خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور

ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور

کد مطلب : 10955


پس از اتمام نصب DHCP server، می توانید برای ایجاد Scope ها اقدام کنید. برای هر Subnet ای که در شبکه باید کلاینت های آنها IP دریافت کنند باید DHCP scope ایجاد کنید. در هر scope می توانید تنظیمات مربوط بدان scope مانند IP address، netmask، gateway و بسیاری تنظیمات دیگر را معرفی کنید. administrator می تواند پیکربندی DHCP scope را هم از طریق کنسول DHCP Manager و هم از طریق دستورات Powershell مدیریت کند.Configure DHCP Scope in Windows Server using Server Manager

به کنسول DHCP Mnagaement وارد شوید و سپس روی بخش IPV4 مانند تصویر زیر کلیک راست کرده گزینه New Scope را کلیک کنید.

ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور
پنجره welcome screen یا خوش آمدگویی را Next کنید. در فیلد name و description یک نام و توضیحاتی برای Scope ای که تعریف می کنید تخصیص دهید.

ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور
در این مرحله در فیلد Start IP Address، شروع IP و در End IP Address باید IP پایانی برای این Scope را تعریف کنید. در ادامه هم باید subnet mask را مشخص کنید. البته مجبور نیستید محدوده یک Range از IP را معرفی کنید. هر میزان از Range را که مناسب می بینید تعریف کرده و Next کنید.

ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور
حالا به مرحله ای می رسیم که می توانید لیست IP های exclude را تعریف کنید. IP هایی که در این لیست تعریف می کنید به هیچ کلاینتی در شبکه توسط DHCP تخصیص داده نمی شود. شما باید محدود شروع و پایان IP Address ها را مشخص کنید و سپس دکمه Add را کلیک کنید. هر تعداد لیست Exclude که بخواهید می توانید ایجاد کنید. مثلا بعدا این لیست Exclude خودتالن بصورت دستی به برخی سیستم های خاص(مثلا سیستم های مدیران و معاونت ها) می خواهید تخصیص دهید. البته مشخص کردن لیست exclude اجباری نیست. چه لیست را پر کنید و پر نکنید، این مرحله را Next کنید.

ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور
حالا به مرحله lease duration می رسیم. یعنی مدت زمانیکه IP ها به کلاینت ها باید اجاره داده شوند. بصورت پیشفرض مدت زمان 8 روز است. در این خصوص در لینک زیر به طور کامل صحبت شده است. این مدت زمان را می توانید در همین مرحله تغییر دهید. بصورت پیشفرض مدت 8 روز است. اگر در طی این مدت قرارداد اجاره را تمدید نکند، DHCP آدرس IP اختصاص داده شده به این کلاینت را لغو می کند. مدت زمان اجاره بسته به تعداد کلاینت ها در شبکه دارد. در این خصوص لطفا لینک زیر را مطالعه کنید.

ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور

حالا به مرحله DHCP options می رسیم. در این مرحله ما گزینه Yes, I want to configure these options now را انتخاب می کنیم چون تصمیم داریم آیتم های دیگری هم مانند Gateway و غیره توسط DHCP به کلاینت های این Scope اختصاص داده شود. هر چند بعدا هم می توانید این موارد را کانفیگ کنید ولی ما در این مرحله قصد داریم برخی از اینها را در ادامه پیکربندی کنیم.


ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور
اگر کلاینت های این Scope نیاز است که با شبکه های دیگر اربتاط داشته باشند باید default gateway را مشخص کنید. پس IP مربوط به default gateway برای این شبکه در Scope را مشخص کنید. اگر default gateway نیازی نباشد کافیست که Next کنید. به هر حال اگر default gateway دارد، IP آن را وارد و Add کنید. ضمنا یک شبکه می تواند چندین default gateway داشته باشد.

ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور
مرحله بعدی domain و DNS است. اگر DHCP server شما به دامین جوین شده است فیلد parent domain به صورت خودکار با نام دامین پر می شود(ولی شما می توانید آن را تغییر دهید). در قسمت IP address باید آدرس DNS server را وارد و add کنید.

ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور
آخرین گزینه در ویزارد DHCP Scope، گزینه WINS server است. اگر در شبکه WINS server دارید IP آن را در این قسمت وارد کنید. امروزه به دلیل منسوخ شدن WINS کسی از آن استفاده نمی کند ولی به هر حال اکر در شبکه Wins دارید می توانید IP آن را در این بخش وارد و اضافه کنید.

ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور
اگر می خواهید هم اکنون scope فعال شده و به کلاینت ها IP تخصیص دهد، گزینه Yes, I want to activate this scope now را فعال کنید. ولی اگر بعدا می خواهید از این Scope استفاده کنید گزینه NO را انتخاب کنید.

ایجاد و مدیریت و پیکربندی DHCP Scope در ویندوز سرور
به همین سادگی می توانید برای سایر شبکه های خود در DHCP اقدام به ایجاد Scope کنید.

Configure DHCP Scope using PowerShell

حالا از روش پاورشل همین مراحل فوق یعنی ایجاد scope در DHCP را انجام می دهیم. شما باید Powershell را به صورت Run as administrator اجرا کنید. اگر ویندوز سرور Core دارید، فقط به دستورات خط فرمان دسترسی دارید و خبری از ابزارهای گرافیکی نیست. از این رو برای باز کردن پاورشل به صورت Run as admin، دستور زیر را در CMD وارد و Enter کنید:


runas /user:administrator powershell.exe


ایجاد یک DHCP scope از طریق دستورات Powershell:

Add-DhcpServerV4Scope -name scope_name -StartRange first_ip_address -EndRange last_ip_address -SubnetMask subnet_mask -LeaseDuration duration

ایجاد لیست exclusion برای یک Scope در DHCP با دستورات Powershell:

Set-DhcpServerV4ExclusionRange -ScopeId network_address -StartRange first_ip_address -EndRange last_ip_address

دستور مهم دیگر در DHCP options ها، معرفی Gateway و DNS برای یک Scope از طریق دستورات Powershell:

Set-DhcpServerV4OptionValue -ScopeId network_address -Router gateway_ip -DnsServer dns_ip -Force

به جای تمام پارامترهای مشخص شده باید مقادیر خودتان را جایگزین کنید.


Add-DhcpServerV4Scope -name "MBG Local Area Network" -StartRange 192.168.0.1 -EndRange 192.168.0.254 -SubnetMask 255.255.255.0 -LeaseDuration 8.00:00:00
Set-DhcpServerV4ExclusionRange -ScopeId 192.168.0.0 -StartRange 192.168.0.1 -EndRange 192.168.0.10
Set-DhcpServerV4OptionValue -ScopeId 192.168.0.0 -Router 192.168.0.1 -DnsServer 192.168.0.7 -Force
آموزش سالیدورکز 20-2019


دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز