خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

معایب بیت‌کوین چیست؟

معایب بیت‌کوین چیست؟

کد مطلب : 1321


در نوشتار دیگری به فواید بیت کوین پرداخته ایم. در این نوشتار به معایب بیت کوین می پردازیم. در سایت اصلی بنیاد بیت کوین، معایب زیادی برای بیت کوین ذکر نشده است و در مجموع میزان پذیرش آن و در حال توسعه بودن و تکمیل نشدن آن را جزء معایب بر شمرده است. اما در این نوشتار به برخی معایب آن اشاره می کنم.

آموزش سالیدورکز 20-2019

بیت کوین ارز بدون پشتوانه


درست است که تا کنون افراد زیادی بیت کوین را به عنوان یک ارز، پذیرفته اند و حتی روزانه چندین میلیارد دلار گردش مالی این ارز می باشد. اما واقعیت اینست که بیت کوین هیچ نوع پشتوانه ای ندارد و اساسا از نظر منطقی نمی تواند آن را پول به حساب آورد و در حقیقت یک کالا و آنهم یک کالای غیر فیزیکی و مجازی می باشد. به محض اینکه از دیدگاه مردم ناباب گردد و در معاملات مردم جایگاهی نداشته باشد، تمامی بیت کوین ها که تا الان بیش از 180 میلیارد دلار ارزش دارند، حتی 1 ریال هم ارزش نخواهند داشت. البته فعلا بیت کوین روی بورس است و با توجه به روند افزایش تقاضا برای آن و پذیرفته شدن بیت کوین در کسب و کارهای مختلف که منجر به افزایش قیمت مداوم آن شده است، این خطر هنوز در مورد بیت کوین احساس نمی شود. اما هیچ بعید نیست که در آینده دچار این سرانجام گردد. در صورتی که به هر دلیل این اتفاق بیفتد و بیت کوین به مشکل نابابی دچار شود و استقبال عمومی از آن روی برگرداند، آنوقت است که صاحبان بیت کوین و کسانی که سرمایه نقدی و کالایی خود را تبدیل به بیت کوین کرده اند، در مجموع میلیاردها دلار متضرر خواهند شد.

نبود هیچ مرجع سازمان یافته و رسمی برای نقد کردن بیت کوین ها


حقیقت ماجرا اینست که هیچ سازمان و یا گروه مشخصی مسئولیت نقد کردن بیت کوین ها و تبدیل آنها به سایر ارزها را عهده دار نیست. دلیلش هم همانطور که اشاره کردیم اینست که بیت کوین یک ارز بدون پشتوانه می باشد. در واقع نقد کردن بیت کوین به این شکل است که شخصی، فروشگاهی و یا شرکتی باید در نهایت آن را به عنوان پول از شما بپذیرد و در قبالش کالا، خدمات و یا ارز دیگری را به شما بپردازد. این خیلی بد است که هیچ راهی وجود ندارد تا شما از طریق یک چیزی مشابه یک بانک مرکزی در نهایت موفق به نقد کردن بیت کوین های خود گردید. البته خود این مساله باعث نابسامانی های بسیاری نیز شده است. در همین ایران ما شاهد این هستیم که در صرافی های اینترنتی بین قیمت خرید و فروش بیت کوین حدود 2 میلیون تومان اختلاف قیمت وجود دارد. یعنی اگر شما همین الان یک عدد بیت کوین را مثلا به قیمت 30 میلیون تومان خریداری کنید و بخواهید در همان لحظه بفروشید، در صورتیکه صرافی حاضر به نقد کردن آن باشد، نهایتا 28 میلیون به شما می دهد و در عرض همین چند ساعت شما 2 میلیون تومان متضرر خواهید شد.

خرید و فروش غیر قانونی آن و عدم امکان پیگیری از طریق نهادهای حقوقی


بیت کوین را دولت ها اختراع نکرده اند (یا حداقل هیچ دولتی مسئولیت آن را نپذیرفته است)، برای همین تقریبا در همه کشورهای جهان هنوز قانون و برنامه مدونی در مورد آن وجود ندارد. به عنوان مثال در همین ایران هیچ صرافی قانونا نمی تواند به خرید و فروش بیت کوین بپردازد، اساسا هنوز قانونی در این زمینه وضع نشده است. برای همین بیت کوین در یک وضعیت نابسامان عدم پذیرش قانونی (حداقل تا زمان نگارش این مقاله) به سر می برد. این مشکل را برای دارندگان بیت کوین دو چندان می کند. اگر در صرافی های بیت کوین سر شما کلاه بگذارند. پولی را از شما بگیرند و بیت کوین به حسابتان واریز نشود، و یا بیت کوین را بگیرند و پولی واریز نشود. اساسا در اینگونه مواقع هنوز هیچ راه پیگیری حقوقی وضع نشده است و این مساله ریسک بیت کوین را به شدت افزایش می دهد.

بازار گرم بیت کوین به خاطر دلال هاست


در سال 2017 شاهد رشد شگفت انگیزی در حجم مبادلات بیت کوین بوده ایم. البته این رشد بیشتر از اینکه به دلیل پذیرش عمومی و استقبال مردم برای انجام مبادلاتشان با بیت کوین باشد، به دلیل استقبال دلالان در سراسر جهان می باشد. در واقع بیت کوین تبدیل به یک آب گل آلود برای دلالان شده است تا بتوانند از آنجا ماهیگیری کنند. فلسفه بیت کوین بر اینست که به عنوان یک ارز جهانی مبادلات را ساده کند، اما ظاهرا در حال حاضر وسیله ای شده است تا اشخاص از طریق خرید و فروش بیت کوین به سود دست پیدا کنند. این مساله بیت کوین را بیش از پیش به کالا تبدیل کرده است و تا حدود زیادی خاصیت ارز بودن آن را کمرنگ کرده است. البته استقبال دلالان تا زمانی خواهد بود که در این آشفته بازار سود کسب کنند و به محض اینکه متوجه بشوند آن بازدهی را برایشان نخواهد داشت سرمایه خود را به کسب و کار سود ده تر دیگری منتقل خواهند کرد و در نتیجه علی می ماند و حوضش و هزاران نفری که بیت کوین ها را به امید سود و گرانتر شدن آن در آینده در اختیار دارند و منرصد فرصتی هستند تا قیمت بیت کوین بالا برود و از فروشش سود کسب کنند.
نویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟


بیت کوین ها چگونه ساخته می شوند؟

بیت کوین ها چگونه ساخته می شوند؟