که آن سازمان Enterprise و بزرگی است. چون در شرکت های کوچک اولا به سمت راه اندزای Exchange نمی روند و اگر هم به سمت راه اندازی Exchange بروند، نهایتا در یک سرور آن را نصب می کنند و در بستر مجازی یک HA یا FT برای آن فعال می کنند. البته خود Exchange هم از قابلیت HA برای فرار از بحران پشتیبانی می کند، آن را هم در مباحث بعدی آموزش خواهیم داد.
مزیت بعدی این است که اگر هر سرور با شمکل مواجه شود، از آنجایی که دیتابیس ها در سرورها پخش شده اند، فقط دیتابیس های سروری که دچار آسیب شده در دسترس نیستند.
با انتخاب سرور، مسیر ایجاد Database و Log file ها هم بصورت خودکاردر همان مسیری که نرم افزار Exchange نصب شده، تنظیم می شود. شما می توانید در Volume یا پارتیشن ای که با فایل سیستم Refs فرمت شده باشد هم ذخیره کنید.
با فعال کردن تیک گزینه Mount This Database، این دیتابیس آماده استفاده در سیستم می شود. اگر این تیک را بردارید، دیتابیس ایجاد می شود ولی قابل استفاده در Mailbox ها نیست.
در نهایت دکمه Save را برای ذخیره دیتابیس جدید کلیک کنید.

آموزش مایکروسافت exchange server 2016 - ایجاد دیتابیس ها . آموزشگاه رایگان خوش آموز

با Save کردن دیتابیس، با این پیغام مواجه می شوید. سرویسی در Exchange server وجود دارد که با ذخیره سازی و مدیریت دیتابیس ها سر و کار دارد. دوستان عزیز دقت کنید، شما دیتابیس یا دیتابیس های جدیدی در برنامه Exchange اضافه کردید، این دیتابیس ها توسط سرویسی به نام Microsoft Exchange Information Store مدیریت می شوند. البته Mailbox ها و Public Folder ها هم توسط این سرویس مدیریت و راهبری می شوند.

Manages the Microsoft Exchange Information Store. This includes mailbox databases and public folder databases. If this service is stopped, mailbox databases and public folder databases on this computer are unavailable. If this service is disabled, any services that explicitly depends on it will fail to start.


کاری که باید شما دوستان انجام دهید این است که به کنسول Services در ویندوز سرور Exchange وارد شدن و سرویس نامبرده را Restart کنید.

آموزش مایکروسافت exchange server 2016 - ایجاد دیتابیس ها . آموزشگاه رایگان خوش آموز

بدین ترتیبی که توضیح دادیم، اقدام به ایجاد سایر دیتابیس های مورد نیاز کردیم. در آموزش بعدی می خواهیم بررسی کنیم که چطور از این Database در Exchange server استفاده می شود.

برای مشاهده سرفصلهای آموزش Microsoft Exchange server 2016 ، لطفا اینجا کلیک کنید.
دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

دوره آموزشی Exchange server 2016