خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM - بخش اول

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM - بخش اول
در مطالب قبلی در خصوص بخش هایی که در صفحه Home نرم افزار Solarwinds NPM قرار داشت صحبت هایی صورت گرفت و مطالبی گفته و با بخش های موجود آشنا شدیم. اکنون قصد داریم با جزئیات بیشتری از Node آگاهی پیدا کنیم.

نرم افزار سامانه مودیان راهکار
به عنوان مثال یکی از Node هایی که پیشتر به NPM اضافه کردیم، مجازی ساز ESXI بود. حالا به گزارش با جزئیات بیشتر در خصوص این Node می پردازیم که به همین صورت می توانید گزارشات سایر Node ها را هم با اندکی تفاوت مشاهده کنید. به نرم افزار Solarwinds NPM لاگین کنید و سپس در پنجره اصلی برنامه روی Node مورد نظر کلیک کنید.بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
بدین ترتیب به پنجره Summary آن Node وارد می شوید. در بخش اول به صورت خلاصه اطلاعاتی در خصوص این Node دریافت خواهید کرد. اطلاعات node در سه تب(Summary، Vital State، Network) که بصورت جداگانه در سمت چپ مشاهده می کنید، قرار می گیرد. ضمن اینکه این فرم هم قابل Customize کردن می باشد و می توانید به دلخواه خود فرم را سفارشی کنید.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
با برخی آیتم ها در بخش Management آشنا شدید. با کلیک Edit Node می توانید اطلاعات مربوط به Node را ویرایش کنید و در قسمت List resources هم منابع سیستم را دسته بندی کنید.
اگر برای مدتی بنا بر این است که گزارشات Node را دریافت نکنید، می توانید آن را Unmanage کنید. با کلیک این لینک، می توانید تاریخ شروع و پایان که این Node توسط NPM مانیتورینگ نشود را مشخص کنید و پس از اتمام تاریخ، دوباره وضعیت به همین منوال باز خواهد گشت. با برخی گزینه های دیگر هم در مقالات آتی آشنا می شوید.
در قسمت مقابل، بخش All Alerts this Object can trigger را مشاهده می کنید که شرح Alert های این Node را همراه با وضعیت های آن گزارش می دهد که در صورت وجوب این شرایط برای این Node، این Alert ها نمایش داده می شود. البته شما Alert ها خود را هم می توانید ایجاد کنید.
قسمت بعدی Node Details است. بدون هیچ توضیحی با یک نگاه ساده توضیحات مربوط به Node را می توانید متوجه شوید.
در قسمت Active Alerts on This Node همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید هیچ Alert اکتیوی لیست نشده است. اما ممکن است شما در سناریوی خود مواردی را مشاهده کنید.
قسمت بعدی Polling Details است که اطلاعات دیگری از Node را مشاهده خواهید کرد. اطلاعاتی که در زمان افزودن Node به NPM آنها را وارد کرده بودید و همچنین اطلاعاتی جزئی در خصوص Polling Engine که در واقع نام همین سرور NPM شماست را مشاهده خواهید کرد. متد یا Polling Method برای این Node از طریق SNMP است و سایر اطلاعات که واقعا نیاز به توضیح ندارند.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
در قسمت Custom Properties for Nodes اطلاعات City، Comments و Department این Node که خودتان وارد کرده اید را مشاهده می کنید. اگر تمایل به نمایش دادن هر کدام از این آیتم ها نیستید، می توانید لینک Edit را در این بخش کلیک کرده و تیک آیتم مربوطه را غیرفعال کنید و اگر می خواهید اطلاعات درج شده در این فیلد ها را تغییر دهید، Edit Custom Property Values را کلیک کنید تا وارد پنجره ویرایش Node شوید.
در قسمت All IP Addresses هم تمامی اینترفیس ها و IP Address هایی که هر اینترفیس دارد را نمایش می دهد که این سرور ESXI فقط یک کارت شبکه داشته و یک IPv4 دارد.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
قسمت بعدی Availability Statistics می باشد. گزارشی که میزان در دسترس بودن سرور در بازه های زمانی مختلف را نمایش می دهد.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
مثلا میزان در دسترس بودن این Node همانطور که در این آمار نشان می دهد، 96 بوده است و روز گذشته صد در صد Availability داشته است.
روی هر کدام از گزارشات فوق که کلیک کنید، چارت و نمودار و مخصوص آن گزارش نمایش داده می شود. بعنوان مثال گزارش This Month را ا انتخاب می کنیم و گزارشات ماه جاری این Node را بررسی می کنیم. طبق گزارش فوق، این Node به میزان 71 درصد در دسترس بوده است.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
اگر همین فرم را به پایین اسکرول کنید، در بخش Customize Chart قرار می گیرید که پارامترهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا بر اساس آنها گزارش نمودار را مشاهده کنید. به عنوان مثال گزارش ماه جاری این Node، اطلاعاتی است که 30 دقیقه به 30 دقیقه جمع آوری و اعمال شده است. اما شما می توانید از Sample Interval این بازه را تغییر دهید و مثلا هر 5 دقیقه کنید و خواهید دید که نمودار چارت تغییر خواهد کرد.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
بخش بعدی مربوط به Top CPUs by Percent Load می باشد که میزان درصد استفاده از پردازنده است. به این ESXI دو Core پردازنده تعلق گرفته است که گزارش مربوط به هر دو هسته، چیزیست که در تصویر مشاهده می کنید. اگر نمودار افت و خیزی ندارد به این دلیل است که این سرور زیر بار نبوده است که صد البته در محیط واقعی نمودار با pump و dump های بزرگی را مشاهده می کردیم. وقتی ماوس را روی خطوط نمودار بگیرید، میزان درصد استفاده CPU نمایش داده می شود و البته نشان می دهد که بار روی کدام هسته پردازنده بوده است. اگر فقط گزارش یک هسته را می خواهید مشاهده کنید، از قسمت پایین نمودار، فقط تیک هسته مورد نظر را فعال نگه دارید. ضمن اینکه این گزارش 12 ساعته است. شما می توانید گزارش را در بازه 1 ساعت و همچنین 24 ساعت گذشته مشاهده کنید.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
ضمنا اینکه با کلیک لینک EDIT در بالای نمودار فوق می توانید بازه زمانی را تغییر دهید و بر اساس آن گزارش مصرف CPU را مشاهده کنید.
بخش بعدی CPUs by Percent Load است که فقط درصد استفاده از پردازنده ها را به شکلی مشاهده می کنید نمایش می دهد.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
بخش بعدی Current Percent Utilization of Each Interface است که مربوط به کارت شبکه، کارت شبکه مجازی و سوئیچ مجازی Esxi است که میزان استفاده از آنها را نشان می دهد. همنطور که مشاهده می کنید، میزان انتقال و دریافت اطلاعات 0 است چون محیط تست است این مقدار است وگرنه در محیط واقعی قطعا نمایش متفاوت تری را شاهد می بودیم.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
حال از پنل سمت گزینه Vital State را کلیک کنید تا آیتم های این بخش را هم مورد بررسی قرار دهیم. بخش اول مربوط به Average Response Time & Packet Loss است که میانگین زمان پاسخگویی و از دست دادن بسته اطلاعاتی است. همانطورک ه گفته شد محیط تستی است و این آمارها همگی 0 هستند. اما گزارشات Average CPU Load & Memory Utilization کمی تغییر دارند و میانگین استفاده از رم و CPU را نمایش داده است.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
اگر روی هر کدام از این ابزارهای اندازه گیری یا Gauges ها کلیک کنید، نموداری که در بخش Availability Statistics با آن آشنا شدید را هم برای این ابزارها مشاهده می کنید. شمن اینکه این Gauges ها قابل تغییر هستند، کافیست لینک Edit را در بالای هر بخش کلیک کنید و از بین Gauges های پیشنهادی هر کدام را که می پسندید، برگزینید.
در قسمت مقابل Network Latency & Packet Loss را داریم. نمودار بصورت 12 ساعته نمایش داده می شود که می توانید بازه زمانی آن را همانطور که برای CPU ها تغییر دادید، برای این نمودار هم تغییر دهید. این نمودار همانطور که مشخص است، آمار Network Latency و Packet Loss را نشان می دهد. با حرکت ماوس روی نمودار، گزارش مربوط بدان نقطه به صورت tool tip ظاهر و نمایش داده می شود.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
گزارش بعدی به میزان min و Max و همچنین Avg بار CPU می باشد. شما می توانید با فعال کردن تیک های مربوطه در پایین نمودار، آمار هر دو و یا یکی از آنها را مشاهده کنید. با حرکت ماوس روی نمودار آمار میزان مصرف میانگین و حداقل و حداکثر نمایش داده می شود.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
بخش بعدی Percent Disk Space Used است که میزان استفاده از دیسک در این Node را به صورت درصدی نمایش می دهد. ضمن اینکه در همین فرم، بخشی دیگری با نام Disk Volumes داریم که گزارش Volume های روی دیسک ها را به شما نمایش می دهد.

بررسی گزارشات Node Details در Solarwinds NPM
خب، حالا به بخش Network وارد شوید. در این بخش هم اطلاعات مربوط به شبکه این Node را مشاهده خواهید کرد.
با کلیک Add Tab می توانید علاوه بر این سه تب پیشفرض، تب های دیگری را به منظور افزایش آیتم ها برای مانیتورینگ، اضافه کنید و دم دست داشته باشید.
در مطلب بعد گزارش دیوایس دیگری را مشاهده می کنیم تا بهتر متوجه تفاوت بین دیوایس های مختلف شویم.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.