خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 6158 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

مزایای ایجاد VLAN در شبکه ها

مزایای ایجاد VLAN در شبکه ها

کد مطلب : 5729 PDF

پیشتر در یک مقاله جداگانه در خصوص VLAN صحبت کردیم و دوره CCNA که در همین وب سایت قرار گرفته شده، به صورت ویدئویی به بررسی VLAN در سوئیچ های سیسکو پرداختیم. حال در این مقاله قصد داریم به مزایای Vlan فوکوس کنیم و در این مورد صحبت کنیم. الزاما Vlan فقط برای سوئیچ های سیسکو نیست بلکه سوئیچ از برندهای دیگری هم می توانید خریداری و استفاده کنید که از ویژگی VLAN پشتیبانی می کنند پس خصوصیات خوب VLAN هم فقط متوجه سوئیچ های سیسکویی نیست و کلا راه اندازی VLAN در هر سوئیچی که از این پشتیبانی کند، مزایای زیر را به دنبال دارد.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر


Broadcast Control:

اولین مزیتی که می توان برایVLAN در نظر گرفت، کنترل Broadcast است. اگر دوره نتورک پلاس را گذرانده باشید، حتما از وجود Broadcast در شبکه های کامپیوتری اطلاه دارید و به خوبی می دانید با اینکه این ترافیک ناعلاج است ولی برای ارتباطات به این ترافیک نیاز است. بسیاری از پروتکل ها و اپلیکیشن ها برای عملکرد درست و صحیح نیاز به Broadcast دارند. سوئیچ همانطور که اطلاع دارید در لایه 2 فعالیت می کند و ترافیک برادکست هم در کل پورت های سوئیچ propagates می شود. نقش مهم broadcast Killer بر عهده روترها در شبکه های کامپیوتری است و اصلا اجازه عبور ترافیک های Broadcast داده نخواهد شد. در سوئیچ ها وقتی Vlan داشته باشیم، ترافیک Broadcast هر شبکه فقط در پورت هایی از سوئیچ که در یک Vlan خاص قرار داشته باشند ارسال خواهد شد و در Vlan دیگر پخش نمی شود.

مزایای ایجاد VLAN در شبکه ها . آموزشگاه رایگان خوش آموز

اگر ما یک شبکه بزرگ را به VLAN های کوچکتر تقسیم کنیم می توانیم ترافیک Broadcast را کاهش دهیم چرا که هر Broadcast فقط به پورت هایی که در یک Vlan خاص قرار دارند ارسال می شود.

Security:

VLAN ها واقعا می توانند در امنیت شبکه نقش مهمی داشته باشند. در یک شبکه ای که VLAN داریم پس broadcast domains های مختلفی داریم و Admin شبکه کنترل بهتر و راحت تری روی هر پورت و کاربر می تواند داشته باشد. یک کاربر مخرب دیگر نمی تواند سیستم یا لب تاپ خود را به هر پورت سوئیچ متصل کرده و بتواند پکتهای شبکه را شنود کند. بدین ترتیب همانطور که گفته شد، ادمین شبکه کنترل بهتری روی منابع می تواند داشته باشد.

Cost:

تقسیم یک VLAN بزرگ به VLAN های کوچکتر ارزان تر از ایجاد یک شبکه قابل مسیریابی با روتر است زیرا معمولا روترها هزینه بیشتری نسبت به سوئیچ ها دارند.

شما با استفاده از Vlan ها می توانید گروه بندی منطقی یا لاجیکال برای End Device هایی که در شبکه پخش هستند ایجاد کنید.
شما در شبکه خود گروه های مختلفی دارید که کاربرانی در آن گروه فعالیت می کنند و ممکن است برای گروه خاصی پالیسیهای خاصی هم داشته باشید که مثلا برای اعمال این پالیسی ها از ip سیستم ها استفاده می کنید. مثلا برای بخش مالی این مثال را می زنیم. برای کاربرانی که در بخش مالی هستند ممکن است شما Access list های خاصی را ایجاد کرده باشید، خب حالا ممکن است بخشی از کارکنان مالی به لحاظ فیزیکی در جای دیگری حضور داشته باشند که این ممکن است موجب دردسر در اعمال پالیسی مورد نظر شما شود. ولی با استفاده از Vlan نیاز نیست نگران باشید چون اگر بخشی از پرسنل هم در جای دیگری باشند می توانید آنها هم عضو همان Vlan کنید که کارکنان دیگری مالی را عضو آن کرده اید و این عالیست. بدون کابل کشی اضافه، بدون خرید سوئیچ اضافه و موارد دیگر، اینکار به بهترین شکل handle خواهد شد.دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟