خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


پراکسی سرور چیست- نحوه راه اندازی CCProxy

پراکسی سرور چیست- نحوه راه اندازی CCProxy

کد مطلب : 10591


proxy server سیستمی است که بعنوان واسط بین سیستم کاربران و اینترنت قرار می گیرد. کامپیوترهای کاربران یا همان کلاینت ها به سرور پراکسی متصل می شوند و برخی منابع مانند صفحات وب، بازی ها، فیلم ها، mp3، کتاب های الکترونیکی، و هر منبع دیگری را که از سرورهای مختلف از طریق اینترنت در دسترس است، درخواست می کنند. به محض دریافت چنین درخواستی ، سرور پروکسی منابع موجود در cache را در دیسک لوکال خود جستجو خواهد کرد(البته حجم کش نامحدود نیست و یک ظرفیت مشخصی دارد که در برخی پراکسی سرورها قابل تنظیم است و در برخی دیگر مقدار آن ثابت است). اگر در Cache وجود داشته باشد از آنجا به درخواست پاسخ می دهد و در غیر اینصورت به سرورهای مربوط متصل می شود و از طرف کلاینت ها منابع را درخواست می کند. سپس پاسخ به درخواست کاربر از سرورهای اینترنتی را در خود کش کرده و به کاربر مربوطه پاسخ می دهد و اگر کاربر دیگری همان درخواستی را که آن کاربر داده بود را بدهد، از کش پاسخ را می دهد.What is a Proxy Server - Benefits

اکنون می دانید که سرور پروکسی چیست و چگونه کار می کند و اینکه چرا مردم از آن استفاده می کنند؟ دلایلی برای آن وجود دارد که با هم بررسی می کنیم:

دلیل اول برای پنهان کردن IP address است. بدین ترتیب کلاینت بصورت ناشناس در اینترنت گشت و گذار می کند چون درخواست او به سرور پراکسی ارسال می شود و سپس درخواست از سوی سرور پراکسی برای سرور اینترنتی ارسال می شود بدین ترتیب کاربر ناشناس می ماند و این سرور پراکسی است که درخواست ها را نزد خود نگه می دارد.
دلیل برای cache کردن است. با Caching سرعت گشت و گذار اینترنتی افزایش می یابد. در ابتدا همه درخواست ها از کامپیوترهای کلاینت به سرور پروکسی می رسد. اگر سرور پراکسی قبلاً منابع مورد نیاز را در دیسک لوکال خود خود ذخیره کرده باشد، کلاینت ها مستقیماً از سرور پراکسی بازخورد می گیرند، این کار با سرعت بیشتری انجام می شود.
دلیل سوم بلاک کردن وب سایت های اینترنتی است. شما می توانید با استفاده از این قابلیت وب سایت هایی را مجاز یا غیر مجاز کنید(اصطلاحا آنها را Forbidden یا ممنوعه کنید و دراصلاح دیگر بدان Black list هم گفته می شود که لیست سایت هایی که نمی خواهید کاربران یا گروهی از کاربران بدان دسترسی داشته باشند را اضافه می کنید بدین ترتیب کاربران دیگر به این سایت ها دسترسی نخواهد داشت).
دلیل چهارم برای دور زدن بلاک بودن وب سایت هایی است که مسدود هستند. مثلا بسیاری از وب سایت ها مسدود هستند ولی با کمک سرور پراکسی می توانید بدان وب سایت دسترسی داشته باشید.
دلیل پنجم به منظور جلوگیری از پخش غیرمجاز اطلاعات به خارج مجموعه کاری می توان محتوای خروجی را اسکن کرد.

What is a Proxy Server - Types

proxy server ها انواع متفاوتی دارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

Anonymous Proxy

سرورهای Anonymous proxy اطلاعات شما را پنهان می کنند. یعنی وقتی درخواستی برای بازدید از یک صفحه وب اینترنتی را دارید به جای اینکه درخواست مستقیما از سیستم شما به سرور اینترنتی آن وب سایت برود به Proxy رفته و درخواست از با مشخصات پراکسی به سرور اینترنتی ارسال می شود و جواب برای پراکسی فرستاده می شود و سپس از طرف پراکسی جواب به شما داده می شود. یعنی سرور اینترنتی هیچ راهی برای اینکه بداند IP واقعی شما چیست ندارد چون درخواست بازدید از آن وب سایت مستقیم از سوی شما ارسال نشده بلکه ابتدا به پراکسی داده شده و سپس از سوی پراکسی به سرور اینترنتی ارسال شد هاست.

Transparent Proxy

transparent proxy نوعی از پراکسی است که محرمانگی شما را حفظ نمی کند. یعنی درخواستی شما بر خلاف نوع قبلی همراه با اطلاعات شما برای سرور اینترنتی ارسال می شود. بدیهی است که اگر قصد تهیه پراکسی اینترنتی را داشته باشید این گزینه چندان مطلب کاربران نیست.

Reverse Proxy

Reverse proxies که ممکن است با نام surrogates هم شناخته شوند معمولا به این صورت عمل می کند که به عنوان مثال در شبکه داخلی سیستم هایی وجود دارند که قرار است به درخواست های کاربران از دنیای اینترنت پاسخ دهند. در این صورت درخواست ها ابتدا به دست این پراکسی ها رسیده و سپس با شبکه داخلی ارتباط برقرار می شود. بدین ترتیب چون بین درخواست کاربر اینترنتی و سرور پاسخ دهنده در شبکه داخلی یک سیستم دیگر به نام Reverse proxies قرار دارد که مکان سیستم را ناشناس می کند و کاربر اینترنتی از محل سرورها بی اطلاع می شود.

حالا ما قصد راه اندازی یک پراکسی سرور کوچک داریم که بیشتر مناسب برای محیط های کاری کوچک است و برای Scale های بزرگتر این گزینه توصیه نمی شود. CCProxy یک نرم افزار مبتنی بر ویندوز بوده که حجم آن بسیار کم است ولی مناسب برای محیط های کوچک است. این نرم افزار رایگان نیست بلکه نیاز لایسنس دارد ولی شما از سایت های داخلی می توانید آن را همراه با کرک دانلود کنید. البته نسخه 3 کاربره آن را می توانید رایگان استفاده کنید ولی برای کاربران بیشتر باید یا لایسنس را تهیه کنید و یا کرک کنید.

Proxy Server Installation

برای نصب این برنامه روی یک سیستم به عنوان پراکسی سرور باید به این موارد توجه داشته باشید.
این سیستم حداقل باید دو کارت شبکه داشته باشد که یکی به اینترنت دسترسی داشته و دیگری به شبکه داخلی متصل باشد تا بقیه سیستم ها بتوانند با این سیستم ارتباط بگیرند و به اینترنت دسترسی پیدا کنند.
تمامی کلاینت هایی که در شبکه دارید و باید به اینترنت دسترسی داشته باشند باید بتوانند با همین سیستم که CCproxy را روی آن نصب می کنید متصل شوند.
مثلا IP Address مربوط سرور 192.168.0.1 را تنظیم کرده ایم شما هر آدرس دیگری که می خواهید برای آن در نظر بگیرید.

از آنجایی که دانلود و نصب CCproxy بسیار ساده است از توضیحات نصب آن اجتناب می کنم. پس از نصب برنامه را اجرا کنید تا تصویر زیر را مشاهده کنید:

پراکسی سرور چیست- نحوه راه اندازی CCProxy

Create Accounts for Client Computers on the Proxy Server

پس از اجرای برنامه، حالا به ایجاد اکانت ها در این برنامه می پردازیم.
یکی از کامپیوترهای شبکه تان که به اینترنت نیاز دارد را انتخاب کنید و مثلا آی پی آن 192.168.0.2 است. سپس برنامه CCProxy را باز کرده و دکمه Account را کلیک کنید تا فرم Account manager را کلیک کنید.
از کامبوباکس Permit Category گزینه Permit Only را انتخاب کرده تا مشخص شود که چه کاربرانی می توانند به اینترنت دسترسی داشته باشند. از کامبوباکس Auth Type گزینه IP Address را انتخاب کنید. چون ما مثلا قصد داریم بر اساس IP مجوز دسترسی به اینترنتی را دهیم اگر به لیست Auth Type نگاه کنید گزینه های بیشتری در دسترس برای انتخاب هستند.
سپس دکمه New را کلیک کنید و گزینه IP Address/IP Range را فعال کرده و IP سیستم مربوطه که برای ما 192.168.0.2 است را وارد و ok می کنیم.

پراکسی سرور چیست- نحوه راه اندازی CCProxy
پراکسی سرور چیست- نحوه راه اندازی CCProxy
پراکسی سرور چیست- نحوه راه اندازی CCProxy
حالا با این فرض که شما از مرورگر IE برای گشت و گذار در اینترنت استفاده می کنید، تنظیمات proxy server را برای این مرورگر انجام می دهیم. توجه داشته باشید از هر نرم افزاری که استفاده می کنید و این نرم افزار نیاز به اینترنت دارد، باید تنظیمات پراکسی را روی آن برنامه بصورت مجزا انجام دهید. برای IE کافیست که Run را باز کرده و دستور inetcpl.cpl را وارد و Enter کنید تا فرم Internet options باز شود.
در تب Connections دکمه LAN Settings را کلیک کنید. تیک گزینه Use a proxy server for your LAN را فعال کرده و در فیلد address باید IP مربوط به سرور پراکسی که برای ما 192.168.0.1 است را وارد و در فیلد port مقدار 808 که مقدار پیشفرض CCproxy است را وارد و ok کنید.
سپس تمامی فرم ها را ok کنید.

پراکسی سرور چیست- نحوه راه اندازی CCProxy
پراکسی سرور چیست- نحوه راه اندازی CCProxy
حالا سیستمی که برای آن در قسمت Account رول ایجاد کردیم، می تواند به اینترنت بدون مشکل دسترسی داشته باشد.

پراکسی سرور چیست- نحوه راه اندازی CCProxy

آموزش سالیدورکز 20-2019


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز