خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 5177 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

درک مفهوم بدهکار و بستانکار در مورد بانکها، صندوقها و اشخاص

درک مفهوم بدهکار و بستانکار در مورد بانکها، صندوقها و اشخاص

کد مطلب : 885 PDF

یکی از مواردی که معمولا غیر حسابدارها در مورد آن اشتباه می کنند، مفهوم بدهکار و بستانکار در مورد بانکها و صندوقها می باشد. در این آموزش به تشریح این موضوع می پردازیم و امیدواریم که برایتان مفید باشد. دقت داشته باشید که در اینجا قصد نداریم تا به شما حسابداری آموزش بدهیم فقط به مفهوم بدهکار و بستانکار در مورد بانکها و صندوقها خواهیم پرداخت و دلیل آنهم درک بهتر گزارشات حسابداری موجود در نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار می باشد.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

نسخه رایگان نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار را می توانید از لینک زیر و مستقیما از سایت تولید کننده آن دانلود نمایید.

دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان راهکار

مفهوم بدهکار و بستانکار در مورد اشخاص


در مورد اشخاص بدهکار و بستانکار دقیقا همان معنی لغوی که از آن برداشت می شود را دارد. به عنوان مثال اگر در گزارشی مشاهده کردید که مانده حساب یک شخص 1 میلیون تومان و از نوع بدهکار می باشد. قطعا آن شخص 1 میلیون تومان به شما بدهکار می باشد. همینطور اگر در گزارشی مشاهده کردید که مانده حساب یک شخص 1 میلیون تومان و از نوع بستانکار می باشد. قطعا آن شخص 1 میلیون تومان از شما بستانکار (طلبکار) می باشد.

مفهوم بدهکار و بستانکار در مورد بانکها و صندوقها


در مورد بانکها بدهکار به این معنا می باشد که بانک مربوطه به شما بدهکار می باشد. در واقع اگر بانک را مانند یک شخص در نظر بگیریم ماجرا درست از آب در می آید. برای درک ساده تر همیشه فرض کنید که بانک یک شخص می باشد که با شما طرف حساب است و طبیعتا هر چقدر که به او پول بدهید به همان میزان هم بانک مربوطه به شما بدهکار می شود.

با این حساب اگر در گزارشی مشاهده کردید که مثلا مانده حساب یک بانک 1 میلیون تومان و از نوع بدهکار می باشد، طبیعتا یعنی 1 میلیون تومان در آن حساب بانکی دارید.

در مورد صندوقها هم قضیه دقیقا مشابه بانکها می باشد و هیچ تفاوتی با بانک ندارد.

نکته مهم : در مورد بانک و صندوق بستانکار معنایی ندارد. در واقع اگر مانده بانک شما بستانکار شود بانک از شما طلبکار می شود که در مورد حسابهای بانکی این موضوع بی معنا می باشد و طبیعتا موجودی حساب شما نباید منفی گردد. در مورد صندوق هم همینطور است و اگر مانده صندوق بستانکار شود، در واقع مانده آن منفی شده است که قطعا اشتباه می باشد.

برای مشاهده فهرست کامل آموزشهای این دوره بر روی لینک زیر کلیک کنید :

دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار


نویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(1)

شهرام ۱۳۹۷/۱۱/۲۵

با سلام با تشکر مختصر و خیلی مفید بود کلی صفحه زیرو رو کردم که اینو بگن ممنون

دیدگاه خود را ثبت کنید:


دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار

دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار