خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 4788 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

آموزش برنامه نویسی اکسل : درک ماژول ها (Modules)

آموزش برنامه نویسی اکسل : درک ماژول ها (Modules)

کد مطلب : 2583 PDF

یک ماژول (Module) یک ظرف برای کدهای شما می باشد. بسته به کاربرگ اکسل تان (workbook) و بسته به اولویت هایتان و بسته به اینکه چگونه می خواهید کدهایتان را مدیریت کنید، در یک ماژول (Module) می توانید یک یا تعداد بیشتری ماکرو (macro) را جای دهید. در مورد پروژه های کوچکتر، که فقط دو یا سه ماکرو (macro) دارند، ممکن است یک ماژول (Module) برای شما کافی باشد. اگر پروژه های بزرگتری را ایجاد می کنید که تعداد زیادی ماکرو (macro) در آن ها وجود خواهند داشت، ممکن است بخواهید آن ماکرو ها را در ماژول های بیشتری سازماندهی کنید.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

انواع مختلفی از ماژول ها وجود دارند :

  • ماژول های استاندارد (Standard Modules) : این نوع ماژول همان نوعی است که قبلاً هم دیده اید، و ماکرو هایی را که شما از ابتدا شروع به طراحی آن می کنید و یا با استفاده از ابزار ضبط ماکرو (Macro Recorder) ایجاد می کنید در این نوع ماژول ها قرار می گیرند.

  • ماژول های فرم های کاربر (UserForm Modules) : این نوع ماژول ها به اشیاء خاصی تعلّق دارند که userform نامیده می شوند. در ادامۀ این دوره در مورد userform ها بیشتر خواهید دانست.

  • ماژول های کلاس (Class Modules) : این نوع ماژول ها محتوی کدهای VBA هستند که شما ایجاد می کنید تا اشیاء اختصاصی خودتان را با برنامه نویسی، در آنها بسازید. ایجاد کلاس های اختصاصی توسط خودتان بسیار جالب است و در ادامۀ این دوره در مورد آن بیشتر خواهید دانست.

  • ماژول های برگه (Worksheet Modules) : این نوع ماژول ها کدهای VBA را در خود نگهداری می کنند که مشابه ماکروها عمل می کنند، اما دارای قسمت بندی هایی بنام رویه (procedure) هستند که برنامه نویسی را برای شما ساختیافته تر خواهند کرد. رویه هایی که در سطح برگه ها (Worksheet-level procedures) نوشته می شوند، به حرکات مختلفی متصل می شوند که رویداد (events) نامیده می شوند. به عنوان مثال انتخاب یک بازه سلولی یا وارد کردن مقدار داخل یک سلول منجر به فعال سازی نوعی event (رویداد) خواهد شد. در این مورد در ادامه بیشتر خواهید دانست.

  • ماژول های کاربرگ (Workbook Module) : کاربرگ ها (فایل های اکسل) خودشان دارای یک نوع ماژول هستند که به صورت پیش فرض نامش ThisWorkbook می باشد و می تواند رویدادهایی در سطح کاربرگ (Workbook) را مدیریت نمایند.

با وجود اینکه انواع مختلفی از ماژول ها در اکسل وجود دارند، اما از نظر مفهومی همۀ آنها یکسان هستند. ماژول ها کارشان اینست که کدها را در خودشان ذخیره کنند و آنها را به اشیاء اکسل ارتباط بدهند.


آموزش قبلی : آموزش برنامه نویسی اکسل : درک محیط VBE

آموزش بعدی : آموزش برنامه نویسی اکسل : استفاده از مرورگر اشیاء (Object Browser)نویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(2)

شهرام ۱۳۹۷/۰۲/۲۱

اطلاعات بسیار مفید و کاربردی می باشند. نقطه قوت آن نسبت به دیگر آموزشها اینست که از پایه و بطور حرفه ای توضیح داده می شوند. کاملاً مشخص است تدریس مطالب توسط استادی صورت می گیرد که مبحث تخصصی ایشان برنامه نویسی است و به صورت آکادمیک در این رشته تحصیل کرده اند و دانش خود را در طبق اخلاص گذاشته اند.
متاسفانه در دنیای مجازی آموزشهایی وجود دارد که اشخاص غیر متخصص که به صورت تجربی کار را یاد گرفته اند اقدام به آموزش می کنند در نتیجه افراد برای ادامه مسیر انگیزه خود را از دست داده و مسائل بغرنج و پیچیده به نظر می آیند.
از جناب انصاری کمال تشکر را دارم

امیر انصاری ۱۳۹۷/۰۲/۲۲

دوست بزرگوار شهرام با سلام

نظرات شما باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه در ما می گردد. از لطف جنابعالی سپاسگزارم.

دیدگاه خود را ثبت کنید:

آموزش برنامه نویسی VBA

دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته

دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته