خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


SNMP Trap چیست؟

SNMP Trap چیست؟
همانطور که می دانید پروتکل Simple Network Management Protocol مخفف SNMP می باشد که در یک پست جداگانه در خصوص آن به طور کامل صحبت کردیم. در این خصوص می توانید به این لینک مراجعه کنید.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
SNMP استانداردی جهانی برای مانیتورینگ دستگاه های شبکه است و در تمام تجهیزات شبکه ای که خریداری می کنید پیاده سازی می شود.


SNMP شامل 3 المان است که به ترتیب central manager یا همان نرم افزار مدیریتی، SNMP agent، management information base یا MIB. دستگاه های شبکه ای که شما دارید توسط سازنده، SNMP agent روی آنها نصب شده است. ممکن است روی یک دستگاه بصورت پیشفرض قابلیت SNMP غیرفعال باشد و شما باید آن را فعال کنید تا از آن استفاده کنید وگرنه خود دستگاه(بسیاری از دستگاه ها که از سوی Vendor های مختلف ارائه می شوند) از SNMP پشتیبانی می کند. نرم افزار مانتیورینگی که نصب می کنید رابطی است که فایل های MIB را تفسیر می کند و داده هایی را که از Agent های دستگاه جمع آوری شده، نمایش می دهد.
SNMP manager بصورت دوره ای درخواست های اطلاعات را به همه Agent های دستگاه ها ارسال می کند و هر agent به این درخواست با ارسال فایلی پاسخ می دهد، که طبق مشخصات MIB در SNMP ساختار یافته است. در حالی که agent دستگاه منتظر درخواست اطلاعات(از سوی نرم افزار مدیریتی است) است، همچنان نسخه MIB خود را آپدیت می کند تا اطلاعاتی که باز می گردد کاملاً بروز باشد و آماده ارسال در صورت درخواست باشد.

SNMP Trap چیست؟

در حالت عادی SNMP حکم می کند که Agent های دستگاه ها بصورت منفعل عمل کنند و فقط در صوت درخواست SNMP Manager پیام را برای Manager ارسال کنند. با این حال، اگر Agent یک رویداد اضطراری را در دستگاهی که تحت مانیتورینگ است را تشخیص دهد، بدون اینکه منتظر درخواست داده از سوی Manager باشد، یک پیام هشدار به Manager ارسال می کند. این پیام اضطراری Trap نامیده می شود. همه trap ها نگران کننده و وخیم نیستند. به عنوان مثال، هنگامی که یک پرینتر تشخیص دهد که یکی از کارتریج های تونر آن در حال کم شدن است و از شما می خواهد که یک کارتریج جدید سفارش دهید SNMP agent در آن پرینتر این را به عنوان یک حالت trap در نظر می گیرد. ضمنا همه شرایط حساس و مهلک، منجر به پیام Trap نمی شوند. به عنوان مثال اگر دستگاه مدیریت شوند، خطای مهلکی دریافت کند که حتی سیستم عامل آن بوت نشود یا کارت شبکه آن خراب شود و نتواند پیام های trap را برای SNMP Manager ارسال کند.
در صورت نصب نرم افزار مانیتورینگ شبکه، عبارت "trap" را در هیچ کجای داشبورد نرم افزار خود مشاهده نمی کنید. این یک قرارداد سیستم های مانیتورینگ شبکه است که به جای trap با عنوان "Alerts" برچسب گذاری می شوند. خرابی کامل یک دستگاه یا کارت شبکه تنها نمونه Alert هایی هستند که trap نمی تواند انها را نمایش دهد.
اقداماتی که با دریافت پیام trap می توان انجام داد به پیچیدگی نرم افزار مانیتورینگ شما بستگی دارد. اگر مانیتورینگ شما فقط وضعیت ها را گزارش می کند باید از برنامه دیگری برای رفع مشکل استفاده کنید یا مستقیماً به دستگاه متصل شوید تا اطلاعات خطا را جویا شوید و مشکل را از طریق سيستم عامل آن برطرف کنید.برخی از نرم افزارهای مانیتورینگ شبکه در واقع network management هستند و به شما اجازه می دهند تا در صورت بروز شرایط Alert اقدامات لازم را انجام دهید. اگر مشکلی که توسط یک trap اطلاع داده می شود، فیزیکی باشد هیچ کاری نمی تواند برای حل آن انجام دهد.
پیام های Trap ممکن است در تمام ساعات روز یا شب بوجود آید مگر اینکه تمام تجهیزات شبکه خود را عصر هنگام بازگشت به خانه خاموش کنید. برخی از سیستم های مدیریتی می توانند اعلان های هشدار را از طریق ایمیل، SMS یا سیستم چت ارسال کنند. حتی می توانید با توجه به نوع دستگاه منشا پیام trap اعضای مختلف تیم را که باید برای آنها پیام ارسال شود را مشخص کنید.

فرمت SNMP trap

MIB شامل مجموعه ای از کدها است که موقعیتی را در ساختار درخت نشان می دهد. کل MIB لازم نیست هر بار که Agent به نرم افزار مانیتورینگ گزارش می دهد ارسال شود. یک پیام trap شامل زمان، شناسه، و مقدار است. شناسه یا identifier یک OID یا Object Identifier است که یک کد از ساختار MIB است و وضعیت trap را در درخت نشان می دهد. هر OID نشان دهنده ویژگی دستگاه تحت مانیتورینگ است. بنابراین ، کنترل کننده مرکزی(نرم افزار مانیتورینگ) می تواند OID را رمزگشایی کند و بفهمد چه سوئیچ یا روتری توسط trap توصیف می شود.

پیاده سازی SNMP

سیستم encoding یا رمزگذاری MIB آنقدر پیچیده و مبهم است که نمی توان پیامها و trap های SNMP را Capture کرد و آنها را به صورت دستی تفسیر کرد. آماده بودن و در دسترس بودن مانیتورینگ شبکه که عملکردهای SNMP را یکپارچه می کند اجرای پروتکل را در یک پکیج نرم افزاری پیچیده، بسیار آسان می کند. چندین نرم افزار مانیتورینگ شبکه مبتنی بر SNMP وجود دارد که استفاده از آنها رایگان است. برخی دیگر برای یک دوره 30 روزه(مانند Solarwinds NPM) بصورت رایگان نرم افزار خود را در اختیار کاربران قرار می دهند و در صورت رضایت باید(بر طبق لایسنس) خریداری شوند.
مزیت SNMP Trap این است که خیلی سریع خرابی دستگاه را گزارش می دهد. با این حال، آنها تصویر کاملی از شبکه شما ارائه نمی دهند. برای استفاده از پیام های SNMP Trap باید نرم افزاری را اختیار کنید. همانطور که بالاتر گفته شد برخی ابزارها رایگان هستند ولی برخی دیگر نسخه آزمایشی به شما می دهند و حتی شاید بخواهید چندین نرم افزار را با هم تست کنید و نرم افزاری که برای شما مطلوب تر و مناسب تر است را انتخاب کنید.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.