خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 4806 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

RPO و RTO چیست

RPO  و RTO چیست

کد مطلب : 1458 PDF

(Recovery Point Objective (RPO و همین طور (Recovery Time Objective (RTO دو پارامتر و شاخص بسیار مهم در شرایط فاجعه یا disaster recovery و یا data protection (محافظت از اطلاعات) می باشد. همین دو موضوع بسیار مهم که دنیای پشت آن است، باعث می شود که سازمان بر حسب اندازه و Scale و حساسیت اطلاعاتشان، به سمت طرح پشتیبان گیری اطلاعات مطلوب هدایت کند. RPO / RTO، همراه با تجزیه و تحلیل تاثیر کسب و کار، پایه ای برای شناسایی و تجزیه و تحلیل استراتژی های قابل ملاحظه برای درج در برنامه تداوم کسب و کار فراهم می کند.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

RTO: Recovery Time Objective

دوستان لطفا اجازه دهید برای درک بهتر مطلب آن را با ذکر مثالی توضیح دهیم. مثلا تصور کنید سرور ها یا دیتا سنتر بر اثر حوادث طبیعی مثل سیل، زلزله و یا غیر طبیعی مثل آتش سوزی، جنگ و غیره از بین برود. خب، وقتی این اطلاعات از بین برود، مدت زمانی که به طول خواهد انجامید تا این سرویس ها در سرورها مجددا راه اندازی شده و در دسترس کاربران قرار گرفته و آماده خدمت رسانی باشد چقدر است. پس بسیار مهم است که در کمترین زمان ممکن این اطلاعات در دسترس کاربران و مشتریان قرار بگیرند و اصطلاحا UP شوند. مثلا شما با نرم افزار Veeam backup & Replication می توانید این زمان را به کمترین میزان برسانید بطوری که اگر که دیتا سنتر اصلی به طور کل نابود شد، Disaster recovery site وارد بازی شده و عینا همان سرویس ها را در اختیار مشتریان و کاربران قرار دهد.

RPO  و RTO چیست . آموزشگاه رایگان خوش آموز

RPO: Recovery Point Objective

RPO هم به اندازه RTO مهم و ضروری است، البته این مورد را بیشتر ادمین ها درک می کنند. مثلا تصور کنید نرم افزار فروشگاه آنلاین راه اندازی کرده اید به طوری که در هر دقیقه و یا ساعت تعداد بی شماری تراکنش به دیتابیس اضافه می شود و روی این تراکنش ها توسط پرسنل مالی کلی اکشن انجام می شود. حالا اگر بازه های زمانی بک آپ گیری از این سرور را هر 12 ساعت تنظیم کرده باشید و چنانچه سرور به دلیل Failed کرده و نابود شود، یک RTO برای راه اندازی آن سرور خواهید داشت که سرور را مجددا سرپا کنید و ضمن اینکه شما شما فقط تا 12 ساعت قبل بک آپ را خواهید داشت. مثلا ساعت 12 ظهر بک آپ تهیه می شود و ساعت 3 بعد از ظهر اتفاق بدی برای سرور رخ می دهد و شما در ساعت 8 بعد از ظهر سرور را سر پا می کنید، اما فقط بک آپ ساعت 12 ظهر را می توانید Restore کنید چرا که از ساعت 12 تا 3 هیچ بک آپی تهیه نشده است. همه اینها بستگی به حساسیت سرور و اطلاعات ذخیره شده در آن دارد. همچین سروری که در هر دقیقه و ساعت این حجم از اطلاعات در آن اضافه و تغییر پیدا می کنند بهتر است هر ساعت از آن بک آپ تهیه شود تا در زمان وقوع حادثه، سازمان تلفات کمتری از بابت اطلاعات متحمل شود.

RPO  و RTO چیست . آموزشگاه رایگان خوش آموزدیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: