خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP

نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP
در مطلب قبلی با کمک روش یا متد ICMP اقدام به اضافه کردن Node در Solarwinds NPM کردیم و گفته شد که این روش عمدتا مناسب Host هایی است که از SNMP پشتیبانی نمی کنند. در این پست قصد درایم با کمک پروتکل SNMP اقدام به اضافه کردن Node ها در NPM کنیم. پس با ما همراه باشید چون مراحل طولانی تر از روش ICMP است و آیتم های بیشتری نصبت به ICMP در اختیار ما قرار می دهد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
توجه داشته باشید که در ویندوزهی کلاینتی نظیر ویندوز 7/8/10 و حتی ویندوزهای سرور، سرویس SNMP بصورت پیشفرض نصب نیست که باید آنها را نصب کنید.
در این پست می خواهیم یک ویندوز سرور را که از قبل سرویس SNMP را روی آن نصب کرده ایم، در Solarwind Orion NPM اضافه کنیم(البته در مقالات آتی از دوره، دیوایس های دیگری را با پروتکل SNMP به کنسول NPM اضافه خواهیم کرد و روش فعال کردن SNMP روی آنها را به شما خواهیم گفت).
برای شروع پس از لاگین به کنسول NPM، همانطور که از طریق ICMP یک Node به NPM اضافه کردیم، وارد پنجره Add Node شوید.
همانطور که در توضیحات این روش عنوان شده، این polling method رایج برای برای دستگاه های شبکه مانند سوئیچ ها و روترها ، و همچنین سرورهای لینوکس و یونیکسی است.

نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP
پیشتر در مقالات قبلی از دوره در خصوص SNMP صحبت کردیم و همانطور که مشخص است در کامبوباکس SNMP Version، SNMP ورژن 2 انتخاب شده است که SNMP ورژن 2 نسبت به ورژن یک دارای بهبودهایی است که روی آن حاصل شده است. ما هم از همین SNMP Version استفاده می کنیم. SNMP در بستر UDP روی پورت 161 کار می کند. پس باید روی فایروال ویندوز و حتی فایروال های سر راه این پورت باز باشد.
حالا قسمت مهم دیگر Community String یا "اسم شب" است. رشته ای که اینجا تعریف می کنید برای ارتباط گرفتن SNMP Manager که این نرم افزار NPM است و SNMP Agent که دیاویس مورد نظر شما برای مانیتورینگ است، باید یکسان باشد. مثلا برای Community String در اینجا مقدار salam-khoshamoz تنظیم شده است که شما می توانید مقدار مورد نظر خودتان را وارد کنید.
حالا پیش از ادامه کار به سراغ ویندوز سرور می رویم. باید تنظیمات SNMP را روی آن دستگاه انجام دهیم. توجه داشته باشید که در لینک های فوق، فقط روش نصب SNMP گفته شده و پیرکبندی آن را انجام ندادیم و حالا آن را انجام می دهیم.
پس در ویندوز، به کنسول Services وارد شوید و SNMP Service را پیدا کنید.

نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP
روی سرویس مذکور دابل کلیک کنید تا فرم تنظیمات آن باز شود. سپس به تب security در این فرم بروید. در قسمت Accept Community names، دکمه Add را کلیک کنید.
در کامبوباکس Community rights، گزینه های مختلفی را مشاهده می کنید که به لحاظ امنیتی مناسب ترین گزینه، Read Only است، به این معنی که فقط دسترسی در حد خواندن از طریق این پروتکل به این سرور باشد و قابلیت تغییر وجود نداشته باشد. در فیید Community Name، همان اسم شب را اینجا وارد کنید.

نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP
سپس دکمه Add را بزنید.
بدین ترتیب این Community به لیست اضافه می شود. حالا باید سرور Polling Agent که در اینجا نرم افزار NPM است را معرفی کنیم. در لیست بصورت پیشفرض مقدار localhost اضافه شده است. اگر به جای گزینه accept snmp packets from these hosts، گزینه accept snmp packets from any host را فعال کنید، درخواست SNMP از سوی هر سروری را پاسخ می دهد که بدیهی است از نقطه نظر امنیتی گزینه مناسبی نیست. پس ما سرور NPM را معرفی می کنیم. از لیست پایین دکمه add را بزنید.
IP Address سرور NPM را معرفی و add می کنیم.

نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP
بدین ترتیب پیکربندی ما در سمت node به پایان می رسد.

نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP
در نهایت فرم را ok کرده و به کنسول وب NPM برگردید و حالا دکمه test را بزنید.

نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP
از آنجایی که پیکربندی به درستی انجام شده بود، نتیجه، Test Successful نمایش داده می شود. اگر Read/Write Community String را انتخاب می کردیم، باز هم باید یک رشته برای آن تعریف می کردیم که دیگر دسترسی فقط خواندنی نبود بلکه از راه دور توسط این پروتکل امکان اعمال تغییرات در دستگاه مقصد وجود می داشت ولی به نظر امنیتی بهتر است تغییر به این صورت انجام نشود و فقط در حد خواندنی دسترسی فراهم شود.
سپس فرم را Next کنید.
پروسه Validating را که حتی در ICMP داشتیم، در اینجا هم انجام می شود و باید تا پایان آن منتظر بمانید.
سپس در مرحله Choose Resource قرار می گیرد و کلیه منابعی کمه نرم افزار قادر به مانیتور کردن آنها از طریق SNMP است را لیست می کند و همانطور که می بینید، آیتم های خوبی را برای مانیتور کردن ارائه کرده است. برخی از این موارد تیک زده شده اند و برخی دیگر غیرفعال هستند به این دلیل که این سرویس ها در حال حاضر روی این ویندوز فعال نیستند. مثلا VPN ها در لیست هستند ولی چون روی ویندوز فعال نیستند، تیک آنها فعال نیست. ولی شما می توانید این تیک ها را طبق نیازتان کم و زیاد کنید.

نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP
سپس این مرحله و مرحله بعد را Next کرده تا به آخرین مرحله یعنی Change Properties برسید. در خصوص Custom Properties که شامل City، Comments و Department است، در مطلب ICMP صحبت شد و بهتر است آنها را تکمیل کنید و بعدها خواهید دید که در گزارش گیری و map کردن به ما کمک می کند و گفتیم که برای Alerting Thresholds هم در آینده حتما مطلب خواهیم داشت و آن را بصورت جداگانه نگاه خواهیم کرد.
پس دکمه Ok, Add Node را کلیک کنید تا Node به کنسول اضافه شود.
نهایتا پیغام Node was successfully added را مشاهده خواهید کرد که نشان از اضافه شدن موفقیت آمیز Node به کنسول است.

نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP
هنوز راجع به گزارشاتی که از طریق این منسول می توایند از Node بگیرید صحبتی نشده است. فقط همانطور که می بینید وضعیت Node ها سبز و UP است که این نشانه خوبی است.
در صفحه Home هم به دسته Windows توجه کنید. اگر حتی یکی از ویندوزهای به هر دلیلی از دسترس خارج شود و یا مشکلی برای آن رخ دهد، دسته بندی Windows از سبز به زرد تغییر می کند. اگر همه Node های موجود در دسته بندی Windows از دسترس خارج شوند، وضعیت کلا قرمز نمایش داده می شود. اگر ماوس را روی هر کدام از دستگاه هایی که در NPM اضافه کرده اید ببرید، خلاصه ای از وضعیت آنها خواهید دید.

نحوه افزودن Node به Solarwinds NPM با روش SNMP And ICMP

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.