خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 5452 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

روش حل مشکل عدم شناسایی مانیتور دوم در ویندوز

روش حل مشکل عدم شناسایی مانیتور دوم در ویندوز

کد مطلب : 5218 PDF

ویندوز و کارت گرافیک، هر دو با هم امکان این کاربر بتواند دو یا بیشتر مانیتور را بصورت همزمان روی یک سیستم داشته باشد را فراهم می کنند. اما گاهی ممکمن است با این مشکل که مانیتور دوم شما توسط ویندوز شناسایی نمیشود، مواجه شوید. شما از سالم بودن نمانیتور دوم و خروجی کارت که مانیتور را بدان متصل می کنید مطمئن هستید و حتی از کارت رابط بین مانیتور و کارت هم مطمئئن هستید که همه چیز سالم است ولی مشکل عدم شناسایی مانیتور دوم را دارید. ما در اینجا به رفع این مشکل خواهیم پرداخت. عمدتا این مشکل به درایور مربوط می شود.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر
اگر درایور کارت گرافیک شما معیوب، آسیب دیده و حتی قدیمی و ناسازگار باشد، ویندوز نمی تواند تصویر را به مانیتور دوم شما انتقال دهد. بعضا کاربران با Rollback کردن درایور به ورژن قدیمی تر مشکل را حل کرده اند و برای برخی دیگر این کار پاسخگو نبوده است.
اگر شما هم از اینکار جواب نگرفتید، اقدام به آپدیت درایور گرافیک خود کنید.
ما در اینجا روش هایی را برای حل مشکل ارائه می کنیم که شما هم این راه ها را دنبال کنید.

قبل از هر کاري بهتر از سيستم تان Restore point تهيه کنيد تا در صورت بروز مشکل جاي جبران داشته باشيد.

Fix 1: Roll back to a previously installed video driver

گاهی اوقات نسخه های جدید درایورها در ویندوز ممکن است به درستی کار نکند. برای اثبات اینکه آیا مشکل از درایور جدید است یا خیر، درایور فعلی را به نسخه قبلی Rollback کنید. برای این منظور به کنسول Device manager رفته و به قسمت display adapter وارد شوید و آن را باز کنید. سپس کارت گرافیک مورد نظر را در اینجا انتخاب کرده و روی آن کلیک راست کنید و Properties بگیرید. پس از آن به تب Driver رفته و دکمه Roll Back Driver را کلیک کنید تا به درایور قبلی برگردید. اگر این دکمه غیرفعال بود، درایور کارت گرافیک را uninstall کنید و سیستم را ریستارت کنید و ببینید مشکل رفع شده یا خیر.
اگر دکمه Roll Back Driver غیرفعال بود و امکان کلیک روی آن وجود نداشت، می توانید درایور قدیمی تر را از وب سایت سازنده کارت گرافیک دانلود کرده و در سیستم تان نصب کنید.

Fix 2: Update your video driver

اگر Rollback کردن درایور مشکل را برطرف نساخت، احتمال اینکه درایور ناسازگار در سیستم نصب شده باشد نیز وجود دارد. از این رو می توانید به وب سایت سازنده کارت گرافیک وارد شده و درایور جدید و متناسب با مدل کارت گرافیک و همینطور نسخه ویندوز را دانلود کرده و در سیستم تان نصب کنید و یا به صورت اتوماتیک دانلود درایورها را انجام دهید که برای این منظور می توانید از لینکهای زیر کمک بگیرید.


Fix 3: Make sure your monitor refresh rates are set to same

refresh rate تعداد دفعاتی است که مانیتور، انچه را که نمایش میدهد را Refresh می کند. وقتی دو مانیتور به ویندوز متصل می شوند، همین refresh rate نقش مهمی را ایفا می کند. برخی از کارت گرافیک ها از refresh rate های محتلف در یک زمان پشتیبانی نمی کنند. بنابراین اگر refresh rate هر دو مانیتور متفاوت باشد، مانیتور دوم احتمالا قابل تشخیص نمی باشد.

نحوه تغییر Refresh Rate برای مانیتور در ویندوز

خب، برای اینکه هر دو را یکسان کنیم، به Settings وارد شده و سپس به System بروید.

روش حل مشکل عدم شناسایی مانیتور دوم در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

از پانل سمت چپ Display را انتخاب کرده و در قسمت مقابل، لینک Advanced display settings را کلیک کنید.

روش حل مشکل عدم شناسایی مانیتور دوم در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

مانند تصویر زیر روی لینک های Display adapter properties for Display 1 و Display adapter properties for Display 2 کلیک کنید.

روش حل مشکل عدم شناسایی مانیتور دوم در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در فرم های باز شده به تب Monitor رفته و مقدار refresh rates هر دو را مشاهده کنید.
اگر متفاوت بودند، هر دو را به یک میزان تنظیم کرده و فرم را ok کنید. اگر مشکل برطرف نشده بود، دوباره مقادیر را تغییر دهید و در نهایت اگر با تغییر این مقادیر refresh rates مشکل حل نشد، تنظیمات را به حالت اول برگردانید و روش بعد را بررسی کنید.

روش حل مشکل عدم شناسایی مانیتور دوم در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

Fix 4: Change your project mode


گاهی اوقات همین عدم شناسایی مانیتور دوم به دلیل تنظیم نامناسب project mode است که خیلی راحت می توانید project mode را تغییر دهید.
برای این منظور کلیدهای ترکیبی Windows key + P را همزمان از کیبورد بفشارید تا از سمت راست مانیتور، کادر Project باز شود.
ابتدا از لیست گزینه Duplicate را انتخاب کرده و وضعیت مشکل را بررسی کنید. اگر هنوز مانیتور دوم شناسایی نشده است، گزینه Extend را این بار انتخاب کنید.

روش حل مشکل عدم شناسایی مانیتور دوم در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

امیدواریم روش های فوق در جهت رفع مشکل مذکورموثر واقع شده باشد و اگر شما دوستان عزیز با روشهای دیگری موفق به رفع مشکل شده اید، لطفا روش حل مشکل را در قسمت ثبت نظرات با ما و سایر دوستان تان در khoshamoz.ir به اشتراک قرار دهید.

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید: