خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 5288 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

18. ایجاد یک پرس و جوی پارامتریک (Parameter Query) در اکسس 2016

18. ایجاد یک پرس و جوی پارامتریک (Parameter Query) در اکسس 2016

کد مطلب : 1707 PDF

یک پرس و جوی پارامتریک (parameter query) یکی از ساده ترین و در عین حال قدرتمندترین پرس و جوهایی می باشد که شما می توانید بسازید. از آنجا که ایجاد پرس و جوهای پارامتریک بسیار ساده می باشد، آنها به سادگی می توانند بروز رسانی شوند تا معیار جستجو (search term) در آنها تغییر یابد. وقتی که یک پرس و جوی پارامتریک (parameter query) را باز می کنید، اکسس از شما معیارهایی برای جستجو درخواست می کند و با توجه به معیار وارد شده توسط شما نتایج متفاوت و متناسب با معیار را نمایش خواهد داد.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

وقتی که یک پرس و جوی پارامتریک (parameter query) را اجرا می کنید، معیارهای جستجو (search terms) به مانند معیارهای متغیری عمل خواهند کرد، و این مساله باعث می شود تا هر بار که پرس و جو اجرا می شود معیارها قابل تغییر باشند. برای مثال، فرض کنیم که ما مالک یک قنادی هستیم و می خواهیم پرس و جویی بسازیم که سفارش های مربوط به یک تاریخ خاص را مشاهده نماییم. در این مورد ما میتوانیم یک پرس و جوی پارامتریک (parameter query) بسازیم که فیلد Date (تاریخ) در آن به عنوان یک متغیر باشد. با این روش، هر بار که آن پرس و جو را اجرا کنیم، یک کادر محاوره ای باز می شود و از ما درخواست تاریخ می کند و بر اساس تاریخ وارد شده، نتایج مربوط به آن تاریخ را به ما نمایش می دهد.

18. ایجاد یک پرس و جوی پارامتریک (Parameter Query) در اکسس 2016
در این مورد ما تاریخ را در کادر محاوره ای مربوطه وارد می کنیم، سپس اکسس بر اساس تاریخ وارد شده توسط ما معیار جستجو را تغییر می دهد.

روش ایجاد یک پرس و جوی پارامتریک (parameter query)


به مانند روش معمولی که در درس های پیشین گفتیم یک پرس و جوی (query) معمولی بسازید. اگر لازم باشد شیوه join کردن جدول ها را تغییر بدهید، فیلدهایی را که مایلید در نتایج پرس و جوی شما ظاهر شوند را انتخاب کنید، و معیارهای غیر متغیر و ثابت پرس و جو را در ردیف Criteria تعیین کنید. تا اینجای کار هیچ تفاوتی با پرس و جوهای معمولی ندارد.

حالا فیلدی را که می خواهید معیار جستجوی آن را به صورت متغیر تعیین کنید انتخاب کرده و سپس ردیف Criteria مربوط به آن را انتخاب کنید.

عبارتی را که می خواهید در کادر محاوره ای دریافت معیار از کاربر نمایش داده شود، تایپ کنید. فراموش نکنید که این عبارت را حتما در یک جفت کروشه [] قرار بدهید. برای مثال، در پرس و جوی پارامتریک (parameter query) ما، می خواهیم تا عبارت What Date نمایش داده شود، از این رو آن را به شکل زیر می نویسیم :

[What Date?]


در تب Design دستور Run را کلیک کنید تا پرس و جو اجرا گردد. یک کادر محاوره ای نمایان می شود و پیغامی که شما تعیین کرده اید در آن نمایش داده می شود و معیاری را از شما می خواهد. معیار مورد نظرتان را وارد کرده و بر روی ok کلیک کنید. بر اساس معیار شما نتایج جستجو نمایش داده می شوند.

18. ایجاد یک پرس و جوی پارامتریک (Parameter Query) در اکسس 2016
شما به سادگی می توانید یک پرس و جوی پارامتریک (parameter query) موجود را اجرا کنید.

نکاتی در مورد نوشتن پرس و جوهای پارامتریک (parameter query)


ایده آل اینست که در هنگام تعیین پیغام برای گرفتن معیار جستجو، در پیغام شما دقیقاً تعیین شده باشد که کاربر چه نوع اطلاعاتی را و در چه فرمتی باید وارد نماید. برای مثال، برای گرفتن یک مقدار تاریخ به عنوان معیار جستجو از کاربر، ما پیغامی مشابه پیغام زیر را نمایش می دهیم تا امر بر کاربر مشتبه نگردد :

[What Date? (mm/dd/yyyy)]


18. ایجاد یک پرس و جوی پارامتریک (Parameter Query) در اکسس 2016
پرس و جوهای پارامتریک (parameter query) ساده معمولاً به این شکل هستند که کاربر دقیقاً باید معیار جستجو را تعیین کند و پرس و جو موارد صد در صد مشابه با معیار مربوطه را بر خواهد گرداند. با این حال شما این امکان را دارید تا هر نوع معیاری را در پرس و جوهای پارامتریک مورد استفاده قرار بدهید.

برای مثال، اگر بخواهیم سفارش هایی را که در یک بازه زمانی خاص قرار دارند بیابیم می توانیم از عملگر between برای این منظور استفاده کنیم و معیار جستجو را به صورت Between x AND y تعیین کنیم و مقادیر x و y در واقع دو تاریخ هستند که کاربر تعیین خواهد کرد. در این مثال معیار پارامتریک ما به شکل زیر خواهد بود :

Between [Enter the start date:] And [Enter the end date:]


اگر کاربر این پرس و جو را اجرا کند دو کادر محاوره ای پشت سر هم باز می شوند که در اولی تاریخ اول و در کادر دوم، تاریخ دوم جستجو از کاربر دریافت می شود.

18. ایجاد یک پرس و جوی پارامتریک (Parameter Query) در اکسس 2016

آموزش قبلی : 17. ایجاد فیلدهای محاسباتی (Calculated Fields) و ردیف های مجموع (Totals Rows) در اکسس 2016

آموزش بعدی : 19. روش ایجاد یک پرس و جو برای پیدا کردن رکوردهای تکراری در اکسس 2016نویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:


دوره رایگان آموزش جامع اکسس 2016 از مقدماتی تا پیشرفته

دوره رایگان آموزش جامع اکسس 2016 از مقدماتی تا پیشرفته