خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


نمایش پردازش های در حال اجرا در Linux Mint

نمایش پردازش های در حال اجرا در Linux Mint

کد مطلب : 12253


همانطور که مطلع هستید، هر زمان که بخواهید برنامه ای را روی هر سیستم کامپیوتری اجرا کنیم، باید به واحد پردازش مرکزی (CPU یا central processing unit) ارسال شود. ولی به محض اینکه برنامه ای از هارد دیسک به RAM منتقل شد تا در CPU برنامه ریزی شود، وضعیت این برنامه به یک فرآیند یا پردازش تغییر می کند. به همین دلیل است، هر زمان که در مورد هر چیزی که روی CPU اجرا می شود صحبتی بشود، همیشه آن به عنوان یک فرایند شناخته می شود. چه در حال استفاده از از برنامه Terminal باشید، یا در حال وب گردی در اینترنت هستید یا استفاده از مرورگر برای هر هدفی هستید، یا حتی سندی را ویرایش می کنید، همه این کارها و Task ها و بسیاری دیگر مانند آن، به عنوان فرآیندها شناخته می شوند.

آموزش سالیدورکز 20-2019
در سیستم عامل ویندوز ، ما ابزار Task Manager را داریم که می تواند برای مشاهده تمام فرآیندهای در حال اجرا مورد استفاده قرار گیرد(البته دستور خط فرمان هم برای مشاهده پردازش ها وجود دارد). چنانچه اگر شما یک کاربر لینوکس هستید، شاید بخواهید بدانید که در حال حاضر چه فرایندهایی پردازنده شما اشغال و در حال استفاده از آن هستند. خوشبختانه در لینوکس راه های متعددی وجود دارد که از طریق آنها می توانید به راحتی اطلاعات مربوط به تمام فرایندهایی که در حال حاضر بر روی سیستم شما اجرا می شود را بدست آورید.
ابزاری که ما از آن برای مشاهده پردازش های در حال اجرا در لینوکس Mint صحبت خواهیم کرد، htop نام دارد. البته روش های دیگری هم وجود دارد ولی ما از این روش فقط استفاده خواهیم کرد.
"htop" یکی از ابزارهای بسیار مفید لینوکس است که برای بازیابی اطلاعات در مورد فرآیندهای در حال اجرا استفاده می شود. htop در واقع یک نسخه پیشرفته ابزار top است که دارای رابط کاربری بهتر و عملکرد نسبتاً بهتر است. از آنجا که ابزار htop به طور پیشفرض روی سیستم لینوکس نصب نشده است، بنابراین، برای استفاده از آن، ابتدا باید آن را با دستور زیر نصب کنید:

sudo apt install htop

سیستم شما حتما باید به اینترنت دسترسی داشته باشد.

نمایش پردازش های در حال اجرا در Linux Mint
پس از نصب این ابزار بر روی سیستم لینوکسMint ، می توانید به راحتی از آن برای مشاهده کلیه فرایندهای در حال اجرا به صورت زیر استفاده کنید:

htop

نمایش پردازش های در حال اجرا در Linux Mint
خروجی دستور "htop" که در تصویر زیر نشان داده شده، می توانید مشاهده کنید که از نظر بصری جذابیت بیشتری دارد. آماری که در مورد فرآیندهای در حال اجرا فاش می کند کمابیش با ابزار "top" یکسان است و آنها را رنگی نمایش می دهد تا مشاهده آنها ساده تر شود. ضمن اینکه به لحاظ سرعتی از ابزار Top سریعتر هم می باشد. حتی میزان استفاده از پردازنده، مموری و Swap و اطلاعات مفید دیگر را هم نشان می دهد.

نمایش پردازش های در حال اجرا در Linux Mint
برای درک بهتر، دستور top را تایپ و اجرا کرده و تفاوت خروجی این دو را با هم می توانید مشاهده کنید.
در هر دوی این دستورات برایمشاهده پردازش های در حال اجرای بیشتر، کلید Enter را فشار دهید و برای خارج شدن از آن، کلیدهای Ctrl+ C را بفشارید.

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز