خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

storage spaces و Storage pools در ویندوز

storage spaces و Storage pools در ویندوز

کد مطلب : 10394


کمپانی مایکروسافت تکنولوژی storage pools و storage spaces در ویندوز 8 و ویندوز سرور 2012 معرفی کرد. آنها به ترکیب دیسک های فیزیکی با ظرفیت ها و فن آوری های مختلف مانند USB ، SATA و SAS کمک می کنند تا واحدهای منطقی تشکیل شوند(storage spaces از USB Flash Drive ها پشتیبانی نمی کند ولی از هارد اکسترنال پشتیبانی می کند) که به عنوان فضای ذخیره سازی شناخته می شوند. سپس می توانید از این فضاهای ذخیره سازی storage pools با قابلیت های resilience متفاوت تشکیل دهید.


به عنوان مثال ، شما می توانید چهار درایو USB با ظرفیت 3 ترابایت و دو هارد با کانکتور SATA و SAS، که ظرفیت هرکدام 1 ترابایت است را با هم ترکیب کرده و یک storage pools را ایجاد کنید، بنابراین ظرفیت ذخیره سازی ناخالص 16 ترابایت را بدست آورید. سپس می توان از این فضای ذخیره سازی برای راه اندازی storage spaces با قابلیت resilience یا بدون آن استفاده کرد. حداکثر تعداد storage pool در یک سیستم نامحدود است. حداکثر سایزی که برای یک Storage pool می توان داشت، 4 پتابایت است.
Storage spaces ها هارد دیسک های مجازی هستند که با یک drive letter در دسترس سیستم هستند. این هارد دیسک های مجازی غالباً با نام LUN یا logical unit numbers شناخته می شوند(نامی که اغلب برای دیسک ها در شبکه های ذخیره سازی (SAN) پیدا می کنید). هنگام ایجاد storage spaces می توانید مشخص کنید تحمل خرابی در حد یک یا دو دیسک باشد و یا اینکه اصلا تحمل خرابی در آن وجود نداشته باشد. این اقدام تحت عنوان resilience در ویندوز شناخته می شود و و تا حد زیادی معادل سطح شناخته شده RAID است(البته به صورت نرم افزاری).
Storage spaces به صورت thin provisioning ساخته می شوند که ظرفیت ذخیره سازی بیشتری را نسبت به آنچه در سیستم موجود است ایجاد می کند. به محض اینکه ظرفیت استفاده شده توسط PC از یک آستانه خاص فراتر رفت، فضای آزاد اضافی از یک فضای ذخیره سازی موجود در دسترس قرار می گیرد و یا درخواست اضافه کردن دیسک را به شما می دهد. زمان ایجاد storage space می توانید حداکثر ظرفیت ذخیره سازی را روی 20 ترابایت تنظیم کنید حتی اگر دیسک های متصل فقط ظرفیت ناخالص 16 ترابایت را فراهم کنند. بدون نیاز به ایجاد تغییر در storage space، می توانید ظرفیت را در صورت لزوم با افزودن دیسک های بیشتر به storage pool افزایش دهید.

Creating Storage Pools and Spaces

دیسک های خود را به سیستم متصل کنید و سپس سیستم را روشن کرده و به Control Panel بروید. سپس گزینه storage Space را کلیک کنید و لینک Create A New Pool And Storage Space را کلیک کنید.

نحوه تنظیم کردن Storage Spaces در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

سپس لیستی از دیسک های متصل به سیستم تان را مشاهده خواهید کرد(دیسکی که سیستم عامل روی آن نصب است را در لیست قرار نمی دهد و ثانیا دیسک هایی که فرمت شده اند در یک دسته بندی جدا در زیر دیسک هایی فرمت نشده نشان می دهد). توجه داشته باشید که اگر دیسک هایی که فرمت شده اند و روی آنها اطلاعات موجود است را در Pool اضافه کنید، اطلاعات روی آن حذف خواهد شد. در تصویر زیر دیسک هایی که از قبل فرمت شده اند را نشان می دهد.

storage spaces و Storage pools در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

حالا storage pool را با کلیک دکمه Create pool ایجاد کنید. حالا در پنجره باز شده باید یک نام در فیلد Name برای storage spaces خود تخصیص دهید. نام دلخواه خود را وارد کنید. سپس باید یک drive letter به این فضا تخصیص داده و در ادامه فایل سیستم NTFS یا ReFS را برای این درایو انتخاب کنید.

storage spaces و Storage pools در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

Four Types of Failure Safety

انتخاب resiliency type مشخص می کند که تحمل خرابی در سطح یک یا دو دیسک باشد و ضمن اینکه هر کدام از resiliency type ها تعداد دیسک های مورد نیاز خود را باید داشته باشند. گزینه ها شامل موارد زیر است:

Simple (No resiliency)
Two-way mirror
Three-way mirror
Parity

اگر گزینه Simple را انتخاب کنید، داده ها در تمام دیسک ها نوشته می شوند و بنابراین اگر دیسک خراب شود، هیچ تحمل خطایی ندارید و حداقل یک دیسک باید در storage pool موجود باشد. two-way mirroring حداقل به دو دیسک نیاز دارند و دیتاها روی دو دیسک رایت می شوند. این بدان معناست که در صورت خرابی دیسک، سیستم در برابر از دست رفتن اطلاعات محافظت می شود. ظرفیت ذخیره سازی موجود با استفاده از two-way mirroring خواهید دید که 50 درصد کاهش می یابد. در three-way mirroring ویندوز سه کپی از داده ها در دیسک ها رایت می کند. به این معنی که اگر دو دیسک همزمان خراب شود، سیستم در برابر از دست رفتن داده ها محافظت دارد و برای این منظور باید حداقل پنج دیسک در storage pool مورد نیاز است. Parity در تمام دیسک اطلاعات را همراه با افزونگی رایت می کند. برای محافظت در برابر خرابی یک درایو، حداقل به سه دیسک در یک storage pool نیاز است.
انتخاب نوع مناسب resiliency هم بر فضای ذخیره سازی موجود و هم بر Performance تأثیر می گذارد. سرعت دسترسی به خواندن و نوشتن بسته به نوع resiliency متفاوت است. با انتخاب نوع Parity فضای ذخیره سازی موجود 33 درصد کاهش می یابد. با این حال، سایز storage pool می تواند از ظرفیت دیسک های موجود در سیستم تجاور کند چون بصورت thin provisioning عمل می کند. در این مثال از سه دیسک، هر کدام با ظرفیت 127 گیگابایت، مقدار maximum size آن برابر 10 ترابایت تنظیم شده است(همانطور که در تصویر فوق می توانید مشاهده کنید). ظرفیت دیسک را می توان با افزودن هارد دیسک های اضافی به صورت پویا افزایش داد. هنگام افزودن دیسک به storage pool محاسبه مجدد و توزیع داده ها و اطلاعات Parity بسته به نوع resiliency می تواند زمان زیادی را صرف کند بنابراین Performance سیستم در هنگام محاسبه مجدد تحت تأثیر قرار می گیرد. این امر همچنین در مورد خرابی دیسک و جایگزینی آن با دیسک جدید اعمال می شود.

storage spaces و Storage pools در ویندوز . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در خصوص مدیریت storage space می توایند به لینک زیر مراجعه کنید.


Management Using PowerShell

حالا storage space را با کمک دستورات Shell مدیریت خواهیم کرد. به عنوان مثال، می توانید Storage pool و فضای ذخیره سازی مرتبط را با استفاده از Syntax زیر تنظیم کنید:

$PhysicalDisks = Get-StorageSubSystem -FriendlyName \
"Storage Spaces*" | Get-PhysicalDisk -CanPool $True

این دستور در ابتدا تمام دیسک های فیزیکی واجد شرایط Storage pool را شناسایی می کند و نتایج را در متغیر $ PhysicalDisks می نویسد. دستورات بعدی یک Storage pool جدید به نام Storage Pool 01 ایجاد می کند. فضای ذخیره سازی را با استفاده از همین نام با ظرفیت 10 ترابایت ایجاد کرده و از resiliency نوع Parity استفاده کرده و سپس دیسک را فرمت و فضا در اختیار شما قرار می گیرد.

New-StoragePool -FriendlyName "Storage Pool 01" \
-StorageSubsystemFriendlyName "Storage Spaces*" \
-PhysicalDisks $PhysicalDisks | New-VirtualDisk \
-FriendlyName "Storage Pool 01" -Size 10TB \
-ProvisioningType Thin -ResiliencySettingName parity | Initialize-Disk \
-PassThru | New-Partition -AssignDriveLetter \
-UseMaximumSize | Format-Volumeآموزش سالیدورکز 20-2019


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز