خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

تفاوت بین Proxy و VPN چیست

تفاوت بین Proxy و VPN چیست

کد مطلب : 7256


یک Virtual Private Network یا VPN، با محافظت کردن هویت کاربر، آن را به سیستم مقصد در فرآیند روتینگ متصل می کند. اگر در مورد یک پراکسی صحبت کنیم، مشابه همین VPN است ولی بین آنها یک تفاوت وجود دارد که در این پست قصد داریم این تفاوت را برای شما روشن کنیم. همچنین به این موضوع پی خواهید برد که چرا VPN یک سرویس قابل اطمینان تر و قوی تر از پروکسی است.

آموزش سالیدورکز 20-2019
اینترنت با فناوری پیشرفته و دیجیتال سازی مدرن ، اکنون به یکی از اساسی ترین سرویس هایی تبدیل شده که در هر جنبه از زندگی ما نقش بسزایی دارد. و به همین دلیل ، تقریباً همه کارهای بزرگ و کوچک را از طریق اینترنت انجام می دهیم. اما این موضوع هم قابل انکار نیست که واقعا اینترنت به مکانی ناامن و ترسناک تبدیل شده است. باج افزار، انواع بدافزارها، هکرها، پخش شدن اطلاعات شخصی و لو رفتن اطلاعات کاری و بسیاری دیگر، از جمله تهدیداتی هستند که در اینترنت حاضر و آماده هستند و در صورت وجوب شرایط، قطعا هر کسی می توانید گرفتار آن شود.
برای پرهیز از این موارد جنجالی ، ما از یک نرم افزار VPN یا یک سرویس پروکسی استفاده می کنیم که سطح بالاتری از حریم شخصی را فراهم می کند. هر دو سرویس با پنهان کردن IP Address به روش های مختلف ، به شما امکان می دهند که به طور ناشناس به سرویس های اینترنتی دسترسی پیدا کنید. بنابراین این سؤال پیش می آید که اگر Proxy server ها و Connection VPN ها، عملکردی مشابه را دارند، پس چرا این دو را از هم جدا می خوانند و یکی نمی دانند. اینجاست که شباهت های آنها به پایان می رسد و تفاوت ها آشکار می شود.

What is a Proxy Server?

یک proxy server، سروری است که به عنوان سرور میانی بین سیستم شما و سیستم مقصد قرار می گیرد. در این حالت تشخیص سرویس اینترنتی که بدان متصل شده اید، نمی تواند IP Address اصلی شما را تشخیص دهد.
به عنوان مثال ، فرض کنید شما در حال حاضر در شهر بمبئی هستید و باید به وب سایت دسترسی داشته باشید که فقط افرادی که در ایالات متحده هستند میتوانند بدان دسترسی پیدا کنند. در این حالت ، شما باید به یک سرور پروکسی که در ایالات متحده قرار دارد متصل شوید. بدین ترتیب می توانید بدان سرور در آن کشور دسترسی پیدا کنید. شما به سرور پراکسی متصل می شوید و این سرور پراکسی بین شما و سرور مقصد قرار دارد. این سرور پراکسی ترافیک شما به سرور مقصد برده و جواب را دریافت کرده و به شما میدهد.
سرویس های پراکسی برای دسترسی به وب سایت هایی که در آن کشور یا منطقه مسدود شده اند، مفید است. همانطور که قبلا گفتیم، پروکسی سرور از network ID ناشناس استفاده می کند و از این رو فیلترهای متنی و محتوایی که بر اساس IP Address ایجاد شده باشد را دور می زند.
پروکسی سرور برای کارهای سطح بالا چندان قابل اعتماد نیست. اگر چه IP Address اصلی را پنهان می کند و بین سیستم شما و سرویس اینترنتی مقصد قرار می گیرد اما از رمزگذاری داده ها بین سیستم شما و پروکسی سرور پشتیبانی نمی کند. بنابراین ، یک برنامه نویس ماهر و باتجربه می تواند به سرعت داده های حساس را در زمان انتقال، سرقت کند.
سرویس پراکسی کلا مبتنی بر نرم افزار و اپلیکیشن است. دو نوع اصلی پروکسی وجود دارد که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند. این پروتکل های پروکسی سرور HTTP و SOCKS هستند. HTTP Proxy قدیمی ترین و گسترده ترین پروکسی سرور است که اساساً برای ترافیک مبتنی بر وب طراحی شده است تا بتواند محتوای مشکوک را به راحتی تشخیص دهد. جالب ترین چیزHTTP Proxy این است که به شما امکان رمزگذاری را با استفاده از گواهی SSL می دهد ، در حالی که سرور SOCKS از امنیت رمزگذاری پشتیبانی نمی کند.

تفاوت بین Proxy و VPN چیست . آموزشگاه رایگان خوش آموز

What is a VPN server?

Virtual Private Network یا شبکه خصوصی مجازی، تا حد زیادی شبیه پروکسی است و از این رو یک لایه اضافی از حریم خصوصی و امنیت را نیز برای فعالیت های اینترنتی ارائه می دهد. VPN در سطح OS عمل می کند که در آن کل ترافیک سیستمی را که پیکربندی شده است تحت تاثیر قرار می دهد. این نشان می دهد که VPN ترافیک شبکه هر برنامه ای را که روی سیستم شما اجرا می شود، در خود جای میدهد. علاوه بر این ، سرور VPN ترافیک شبکه بین اینترنت و سیستم را رمزگذاری می کند و به همین دلیل کل فرایند از یک تونل بسیار رمزگذاری شده عبور می کند. این اطمینان 100٪ به حفاظت از داده ها از ISP و چشم های کنجکاو و مزاحم در فعالیت های اینترنتی می دهد. و از این طریق ، اطلاعات حساس و خصوصی برای هر کاربر حفظ می شود. به دلیل داشتن همه این خدمات مفید ، VPN را به عنوان ایده آل ترین سرور برای هر نوع استفاده سطح بالای شبکه ای تبدیل می کند. اگرچه VPN امنیت بالایی را ارائه می دهد ولی اشکالاتی را هم دارد و عاری از عیب و ایراد نیست. به دلیل وضعیت اتصال رمزگذاری شده، VPN در مقایسه با پروکسی سروری کندتر است. علاوه بر این، به منظور استفاده از رمزنگاری کامل داده ها، معمولاً VPN رایگان نیست و باید آن را شارژ کنید و این درحالیست که سرویس VPN رایگان هستند.

تفاوت بین Proxy و VPN چیست . آموزشگاه رایگان خوش آموز

VPN vs Proxy

تفاوت واقعی بین پروکسی و VPN در این است که یک سرویس پروکسی به شما امکان می دهد IP Address خود را مخفی کنید(چون شما به پراکسی متصل می شوید و پراکسی درخواست شما را به سرویس اینترنتی مورد نظرتان برده و جواب را دریافت و به شما می دهد) و کل اتصالات شبکه را ناشناس تغییر دهید. در حالی که اتصال VPN دارای مزایای عمده ای نسبت به پروکسی است. نه تنها IP شما را پنهان می کند بلکه رمزنگاری بهتری را در شبکه بین سیستم شما و سرورهایش فراهم می کند، به طوری که هیچ جاسوس یا هکری نمی تواند به دستگاه شما آسیب برساند.


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟