خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


Lease Time در DHCP چیست و چگونه می توان آن را تغییر داد

Lease Time در DHCP چیست و چگونه می توان آن را تغییر داد

کد مطلب : 10768


یکی از سرویس های ضروری در شبکه های بزرگ سرویسی با نام DHCP است که در پلتفرم های مختلف از جمله ویندوز سرور مایکروسافت قابل اجرا و پیاده سازی است. با کمک این سرویس می توانید به همه هاست و المان های شبکه ای خود IP Address و سایر تظنیمات را برای مدت مشخصی Assign کنید. با این سرویس در دوره Network plus آشنا شده اید و حالا بصورت عملی با آن کار می کنید. پیشتر در خصوص نحوه مهاجرت یا Migrate کردن DHCP Server به سرورهای جدید صحبت کردیم.


در این مطلب به یکی از مفاهیم DHCP با نام DHCP Lease Time می پردازیم. وقتی سیستمی از DHCP اقدام به دریافت IP می کند، این IP برای مدت مشخصی به این سیستم تخصیص داده می شود و پس از طی شدن مدت اجاره یا DHCP Lease Time، IP آزاد می شود و ممکن است به هاست دیگری در شبکه اختصاص یابد.
پس از سپری شدن نیمی از زمان اجاره آدرس IP، کلاینت درصدد تمدید IP روی سرور DHCP بر می آید. به منظور انجام این کار، مشتری درخواست DHCPREQUEST را به سرور ارسال می کند. اگر سرور DHCP بتواند اجاره address IP را تمدید کند، پیام DHCPACK را بهمراه زمان اجاره جدید و پارامترهای پیکربندی TCP/IP ارسال می کند. پس از دریافت تأیید، DHCP client یا کلاینت شبکه ما، پیکربندی شبکه خود را بروز می کند. در صورت عدم موفقیت در تمدید اجاره IP Address، DHCP client سعی خواهد کرد این کار را دوباره انجام دهد. پس از گذشت 87.5% از زمان اجاره، کلاینت یک پکت DHCPREQUEST را به صورت broadcast برای برقراری ارتباط با هر سرور DHCP موجود در شبکه ارسال می کند. پس از اتمام زمان lease یا دریافت پیام DHCPNACK، کلاینت باید بلافاصله این IP را آزاد کند. پس از آن، می تواند روند lease را برای به دست آوردن IP جدید از سر بگیرد.
در یک سیستم ویندوزی، می توانید زمان اجاره فعلی IP های اختصاص یافته را با استفاده از دستور بدست آورید:

ipconfig /all

Lease Time در DHCP چیست و چگونه می توان آن را تغییر داد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

تاریخ دریافت IP Address و زمان انقضا را مشاهده خواهید کرد:

Lease Obtained. . . . . . . . . . : Friday, July 5, 2019 4:57:31 PM
Lease Expires . . . . . . . . . . : Saturday, July 13, 2019 4:57:31 PM

How to Change DHCP Lease Time in Windows Server?

بصورت پیشفرض زمان اجاره IP یا Lease time برابر با 8 روز است. در بیشتر موارد، این مقدار بهینه است. اگر شبکه شما کلاینت های زیادی دارد و IP های آزاد کمی دارید، بهتر است که مدت زمان اجاره را کوتاه در نظر بگیرید تا IP ها زودتر آزاد شوند و در اختیار هاست هایی که نیاز به IP دارند قرار بگیرد. شما می توانید lease time را برای هر Scope در DHCP Server تغییر دهید.در این مثال، ما نحوه کاهش زمان اجاره DHCP را از 8 به 2 روز در Windows Server 2012 R2 نشان خواهیم داد. با همین روش می توانید در ویندوز سرورهای دیگر هم مدت زمان اجاره را تغییر دهید.
به کنسول DHCP وارد شوید(دستور dhcpmgmt.msc را در Run وارد کنید).
سپس روی Scope مورد نظرتان در کنسول کلیک راست کرده و از آن Properties بگیرید.
به تب General در فرم باز شده بروید. در قسمت Lease Duration for DHCP clients ابتدا باید گزینه Limited to فعال باشد که بصورت پیشفرض همین گزینه فعال است. lease tim را که بر حسب روز، ساعت، دقیقه است را تغییر دهید. هر مقداری که فکر می کنید برای کلاسنت های تحت اختیارتان مناسب است وارد کرده و OK کنید.

Lease Time در DHCP چیست و چگونه می توان آن را تغییر داد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

این تنظیم برای کلاینت های جدی اعمال می شود و برای کلاینت های قدیمی تر که پیش از این تغییر از DHCP اقدام به دریافت IP کرده بودند، در مراجعه بعدی برای دریافت IP اعمال می شود.
با دستورات PowerShell هم می توانید این زمان را مدیریت کرد.
Set-DHCPServerv4Scope ScopeID 10.1.1.0 -LeaseDuration 2.00:00:00

توجه داشته باشید که در دستور فوق 2 نماد تعداد روز است و از آن به بعد هم نماد ساعت، دقیقه است. 10.0.0.1 هم مشخصا به همین Scope در DHCP اشاره دارد و شما باید Scope خودتان را جایگزین کنید. در نهایت برای مشاهده تغییراتی که بصورت گرافیکی یا حتی با دستورات شل داده اید، می توانید از Get-DHCPServerv4Scope استفاده کنید. کافیست همین دستور را در Powershell اجرا کنید.آموزش سالیدورکز 20-2019


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز