خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 4806 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

ایجاد user جدید در ویندوز

ایجاد user جدید در ویندوز

کد مطلب : 1564 PDF

اگر جزو کاربران خانگی باشید به شما که به نوعی صاحب کامپیوتر یا لب تاپ هستید، سایر اعضای خانواده هم از کامپیوترتان استفاده می کنند. استفاده سایرین از کامپیوتر شما همیشه هم خوب نیست چون ممکن است به ور ناخود آگاه و از روی کنجکاوی تغییراتی در تنظیمات ویندوز شما ایجاد شود که کلا کامپیوتر با مشکلات جدی مواجه شود و در برخی مواقع اطلاعات مهمی که شما در سیستم ذخیره کرده اید در معرض تهدید باشند. شما در این شرایط می توانید یک User یا کاربر دیگر در ویندوز ایجاد کنید و دسترسی های آن را محدود کنید. User ای که شما در ویندوز ایجاد می کنید دسترسی های کاملی به سیستم ندارد و محدودیتهایی در کار با ان خواهد داشت البته در این مقاله شما می توانید ببینید که چگونه یک User را عضو گروه Administrator کنید. البته فقط دلیل همینی نبود که من عرض کردم شما به دلایل مختلف می خواهید User در ویندوزتان ایجاد کنید. دلایل شما هر چه که باشد به روش زیر می توانید User در ویندوز ایجاد کنید.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر
شما به سادگی می توانید یک User در ویندوز ایجاد کنید. البته دوستان من اینکار را در ویندوز 10 انجام می دهم ولی شما عینا همینکار را در نسخه های قبلی ویندوز می توانید انجام دهید. برای این منظور لطفا کلیدهای ترکیبی Windows key + R همزمان از کیبورد فشار دهید تا پنجره Run نمایش داده شود.

ایجاد user جدید در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

سپس عبارت lusrmgr.msc را در پنجره Run مانند شکل زیر وارد و Enter و یا OK کنید.

ایجاد user جدید در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

بدین ترتیب به کنسول Local Users And Computers وارد خواهید شد. اینجاست که می توانید User جدید در ویندوز ایجاد کنید و بنا به صلاحدید خودتان کاربر را به عضویت سایر گروه ها در آورید.

ایجاد user جدید در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

لطفا از پانل سمت راست همین کنسول مانند تصویر زیر روی پوشه Users کلیک راست کنید و آیتم New User را برای ایجاد User جدید کلیک کنید.

ایجاد user جدید در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

پنجره شکل زیر برای اضافه کردن کاربر جدید نمایش داده خواهد شد.

ایجاد user جدید در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در قسمت Username باید نام کاربری این User را وارد کنید. در واقع Username همان کاربریست که با آن به ویندوز لاگین خواهد کرد. در قسمت Fullname هم می توانید نام کاربر را چه فارسی و چه انگلیسی وارد کنید. اگر هم می خواهید این کرابر در زمان لاگین پسورد داشته باشد در قسمت های Password و Confirm password، یک رمز عبور برای کاربر وارد کنید و ان را در اختیار کاربر مربوطه قرار دهید. من گزینه های زیر را در ادامه توضیح خواهم داد اما برای ثبت User دکمه OK را کلیک کنید تا User ایجاد شود.

ایجاد user جدید در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

همانطور که مشاهده می کنید، کاربر مورد نظر ایجاد شده است و شما یا هر شخص دیگری با در دست دانستن User name و Password به ویندوز لاگین کند. گفتنی است که این کاربر بصورت پیشفرض عضو گروه Users خواهد بود و دسترسی های محدودی دارد و در سطح یک Administrator دامنه عملیاتی در این سیستم را نخواهد داشت.
همین الان از این User می توانید برای لاگین به ویندوز و کار با آن استفاده کنید. اما قرار شد گزینه هایی که در زمان ایجاد کردن User وجود داشت را توضیح دهیم که در زمان ایجاد User من تیک هیچ کدام از آنها را فعال نکردم. این گزینه ها را به شما توضیح خواهم داد و به صلاحدید خودتان از آنها استفاده کنید.

ایجاد user جدید در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

User must Change password at next logon: زمانی تیک این گزینه را فعال کنید، هر پسوردی که برای این User گذاشته باشید، زمانی که User برای اولین باز به ویندوز لاگین کند، از او درخواست می شود که پسورد را عوض می کند البه این درخواست اجباری است یعنی تا User پسورد خود را عوض نکند نخواهد توانست که به ویندوز الگین کند.
user cannot change password: با فعال کردن این گزینه هر پسوردی که برای User مورد نظرتان تنظیم کرده باشید به هیچ وجه نخواهد توانست که آن پسوردی که شما تنظیم کرده اید را عوض کند مگر آنکه شما به همین جا بیایید و تیک این گزینه را غیرفعال کنید.
Password never expire: هر پسوردی بنا به دلایل امنیتی یک طول عمری دارد و با اتمام آن مدت زمان که بصورت پیشفرض 42 روز است، باید User پسورد را عوض کند. چنانچه این تیک را بزنید، هرگز پسورد مقضی یا Expire نخواهد شد.
Account is disabled: شما می توانید کاربران زیادی در ویندوز ایجاد کنید و وضعیت آنها را غیرفعال کنید. مثلا کاربری را از قبل در ویندوز ایجاد کرد هاید و حالا آن کاربر در مسافرت یا کلا منفک شده است، به جای اینکه ان را Delete یا حذف کنید، بهتر است آن را Disable کنید. اگر وضعیت کاربری Disable باشد کنار Username آن در کنسول یک فلش ظاهر خواه دشد و همچنین دیگر کسی نخواهد توانست که با آن User به ویندوز لاگین کند.

در این پست نحوه اضافه کردن User در ویندوز با استفاده از دستورات CMD آموزش داده شده است.


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: