خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

بررسی تفاوت های LAN، MAN و WAN

بررسی تفاوت های LAN، MAN و WAN

کد مطلب : 10185


شبکه یا Network این امکان را برای شبکه های کامپیوتری فراهم می کند تا از طریق هر مدیایی بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. LAN ، MAN و WAN هر سه شبکه هایی هستند که در حوضه یا منطقه ای که برای آن طراحی شده اند، این ارتباط را برای ما فراهم می کنند. علیرغم شباهت ها، تفاوت هایی هم با هم دارند.


یکی از تفاوت های قابل توجه در منطقه جغرافیایی است که تحت پوشش آنهاست. به عنوان مثال LAN کوچکترین منطقه را پوشش می دهد. منطقه MAN بزرگتر از LAN است و WAN بزرگتر از دو مورد قبلی و منطقه بسیار بزرگی را شامل می شود.
در شبکه LAN همه سخت افزارها و دستگاه های ارتباطی در یک شبکه هستند و همه در مکان ساکن هستند. مثلا شبکه LAN در یک خانه یا شرکت. بر خلاف LAN، شبکه های MAN و WAN منطقه های بزرگتری را شامل می شوند.
LAN یا Local Area Network به گونه ای دستگاه های موجود در شبکه را به هم لینک و ارتباط می دهد که بتوانند داده ها و برنامه های خود را با هم به اشتراک قرار دهند. با محدود بودن تعداد کامپیوتر های متصل شده، می توانید سرعت نقل و انتقال را افزایش دهید وداده ها با سرعت بالاتری انتقال داده می شوند. LAN برای یک منطقه کوچک است و مثلا این شبکه ها همانطور که گفته شد، از شبکه های کوچک خانگی تا شبکه های کامپیوتری در شرکت ها و سازمان ها را شامل می شود و کلیه دستگا های موجود در این شبکه خصوصی یا Private هستند. طراحی و نگهداری شبکه های LAN ساده است.
رسانه ای که از آن برای ارتباط در شبکه LAN استفاده می شود، می تواند امواج WiFi، کابل های کواکسیال و کابل های twisted pair باشد. شبکه های LAN در محدوده های مشخصی پیاده سازی می شوند و از این رو خطا و نویز به حداقل خود می رسد و عیب یابی آن ساده تر است. شبکه LAN را می توان در توپولوژی های مختلفی از جمله Ring، Bus و Star پیاده سازی کرد. توپولوژی ring در شبکه های Token Ring IBM و Bus در شبکه های Token Bus و Ethernet متداول است.

بررسی تفاوت های LAN، MAN و WAN . آموزشگاه رایگان خوش آموز

فارق از توپولوژی، شبکه LAN یک شبکه broadcast network است که در آن پیام به همه هاست های متصل در آن LAN ارسال می شود چرا که همه هاست ها از یک رسانه(سوئیچ، bridge یا سیم) به صورت مشترک و به یک اندازه استفاده می کنند. در خصوص این توپولوژی ها و شبکه ها در دوره نتورک پلاس به طور مفصل صحبت شده است که در این خصوص لطفا به لینک زیر مراجعه کنید:


شبکه MAN یا Metropolitan area Network در مقایسه با LAN محدوده و مساحت بیشتر و در مقایسه با WAN محدوده کمتری را شامل می شود. در این شبکه، دو یا چند کامپیوتر را که از هم جدا هستند و حتی ممکن است در یک شهر یا شهر های مختلف باشند را به هم مرتبط می کند.MAN یک منطقه جغرافیایی وسیع را در بر می گیرد و می تواند از طرف ISP ها ارائه شود. طراحی و نگهداری یک شبکه MAN به راحتی LAN نیست و مشکلات و دشواری های زیادی دارد. هزینه آن زیاد بوده و ممکن است متعلق به یک سازمان باشد و میزان data transfer rate در MAN در حد متوسط است.

بررسی تفاوت های LAN، MAN و WAN . آموزشگاه رایگان خوش آموز

انواع MAN:
MAN را می توان به دو نوع DQDB و SMDS دسته بندی کرد:
DQDB یا Distributed Queue Dual Bus: شبکه DQDB را می توان یک شبکه dual bus در نظر گرفت که هر هاست در شبکه به دو لاین باس که backbone شبکه هستند متصل می شوند.
SMDS یا Switched Multimegabit Data Services: شبکه SMDS شبکه های LAN مختلف را به هم متصل می کند و به پکت ها این امکان را می دهد به LAN های دیگر منتقل شوند.

WAN یا Wide Area Network یک شبکه کامپیوتری است که در یک محدوده جغرافیایی گسترده پیاده سازی می شود. شبکه WAN می تواند خصوص باشد و یا نباشد. رسانه ارتباطی که برای WAN می تواند مورد استفاده قرار گیرد PSTN یا Satellite Link است. به دلیل اینکه انتقال داده از راه دور را انجام می دهد، در آن خطاهای بسیار بیشتری رخ می دهد. مثلا یکی از مشکلات در این شبکه، تاخیر یا delay در نقل و انتقال اطلاعات است.

بررسی تفاوت های LAN، MAN و WAN . آموزشگاه رایگان خوش آموز

LAN مزایای بسیاری نسبت به MAN و WAN دارد، از جمله آنها می توان به قابلیت اطمینان بالا در LAN، سرعت انتقال اطلاعات بالا، مدیریت ساده تر اشاره کرد. در این شبکه دستگاه های شبکه ای ساده تر می توانند منابع خود را به اشتراک قرار دهند. یک Local Area Network نمی تواند در محدوده شهر باشد و از این رو به شبکه های Metropolitan Area Network نیاز داریم که می تواند شهر یا گروهی از شهرها را به هم متصل کند. بعلاوه ، برای اتصال کشور یا گروهی از کشورها ، نیاز به شبکه WAN خواهیم داشت.آموزش سالیدورکز 20-2019


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز