خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

RIP Timer در پروتکل RIP

RIP Timer در پروتکل RIP

کد مطلب : 10390


در دوره CCNA سیسکو، یکی از اولین پروتکل های مسیریابی که می آموزید(پس از Static Route) پروتکل اطلاعات مسیریابی RIP است. RIP یک پروتکل Gateway Interior (IGP) است و از یک الگوریتم distance-vector به نام Bellman-Ford استفاده می کند. در این مطلب کوتاه در مورد این پروتکل توضیحاتی خواهیم داد.


این پروتکل دارای دو نسخه RIPv1 و RIPv2 است. امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند(پروتکل های قدرتمندتری مانند OSPF و یا EIGRP می تواند بسیار از RIP کار آمدتر باشد) ولی این دو با هم تفاوت های چشمگیری دارند.
در RIP، روترهایی که حضور دارند(یا اینترفیس های روترهایی که در RIP معرفی شده اند) در حد فاصله 30 ثانیه جدول مسیریابی کامل خود را به روترهای Neighbors یا مجاوز خود Advertise می کنند. به این زمان، زمان update timer یا زمان بروزرسانی می گویند. هیچ session ای بین همسایگان یا Neighbors در RIP وجود ندارد. به محض اینکه RIP روی روتر فعال شود، شروع به ارسال بروزرسانی های RIP که حاوی اطلاعات جدول مسیریابی خودش است می کند.


در خصوص تفاوت های RIPv1 و RIPV2 می توانید به این لینک مراجعه کنید.

RIP Timers

RIP از چهار تایمر مختلف استفاده می کند که به حفظ جدول مسیریابی کمک می کند و در جلوگیری از Loop کمک می کند. این timer ها در همه Route ها وجود دارند.

Update timer (30 secs) -

این بازه زمانی است که بیان می کند بروزرسانی ها یا اساسا جداول مسیریابی روتر باید در چه بازها زمانی ارسال شود که بصورت پیشفرض این زمان 30 ثانیه بوده و قابل تغییر است.

Invalid timer (180 secs) -

Invalid timer بصورت پیشفرض روی زمان 180 ثانیه تنظیم شده است. بدین ترتیب با گذشت این زمان از لحظه ای که مسیری در پروتکل RIP از دسترس خارج شود، آن مسیر non-reachable یا Invlaid و نامعتبر شناسایی می شود(ولی کماکان در جدول مسیریابی وجود دارد ولی این مسیر دیگر Valid نیست).

Hold down timer (180 secs) -

مقدار Hold down timer با Hold down timer برابر می باشد. اگر با طی شدن این زمان(180 ثانیه که البته قابل تغییر است) متریک جدیدی از آن مسیر دریافت شود، هیچکدام آنها معتبر نخواهد بود. یعنی از لحظه Hold down Timer تا لحظه Flush or Garbage timer آپدیتی از مسیر Invalid شده پذیرفته نمی شود.

Flush or Garbage timer (240 secs) -

در نهایت پس از 240 ثانیه مسیر از جدول مسیریابی در RIP حذف خواهد شد.

همانطور که مطلع هستید، RIP پروتکلی Distance vector بوده و معیار آن hop count است یعنی تعداد روترهای سر راه را لحاظ می کند. پس مسیرهایی که تعداد روترهای سر راه آن کمتر باشد، مسیر برگزیده خواهد بود و ارتباط از آن مسیر انجام خواهد شد. در RIP می توایند از 15 روتر استفاده کنید که 16 و بیشتر از آن بی نهایت تلقی خواهد شد و آن مسیرها غیرقابل دسترسی قلمداد می شوند. این محدودیت در تعداد Hop ها حلقه جلوگیری می کند. برخلاف پروتکل های دیگر مانند OSPF و ISIS که پروتکل های link state هستند و اجرای آنها شبکه بدون حلقه را تضمین می کند، RIP از برخی مفاهیم خاص استفاده می کند که به پیشگیری از حلقه کمک کند.آموزش سالیدورکز 20-2019


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز