خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 5443 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

نحوه کارکرد CD ها- بخش پنجم

نحوه کارکرد CD ها- بخش پنجم

کد مطلب : 4702 PDF

یک CD player وظیفه دارد تا اطلاعات ذخیره شده در حفره های CD را یافته و آنها را بخواند. با توجه به اینکه فضای حفره ها بسیار کم است از این رو CD player ها جزو تجهیزات فوق العاده دقیق هستند.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر
درایو شامل سه جزء اساسی است:
موتور درایو که وظیفه چرخاندن CD را دارد. این موتور درایو دقیقا کنترل می شود تا سرعتی بین 200 تا 500 دور در دقیقه بسته به اینکه کدام track در حال خواندن است، داشته باشد.
یک لیزر و یک سیستم لنز برای متمرکز کردن خواندن اطلاعات از CD
یک tracking mechanism که پرتو لیزر را قادر می سازد تا بتواند مسیر مارپیچ Track را دنبال کند. tracking mechanism باید بتواند که لیزر را با وضوح میکرونی حرکت دهد.

در داخل CD player، یک مقدار کمی از فناوری پیچیده کامپیوتری در تشکیل داده ها به بلوک های داده قابل فهم و ارسال آنها به یک CD صوتی، یا کامپیوتر وجود دارد.
کار اساسی CD playe، کنترل لیزر در مسیر حفره ها است. پرتو لیزر از طریق لایه پلی کربنات عبور می کند ولایه آلومینیوم نور لیزر را بازتاب می دهد و به یک دستگاه اپتوالکترونیک که تغییرات نور را تشخیص می دهد، برخورد می کند.
حفره ها نور را به طور متفاوتی نسبت به زمینه(لایه آلومینیومی) منعکس می کنند و حسگر اپتوالکترونیک آن تغییر را تشخیص می دهد. مدار الکترونیکی درایو تغییرات بازتابی را برای خواندن بیت هایی که بایت را تشکیل می دهند، انجام می دهد.

سخت ترین کار یا سخت ترین قسمت نگه داشتن پرتو لیزر بر روی مسیر داده(data track) است. این تمرکز در نگه داشتن پرتو لیزر، کار tracking system است. tracking system کار paly کردن CD را انجام میدهد. و باید بطور مداوم و با دقت بالا، لیزر را از شیار یا Track که از داخل به سمت خارج بود هدایت کند. همانطور که لیزر به سمت خارج از مرکز دیسک حرکت می کند، حفره ها به سرعت از مسیر لیزر عبور می کنند.
اگر شما CD-WR drive دارید و مثلا می خواهید سی دی صوتی خود را رایت کنید، جای جالب قضیه که خیلی به نفع ما کاربران است، است که نرم افزار مربوطه می تواند کل کار را همراه با جزئیات برای ما اداره کند. شما با استفاده از این نرم افزار به سادگی می توانید فلان موزیک یا این چند موزیک یا این تعداد فایل که فرمت های مختلفی دارند را در CD کنید و مابقی کار را خود نرم افزار برای شما انجام میدهد. شما لازم نیست Format لازم برای CD را در مورد اطلاعات انجام دهید همه این کارها را خود نرم افزار به بهترین شکل برای شما انجام میدهد. به هر حال فرمت CD data format پیچیده و جالب است که به آن هم نگاهی خواهیم داشت.
برای درک اینکه چگونه داده ها بر روی سی دی ذخیره می شوند، شما باید همه شرایط مختلفی که طراحان روش کدگذاری داده ها(data encoding) در تلاش برای انجام آن بودند را درک کنید.
داده ها با استفاده از روش EFM یا eight-fourteen modulation ، رمز گذاری یا encoded می شوند. در EFM، بایت های 8 بیتی به 14 بیت تبدیل می شوند.
از انجایی که لیزر باید قادر باشد تا بین موزیک ها سوئیچ کند یا از آهنگی به آهنگ دیگر برود، داده ها باید در موزیک encoded شوند تا درایو قادر به این کار باشد. این مشکل با استفاده از subcode data حل شده است. Subcode data می تواند موقعیت دقیق و نسبی لیزر در Track را encode کرده و همچنین مواردی مانند عنوان موزیک را هم encode نماید.
از آنجایی که ممکن است لیزر اطلاعات را غلط یا با خطا از CD بخواند، نیاز به کدهای اصلاح خطا یا error-correcting code است. برای حل این مشکل، بیت های اضافی داده هم اضافه می شوند که به درایور اجازه می دهد خطاهای تک بیتی را شناسایی و آنها را تصحیح کند.

پست قبلی
دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: