خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

Boot File چیست

Boot File چیست

کد مطلب : 10149


Boot File ها فایل هایی هستند که برای راه اندازی سیستم عامل در کامپیوتر مورد نیاز است. هر سیستم عامل دارای مجموعه ای از boot file های مخصوص به خود است برای Load کردن سیستم عامل مورد نیاز است.Boot File چیست . آموزشگاه رایگان خوش آموز

زمانی که سيستم عامل ویندوز برای اولین بار نصب می شود فایل های خاصی روی هارد دیسک قرار می گیرد که برای Load کردن سیستم عامل چه در حالت عادی و چه در حالت safe mode نیاز است که وجود داشته باشد. برای مثال ویندوز XP نیاز دارد که NTLDR ، در میان سایر فایل های بوت، قبل از استارت سیستم عامل از Volume Boot Record بارگذاری و Load شود و نسخه های جدید ویندوز بهBOOTMGR ، Winload.exe و سایر موارد نیاز دارند. وقتی یک یا چند مورد از boot file ها وجود نداشته باشد معمولا با خطاهایی که نشان از بین رفتن و یا خراب شدن فایلی دارد مواجه می شوید. به عنوان مثال می توان به BOOTMGR is missing اشاره کرد.
به عنوان مثال، سیستم عامل های MS-DOS و Microsoft Windows 3.x از فایل های مخفی io.sys و msdos.sys و فایل command.com استفاده می کردند. در سیستم عامل های ویندوز 95 و ویندوز 98، فایل های مورد استفاده شاملio.sys ، msdos.sys و win.com می باشد که از فایلهای config.sys و autoexec.bat به صورت اختیاری برای پشتیبانی از سخت افزار قدیمی استفاده می شود. فایل های مورد نیاز برای راه اندازی سیستم عامل ویندوز NT و ویندوز 2000 بسته به اینکه از پلتفرم x86 یا پلتفرم آلفا استفاده می شود، متفاوت است. به عنوان مثال، برای ویندوز NT در پلتفرم x86، فایل های بوت شامل موارد زیر است:

boot.ini
bootsect.dos
hal.dll
ntdetect.com
ntbootdd.sys
ntldr
ntoskrnl.exe

ویندوز 7 و ویندوز ویستا از چهار Boot File استفاده می کنند و شما برای آزمونهای A+ نیاز به درک کامل از آنها دارید. چهار فایل بوت برای ویندوز 7 و ویستا عبارتند از:
Bootmgr: مشابه ntldr در نسخه های قبلی ویندوز، حاوی System Loader
Boot Configuration Database یا BCD: منوی انتخاب سیستم عامل را ایجاد می کند(در صورتی که بیش از یک سیستم عامل در سیستم تان نصب کرده باشید). مشابه boot.ini در ویندوز XP ، اما داده ها در BCD قرار دارند. ضمنا می توانید داده های boot configuration data را با ابزار bcdedit ویرایش کنید.
دو مورد دیگر هم winload.exe و winresume.exe هستند که جهت آشنایی با آنها به این لینک مراجعه کنید.Windows Boot Manager از volume boot code که بخشی از volume boot record است Load می شود. Boot Manager به استارت و راه اندازی ویندوزهایی مانند ویستا، 7/8/10 کمک می کند.
Boot Manager اغلب با نام اجرایی آن که BOOTMGR است شناخته می شود. در نهایت Winload.exe را Load و بارگذاری کرده که برای ادامه روند بوت ویندوز استفاده می شود.
داده های پیکربندی(Configuration data) مورد نیاز Boot Manager در Boot Configuration Data یا BCD قرار دارد. فایل BOOTMGR اولا read-only بوده و ثانیا مخفیست و مکان آن در پارتیشنی که به عنوان پارتیشن Active علامتگذاری شده، قرار دارد. در اکثر کامپیوترهای ویندوزی، این پارتیشن همان System Reserved است که فاقد Drive letter است. اگر در کنسول Disk management شاهد عدم وجود System Reserved هستید، BOOTMGR در درایو Root یا درایو ویندزو که درایو C استف قرار دارد.
شما نمی توانید Windows Boot Manager را حذف کنید. اما می توانید با انتخاب سیستم عامل پیش فرض و کاهش زمان انتظار برای انتخاب سیستم عاملی(البته در صورتی که سیستم تان Multi-boot یا Dual boot باشد) که می خواهید آن را بوت کنید، تقریبا از Boot Manager رد شوید و آن را Skip کنید. برای اعمال آن از طریق System Configuration باید اقدام کنید. در این خصوص می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

آموزش سالیدورکز 20-2019


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز