خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

Boot Sector چیست

Boot Sector چیست

کد مطلب : 10137


boot sector در واقع Sector ی فیزیکی در یک هارد دیسک است که شامل اطلاعاتی در مورد نحوه شروع فرآیند بوت برای Load یک سيستم عامل است. boot sector روی یک هارد دیسک که سیستم عاملی مثل ویندوز روی آن نصب شده است و همچنین در دستگاه های ذخیره سازی که حتی ممکن است نیازی به boot از روی آنها نباشد(مثل فلش، هارد دیسک) و غیره.. وجود دارد.


به محض روشن کردن کامپیوتر، اولین اتفاقی که رخ می دهد این است که BIOS به دنبال سرنخی از نیازهای خود برای راه اندازی سیستم عامل است. اولین جایی که BIOS به آن نگاه می کند اولین Sector از هر دستگاه ذخیره سازی متصل به کامپیوتر است. پس اگر کامپیوتری دارید حتما در آن حداقل یک هارد دیسک دارید که دارای یک Boot sector است. در آن بخش خاص از هارد دیسک ممکن است یکی از این دو مورد Master Boot Record یا Volume Boot Record وجود داشته باشد.
Master Boot Record یا MBR اولین sector از هر هارد دیسک فرمت شده است. از آنجا که BIOS اولین sector را برای درک نحوه کار خود بررسی می کند MBR را در حافظه Load می کند. پس از Load داده های MBR می توان active partition را پیدا کرد تا کامپیوتر بداند که سیستم عامل در کجا قرار دارد. اگر یک هارد دیسک دارای چندین پارتیشن باشد، VBR یا Volume Boot Record در اولین Sector در هر پارتیشن است.
boot sector زمانی که برای اولین بار قصد فرمت کردن دستگاه ذخیره سازی مانند هارد دیسک را داشته باشید ایجاد می شود. این بدان معناست که اگر دستگاه ذخیره سازی فرمت نشده است پس از فایل سیستمی(مثلا NTFS) هم استفاده نمی کند و در نتیجه Boot Sector هم وجود نخواهد داشت. در هر دستگاه ذخیره سازی فقط یک Boot Sector وجود دارد. حتی اگر یک هارد دیسک دارای چندین پارتیشن باشد یا بیش از یک سیستم عامل روی آن نصب شده باشد باز هم یک Boot Sector برای کل آن هارد دیسک وجود دارد.آموزش سالیدورکز 20-2019


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز