خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 5679 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

دستورات پایه در پیکربندی روتر سیسکو

دستورات پایه در پیکربندی روتر سیسکو

کد مطلب : 4867 PDF

همانطور که از دوره نتورک پلاس به یاد دارید، روترها دیوایس هایی لایه 3 هستند که به منظور ارسال بسته های از یک شبکه به شبکه دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. تمام درک و آگاهی یک روتر بر اساس اطلاعات شبکه ها در جدول مسیریابی یا Routing table است. روتر با استفاده از این جدول مسیریابی بهترین و مناسب ترین مسیر را انتخاب کرده و بسته های اطلاعاتی از طریق این مسیر به مقصد هدایت می شوند. در این پست تصمیم داریم در مورد دستورات پایه ای در روتر سیسکو مانند assign کردن IP address به اینترفیس روتر، فعال کردن اینترفیس، secret password را انجام دهیم.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر
Hostname دادن به روتر
در واقع با استفاده از نام می توانید یک نام که شناسه آن روتر باشد را تخصیص دهید. با استفاده از دستور زیر می توانید hostname به روتر تخصیص دهید:

router(config)#hostname KHOSHAMOZ

KHOSHAMOZ(config)#


اعلان banner
در واقع با banner می توانید در زمان لاگین و دسترسی به روتر یک پیغام به کاربر اعلان شود. پیغام مورد نظر خود را در زمان لاگین وارد کنید.
KHOSHAMOZ(config)#banner motd # #

در دستور فوق می توانید از هر کاراکتری به جای # استفاده کنید. بین دو کاراکتر که خود شما باید آن را مشخص کنید متن اعلان را مشخص کنید که در زمان لاگین نمایش داده شود.
KHOSHAMOZ(config)#banner motd #No unauthorised access allowed. Enter your credentials#

پنج نوع رمز عبور برای محافظت از یک دستگاه سیسکو وجود دارد:
enable password : اسن دستور برای امنیت مود privilege mode مورد استفاده است. این پسورد بصورت clear text و کاملا واضح با دستور "show running-configuration" نمایش داده می شود که امروزه با secret password جایگزین شده است.
router(config)#enable password KHOSHAMOZ

Enable secret password : این دستور هم برای امن نگه داشتن privilege mode مورد استفاده است ولی با حالت قبلی متفاوت است. با اجرای دستور “show running-configuration” رمز عبور به صورت واضح نمایش داده نخواهد شد و بصورت رمز نشان داده می شود. اگر هم enable password و هم Enable secret password در دستگاه فعال شده باشد، Enable secret password بر enable password، override خواهد شد.
router(config)#enable secret KHOSHAMOZ

line console password : هنگامی که یک کاربر از طریق پورت کنسول به دستگاه متصل می شود، این پسورد از کاربر درخواست خواهد شد.

router(config)#line console 0

router(config-line)#password KHOSHAMOZ

router(config-line)#login


line VTY password : هنگامی که کاربر قصد ارتباط با روتر از طریق خطوط VTY را داشته باشد(از طریق telnet یا ssh)، این پسورد از شما درخواست خواهد شد.

router(config)#line VTY 0 4

router(config-line)#password KHOSHAMOZ

router(config-line)#exitاگر قصد اتصال به روتر سیسکو از طریق پورت aux را داشته باشید، با استفاده از دستور زیر می توانید آن را امن کنید.

router(config)#line aux 0

router(config-line)#password KHOSHAMOZ

router(config-line)#loginAssigning IP address to a router’s interface

هر اینترفیس روتر برای اینکه در شبکه موجودیت داشته باشد و بتواند در شبکه کار کند باید بدان IP Address انتصاب کرد. به طور پیش فرض، یک پورت روتر دارای هیچ IP Address ای نیست و شما به عنوان Administrator باید به اینترفیس ها IP تخصیص دهید و ضمن اینکه اینترفیس ها بصورت پیشفرض به دلایل امنیتی در وضعیت Down هستند و باز هم شما باید در صورت نیاز و دستی اینترفیس ها را up کنید.

router(config)#interface fa0/0

router(config-if)#ip address 192.168.1.1 255.255.255.0

router(config-if)#no shutبرای تخصیص ip address به اینترفیس روتر باید ابتدا اینترفیس مورد نظر را انتخاب کنید. مثلا ما اینترفیس f0/0 را انتخاب کردیم و حالا با استفاده از دستورات فوق بدان اینترفیس IP انتصاب میدهیم و حتما پس از ip باید Subnet mask را هم مشخص نمایید. در آخر هم اگر نیاز است که اینترفیس در شبکه بصورت فعال باشد باید آن را از وضعیت Down خارج سازید.
پیکربندی که در روتر انجام می دهیم، با ریستارت شدن روتر کاملا از بین خواهد رفت و دقیقا مثل تنظیمات کارخانه خواهد شد. خب شما می توانید تنظیماتی که در روتر انجام می دهید را ذخیره کنید و دیگر با خاموش شدن روتر، این تنظیمات حذف نشوند. برای این منظور باید تنظیمات running-configuration را در startup-configuration کپ کنید تا هر بار که روتر روشن می شود، تنظیمات موجود در Nvram که startup-configuration در آن ذخیره است، در RAM که running-configuration در آن ذخیره است، کپی و اجرا شود.
router#copy running-config startup-config

برای خالی کردن یا حذف تنظیمات NVRAM از دستور زیر استفاده کنید تا کاملا پیکربندی که در روتر انجام میدهید پاک شود.
router#erase startup-configدیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: