خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 4665 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

3. ثبت فاکتور خرید

3. ثبت فاکتور خرید

کد مطلب : 661 PDF

چرخه خرید و فروش با عملیات خرید شروع می شود. برای همین بعد از پرداختن به نحوه معرفی طرف حسابها و کالاها، اولین قدم اصلی ما آشنایی با نحوه ثبت فاکتورهای خرید می باشد. در این آموزش به این موضوع خواهیم پرداخت.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

نسخه رایگان نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار را می توانید از لینک زیر و مستقیما از سایت تولید کننده آن دانلود نمایید.

دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان راهکار

روش ثبت فاکتور خرید


در پنل "منوهای برنامه" ابتدا دسته بندی "عملیات" را انتخاب کنید و سپس بر روی دستور "ثبت فاکتور خرید" کلیک کنید.

3. ثبت فاکتور خرید
فرم "افزودن فاکتور خرید" مشابه تصویر زیر نمایان می شود.

3. ثبت فاکتور خرید
شماره فاکتور و همینطور تاریخ آن بصورت اتوماتیک توسط سیستم پیشنهاد می گردند. کاری که باید انجام بدهید انتخاب طرف حساب می باشد. بر روی دکمه با علامت [...] که در جلوی فیلد "طرف حساب" قرار دارد، کلیک کنید و از بین فروشندگانی که در نرم افزار معرفی کرده اید یکی را انتخاب نمایید.

 • بر روی دکمه [...] کلیک کنید.
  3. ثبت فاکتور خرید
 • در لیست طرف حسابها، فروشنده مربوطه را انتخاب نمایید و بر روی دکمه انتخاب کلیک کنید.
  3. ثبت فاکتور خرید
 • طرف حساب مربوطه در فاکتور خرید، انتخاب خواهد شد.
  3. ثبت فاکتور خرید

حالا نوبت به افزودن اقلام فاکتور (همان کالاهای فاکتور) می رسد. برای افزودن کالاها به فاکتور، دو روش کلی وجود دارد. روش اول ثبت کالاها توسط بارکد آن می باشد که این کار توسط اسکنر بارکد خوان صورت می پذیرد. روش دوم ثبت کالاها توسط نام کالا می باشد، که در این روش بخشی از نام کالا را وارد می نمایید و نرم افزار کالاهای مشابه با آن عبارت وارد شده را به شما نشان می دهد و امکان انتخاب از بین آنها را دارید. در مورد این دو روش در همین آموزش، جزئیات لازم را خواهیم گفت.

بعد از اینکه اقلام فاکتور خرید را معرفی نمودید، برای ذخیره کردن فاکتور بر روی دکمه "ثبت و خروج" کلیک کنید.

روش افزودن اقلام فاکتور خرید توسط بارکد کالا


در این روش معمولا از اسکنر بارکد خوان استفاده می گردد. بدین نحو که ابتدا باید کادر مربوط به ثبت بارکد کالا، در حالت انتخاب باشد و سپس با کشیدن اسکنر بارکد خوان بر روی بارکد کالا، کالای مربوطه در فاکتور اضافه می شود.

ابتدا مطمئن شوید که محل درج بارکد، در حالت انتخاب باشد.

3. ثبت فاکتور خرید
اسکنر بارکد خوان را بر روی کالا بکشید تا بارکد کالا خوانده شود. به محض اینکه اسکنر بارکد خوان، بارکد کالا را بخواند، کالای مربوطه در اقلام فاکتور اضافه می گردد.

3. ثبت فاکتور خرید
وقتی کالایی را به اقلام فاکتور اضافه می نمایید، بصورت پیش فرض مقدار 1 برای آن درج می گردد. برای تغییر دادن این مقدار بر روی فیلد مقدار کلیک کرده و مقدار دلخواه را در آن تایپ نمایید.

3. ثبت فاکتور خرید

روش افزودن اقلام فاکتور خرید توسط نام کالا


ممکن است شما از اسکنر بارکد خوان استفاده نکنید و ترجیح بدهید که کالاها را توسط نام آنها مورد جستجو قرار دهید. برای افزودن کالا به فاکتور به واسطه نام کالا به شکل زیر عمل کنید.

بر روی کادر جستجوی نام کالا که در تصویر زیر نیز مشاهده اش می کنید، کلیک کنید. به محض کلیک شما، لیست کالاها نمایان می شوند.

3. ثبت فاکتور خرید
بخشی از نام کالا را در کادر جستجوی نام کالا وارد نمایید. همزمان با تایپ نام کالا توسط شما، لیست موارد مشابه آن نام نمایش داده می شوند.

3. ثبت فاکتور خرید
بر روی کالای مورد نظرتان در لیست، با ماوس دوبار کلیک کنید. کالای مربوطه به اقلام فاکتور اضافه می گردد.

3. ثبت فاکتور خرید
3. ثبت فاکتور خرید

تسویه فاکتور


بعد از اینکه در فرم "افزودن فاکتور خرید" بر روی دکمه "ثبت و خروج" کلیک کردید، فرم "تسویه فاکتور" مشابه تصویر زیر نمایان می شود.

3. ثبت فاکتور خرید
در فرم تسویه فاکتور خرید شما این امکان را دارید تا مبالغ پرداختی به فروشنده مربوطه را وارد نمایید. همچنین می توانید توسط کارت بانکی و یا چک نیز فاکتورها را تسویه نمایید. در مورد چکها و کارت های بانکی فعلا به آنها نخواهیم پرداخت، چون پیش نیازهایی لازم دارند و همینطور در بخش آموزش حداقلی ما تحت پوشش قرار داده نشده اند. برای تسویه فاکتور به صورت نقدی به شکل زیر عمل کنید.

 • کافیست در فیلد "نقدی" مبلغی را که به صورت نقد به فروشنده پرداخت کرده اید وارد نمایید و سپس بر روی دکمه "ثبت و خروج" کلیک کنید.

  3. ثبت فاکتور خرید


آموزش قبلی : 2. معرفی کالاها

آموزش بعدی : 4. ثبت فاکتور فروشنویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:


دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار

دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار