خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 5443 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

بیت و بایت چگونه کار می کند - بخش سوم

بیت و بایت چگونه کار می کند - بخش سوم

کد مطلب : 4696 PDF

پس از بررسی بیت، در پست قبلی، در این پست به بررسی بایت می پردازیم.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

The Standard ASCII Character Set

بایت ها معمولا برای نگهداری کاراکترها در متون کاربرد دارند. در مجموعه ASCII character، هر مقدار باینری عددی بین 0 و 127 به یک کاراکتر مشخص داده می شود. اکثر کامپیوترها مجموعه ASCII character را برای استفاده طیف کامل 256 کاراکتر موجود را در یک بایت گسترش می دهند.

با استفاده از همین کدها، کامپیوترها اسناد متنی شما را در RAM و دیسک ذخیره می کند. . به عنوان مثال، اگر از Notepad در ویندوز 95/98 استفاده می کنید تا یک فایل متنی که حاوی کلمات است ایجاد کنید، مثلا: Four score and seven years ago، Notepad از 1 بایت حافظه برای هر کاراکتر استفاده می کند(همچنین از یک بایت برای کاراکتر Space یا فاصله بین کلمات و اسکی کاراکتر آن 32 است). هنگامی که Notepad این جمله را در فایل بر روی دیسک ذخیره می کند، فایل نیز شامل 1 بایت در هر کاراکتر و در هر space است.
این تست را انجام دهید، یک فایل Notepad باز کنید و جمله Four score and seven years ago را در آن وارد کنید و مثلا فایل را در یک پارتیشن با هر نامی، مثلا khoshamoz.txt ذخیره کنید. سپس روی فایل کلیک راست کرده و properties بگیرید. در فرم باز شده و در تب general به قسمت Size دقت کنید. خواهید دید که ظرفیت فایل 30 بایت است و هر کاراکتر شامل 1 بایت می باشد.حال اگر حروف یا کلمات دیگری را بدان اضافه کنید، خواهید دید که به ازای هر کاراکتر، یک بایت به حجم فایل اضافه می شود.
کامپیوترها به حروف به ان شکلی که ما انسان ها نگاه می کنیم، دید ندارند بلکه هر حرف را یک عدد می بینند. متوجه خواهید شد که هر بایت حاوی یک حرف نیست، بلکه یک عدد است این عدد کد ASCII مربوط به کاراکتر است. بنابراین در دیسک، اعداد برای فایل به این شکل هستند:

f=70
o=111
u=117
r = 114
a=97
n=110
d=100
s=115
e=101
v=118
e=101
n=110


فقط به یاد داشته باشید که کد Ascii فاصله یا Space، عدد 32 است.

در مورد پیشوندها یا prefixes ها بیت و بایت در پست بعد صحبت خواهیم کرد.

پست قبلی

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: