خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


افزودن نقش جدید. نقش چیست؟

افزودن نقش جدید. نقش چیست؟
نویسنده : امیر انصاری
مکانیزم امنیتی نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار، مبتنی بر نقش ها می باشد. در این آموزش ابتدا به مفهوم نقش و چیستی و چرایی آن می پردازیم. سپس کاربرد آن را تشریح خواهیم کرد و در ادامه چگونگی معرفی نقش ها را توضیح خواهیم داد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارنسخه رایگان نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار را می توانید از لینک زیر و مستقیما از سایت تولید کننده آن دانلود نمایید.

دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان راهکار

نقش چیست؟


نقش که معادل انگلیسی آن Role می باشد در واقع شرح وظایف شغلی یک کارمند می باشد. به عنوان مثال شما می توانید در برنامه نقشی به نام "صندوقدار" داشته باشید. همچنین می توانید نقشهایی دیگری به نامهای "انباردار"، "مسئول خرید" و ... نیز داشته باشید. بسته به بزرگی یا کوچکی مجموعه شما، می توانید از چند نقش محدود تا حتی ده ها نقش مختلف داشته باشید.

افزودن نقش جدید. نقش چیست؟

چرا در برنامه راهکار از نقش ها استفاده شده است؟


برای مدیریت راحتتر و ساختیافته تر بخش امنیت در نرم افزار فروشگاهی راهکار، از مکانیزم نقش ها استفاده شده است. در واقع به جای اینکه برای تک تک کاربرها سطح دسترسی معرفی کنید، برای نقش ها این دسترسی ها را معرفی می کنید و سپس به هر کاربر صرفا نقش و یا نقشهایش را نسبت می دهید.

در این روش ضمن اینکه مدیریت بخش امنیت نرم افزار راحتتر می شود. امکان اعطاء نقش یا پس گرفتن نقش از کاربرها نیز خیلی سریع می تواند انجام گردد. ضمن اینکه اگر هم افراد در استخدام شما تغییر کنند و یا مسئولیتهایشان داخل مجموعه شما عوض شود، به راحتی می توانید فقط نقشهای آنها را در نرم افزار جابجا کنید و نیازی به تنظیم سطح دسترسی مجددا برای آنها نخواهید داشت.

صرفا جهت اطلاع :
مدل امنیت مبتنی بر نقش ها (role-based access control (RBAC تقریبا در تمامی نرم افزارهای بزرگ و معتبر دنیا استفاده می شود. حالت کلی این مدل شبیه تصویر زیر می باشد.

افزودن نقش جدید. نقش چیست؟

افزودن نقش جدید


ابتدا در منوهای برنامه فروشگاهی راهکار وارد منوی "تعاریف - امنیت - نقش" شوید.

افزودن نقش جدید. نقش چیست؟
فرم "نقش" نمایان می شود. بر روی دستور "افزودن" کلیک کنید.

افزودن نقش جدید. نقش چیست؟
فرم "افزودن نقش" نمایان می شود. نامی را برای نقش وارد کرده و بر روی دکمه "ثبت و خروج" کلیک کنید.

افزودن نقش جدید. نقش چیست؟
برای مشاهده فهرست کامل آموزشهای این دوره بر روی لینک زیر کلیک کنید :

دوره آموزش جامع نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز