خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای + آموزش های هفتگانۀ ICDL

زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای + آموزش های هفتگانۀ ICDL
در مقالۀ زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای به معرفی این آزمون و موارد مطرح شده در آن می پردازیم. همچنین به جزییات مربوط به چگونگی برگزاری آن نیز خواهیم پرداخت. بد نیست بدانید واژۀ ICDL سر نام کلمات International Computer Driving License به معنای گواهینامۀ بین المللی کار با کامپیوتر می باشد. هدف اصلی این مدرک اینست که افراد را برای کار با کامپیوتر در کسب و کارهای مختلف آماده سازد و مهارت های اصلی و بنیادین مربوطه را به آن ها آموزش دهد. این مهارت ها شامل یک سری اطلاعات کلی در مورد کار با کامپیوتر می باشد که مشخصاً هر فردی که این دوره را می گذراند باید بر آن مسلط باشد. همچنین موضوع دیگری که در این آزمون بسیار حائز اهمیت است کار با سیستم عامل می باشد که معمولاً یکی از سیستم عامل های رایج که عمدتا نسخه ای از ویندوز می باشد را در بر می گیرد. همچنین یک سری نرم افزارهای اداری مهم که شامل نرم افزارهای واژه پرداز، نرم افزارهای صفحه گسترده، نرم افزارهای کار با پایگاه داده، و نرم افزارهای ایجاد ارائه برای جلسات می باشد را نیز شامل می شود. در این ارتباط نیز به دلیل فراگیر شدن بستۀ نرم افزاری آفیس، از مایکروسافت ورد به عنوان واژه پرداز، از اکسل به عنوان نرم افزار صفحه گسترده، از اکسس به عنوان نرم افزار پایگاه داده، و از پاور پوینت به عنوان نرم افزار ایجاد ارائه استفاده می شود. همچنین مهارت مهم دیگری که در ICDL می آموزید توانایی کار با اینترنت و مباحث مرتبط با آن همچون کار با مرورگرها، ارسال و دریافت ایمیل، آپلود و دانلود فایل و مواردی از این قبیل می باشد.

اگر مشتاق هستید که در ارتباط با ICDL بیشتر بدانید، مجموعه آموزش مهارت های کاربردی کامپیوتر (ICDL) را به عنوان یک منبع آموزشی جامع به شما پیشنهاد می کنم.


شرکت در آزمون icdl فنی حرفه ای و زمان برگزاری آن


اولین قدم برای شرکت در آزمون icdl فنی حرفه ای اینست که وارد پورتال سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور شوید. برای این منظور روی این لینک کلیک کنید. در این وبسایت که خود سازمان فنی و حرفه ای آن را پورتال سازمان نامیده است، ضمن اطلاع از قوانین ثبت نام، می توانید در دوره های آموزشی ارائه شده در استان محل سکونت تان به دنبال دورۀ ICDL بگردید و در آن ثبت نام کنید. توجه داشته باشید که برای شرکت در آزمون ICDL لازم است که دست کم مدرک دیپلم را داشته باشید. در حال حاضر دورۀ ICDL در سازمان فنی و حرفه ای تحت کد استاندارد : 732120530140001 و عنوان کاربر ICDL شناخته می شود. بعد از ثبت نام در سامانۀ سازمان که البته خود آن مستلزم مطالعۀ دفترچه ثبت نام می باشد، یک کد رهگیری دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید که این کد رهگیری را بعد از نهایی شدن ثبت نام دریافت می کنید. در ادامه باید کارت ورود به جلسه را دریافت کنید. و هنگامی که کارت ورود به جلسه را دریافت می کنید، زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای مشخص می شود. توجه داشته باشید که زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای هم توسط آموزشگاه مربوطه به شما اعلام می شود و هم اینکه از طریق نرم افزار تلگرام به تمامی کار آموزان اطلاع داده می شود. لذا زیاد نگران زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای نباشید و بیشتر تمرکزتان را روی موارد مطرح شده در آزمون قرار دهید. در نهایت بعد از قبول شدن در آزمون icdl فنی حرفه ای، گواهینامه ای مشابه تصویر زیر به شما اعطا خواهد شد. از آنجا که با رشد فناوری معمولاً مهارت های بازار کار تغییر می کنند، اعتبار این مدارک محدود و معمولاً تا \(5\) سال می باشد.

زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای

یک نکتۀ مهم دیگر در مورد آزمون icdl فنی حرفه ای این است که تمامی کارهای اداری مربوطه از طریق آموزشگاه های مجازی که با سازمان فنی و حرفه ای همکاری می کنند، قابل انجام است و شما نیاز نیست، کار خاصی انجام دهید. فقط کافی است به یکی از آموزشگاه های مجازی که در محدودۀ زندگی شما هستند مراجعه کنید و اقدام به ثبت نام در این آزمون کنید. معمولاً آموزشگاه ها، علاوه بر مدرک سازمان فنی و حرفه ای، یک مدرک جداگانۀ خودشان را نیز به شما می دهند.

هر چند در حال حاضر نسخه های 10 و 11 ویندوز وارد بازار شده اند و کاربران از آن ها استفاده می کنند. اما در آزمون icdl فنی حرفه ای، هنوز هم سیستم عامل ویندوز 7 را آموزش می دهند. البته از این بابت نگران نباشید که بروز ترین نسخۀ این سیستم عامل نیست. چرا که در صنایع و کسب و کارها، به سرعت کاربران خانگی پیش نمی روند و حتی ممکن است ویندوز XP را هم در مجموعه هایی ببینید. ضمن اینکه شباهت زیاد بین نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز، کار شما در یادگیری نسخه های جدیدتر را آسان می کند. در همین راستا آموزش ویندوز ۷ (Windows 7) که در فرادرس منتشر شده است، می تواند پیشاپیش شما را برای آزمون icdl فنی حرفه ای آماده سازد.


آماده شدن برای آزمون icdl فنی حرفه ای


تا این جای مقالۀ زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای بیشتر به خود آزمون، قوانین آن، نحوۀ ثبت نام، زمان برگزاری، گواهینامۀ آن و مواردی از این دست پرداختیم. اما آنچه از همۀ این ها مهم تر است، خود موضوعاتی است که در این آزمون اهمیت دارند. در ادامۀ این مقاله کمی بیشتر در مورد هر کدام از موارد هفت گانۀ موجود در آزمون icdl فنی حرفه ای صحبت خواهیم کرد.

1. مبانی کامپیوتر


در این دوره یک سری اطلاعات کلی در ارتباط با کامپیوترها ارائه می شود. با بخش های مختلف کامپیوتر و کارکرد هر کدام از آنها آشنا می شوید. به عنوان مثال با پردازندۀ کامپیوتر (بخش پردازش مرکزی) و عملکرد آن دقیق تر آشنا خواهید شد. البته یک سری اطلاعات کلی راجع به اهمیت کامپیوتر در زندگی، اقتصاد، کسب و کارها، تولید و ... نیز به شما آموزش خواهند داد. علاوه بر آن در مورد شبکه های کامپیوتری، معماری اطلاعات، سیستم های اطلاعاتی و مواردی از این دست نیز، آگاه خواهید شد.

2. ویندوز 7


آنچه باعث می شود شما با کامپیوترها ارتباط برقرار کنید، سیستم عامل می باشد. در این میان از آنجا که در بین کاربرها سیستم عامل ویندوز بسیار بیشتر از سایر سیستم عامل ها رواج دارد، در آزمون icdl فنی حرفه ای به آن پرداخته می شود. در حال حاضر ویندوز 7 ملاک آزمون icdl فنی حرفه ای است. اما در ادامه ممکن است ویندوز 10 نیز جایگرین آن شود. البته توصیه من به شما اینست که حتماً در کنار ویندوز 7، یک دورۀ ویندوز 10 نیز بگذرانید تا بتوانید برای ورود به بازار کار، مجهز تر شوید. در همین راستا آموزش ویندوز ۱۰ Windows در فرادرس را به شما پیشنهاد می کنم.


زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای

3. اینترنت


امروزه همۀ امور به اینترنت وابسته است. بنابراین هیچ نیازی نیست که بنده از اهمیت آن در زندگی روزمره صحبت کنم. به دلیل اهمیت موضوع یکی از موارد هفت گانۀ آزمون icdl فنی حرفه ای کار با اینترنت می باشد. در دورۀ آموزش اینترنت، شما با پروتکل های استاندارد اینترنت آشنا خواهید شد. اطلاعاتی کلی در مورد شبکۀ اینترنت و مفاهیم پر رنگ آن همچون IP بدست خواهید آورد. از تاریخچۀ اینترنت مطلع خواهید شد. با مرورگرها و چگونگی استفاده از آنها برای مرور وبسایت ها، استفاده از موتورهای جستجو همچون گوگل و ... آشنا خواهید شد. البته خیلی چیزهای بیشتری در مورد اینترنت هست که بنده قصد ندارم در اینجا به جزییات تک تک آنها بپردازم.

4. ورد


یکی از مهمترین نرم افزارهای اداری، نرم افزارهای واژه پرداز می باشند که در میان آن ها نرم افزار مایکروسافت ورد از شهرت و اعتباری جهانی برخوردار است. نرم افزار ورد، همراه با نرم افزارهای اکسل، اکسس و پاورپوینت که همگی برای مدیریت امور اداری می باشند، بخشی از بستۀ نرم افزاری آفیس مایکروسافت می باشند. از این نرم افزار برای تایپ نامه ها، و سایر اسناد متنی استفاده می شود. این نرم افزار امکانات فراوانی برای وارد کردن متن ها، قالب بندی متن، صفحه بندی متن، راست چین، چپ چین، یا وسط چین کردن متن، ترکیب حروف و تصاویر، و صدها امکان ریز و درشت دیگر که پرداختن به همۀ آن ها در این فرصت کم میسر نیست، دارد. اگر در ارتباط با نرم افزار ورد، شور یادگیری بیشتری دارید، مجموعه آموزش ورد (Word) در فرادرس را به شما پیشنهاد می کنم.


زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای

5. اکسل


نرم افزار اکسل، یکی از محبوبترین و رایج ترین نرم افزارهای صفحه گسترده در جهان می باشد. این نرم افزار به شما این امکان را می دهد که داده ها را به شکل جدولی و در قالب سطرها و ستون ها سازماندهی کنید. همچنین این امکان را به شما می دهد که به کمک توابع و قابلیت فرمول نویسی، داده های وارد شده در این سطرها و ستون ها را تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات آماری مختلف را از آن ها استخراج کنید. علاوه بر آن امکانات بی نظیری همچون پیووت تیبل برای تجزیه و تحلیل داده ها به شیوه های مختلف در اختیار شما قرار می دهد، به شما امکان بصری سازی داده ها به کمک ابزارهای چارت داخلی اش را می دهد. شما با تنها چند کلیک می توانید داده های جدولی اکسل را به صورت گرافیکی و در جلوه های بسیار زیبا به نمایش بگذارید. البته مسئله فقط زیبایی نیست و بصری سازی داده ها، بخشی مهم از مراحل تجزیه و تحلیل آن ها می باشد. بد نیست بدانید، اکسل یکی از پر کاربردترین نرم افزارها در ادارات می باشد و معمولاً از آن برای سازماندهی داده های مختلف همچون داده های بخش فروش، بخش مدیریت ارتباط با مشترین، حسابداری و ... استفاده می شود.

زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای + آموزش های هفتگانۀ ICDL

6. اکسس


نرم افزار اکسس یک نرم افزار مدیریت پایگاه داده می باشد. اگر به شخصه از من سوال کنید، نرم افزارهای پایگاه داده بسیار عمیق تر از آن هستند که بتوان با قرار دادن آن ها به عنوان یکی از بخش های هفت گانۀ آزمون icdl فنی حرفه ای به آن پرداخت. با این حال ما به نظر عقلا احترام می گذاریم. نرم افزار اکسس مشابه نرم افزار اکسل است. وجه شباهت این دو در اینست که هر دوی این نرم افزارها امکاناتی برای مدیریت داده ها را در اختیار ما قرار می دهند. با این تفاوت که نرم افزار اکسس از قوانین پایگاه های دادۀ رابطه ای RDBMS پشتیبانی می کند که به لحاظ تئوری بسیار قدرتمند هستند. این قوانین از قوانین مجموعه ها در ریاضی الگو گرفته شده اند و به دلیل استحکام این قوانین، در صنایع مختلف به شدت مورد استفاده قرار گرفته اند. بد نیست اشاره کنم که شما نرم افزار اکسس را به عنوان بانک اطلاعاتی در برنامه نویسی نیز می توانید مورد استفاده قرار دهید که البته این موضوع فراتر از سطح ICDL است. اگر مشتاق یادگیری بیشتر در این زمینه باشید، آموزش اکسس Access به همراه کدنویسی وی بی ای VBA را به عنوان یک دورۀ آموزشی ارزشمند به شما پیشنهاد می کنم.


زمان برگزاری آزمون icdl فنی حرفه ای + آموزش های هفتگانۀ ICDL

7. پاورپوینت


نرم افزار پاورپوینت برای ایجاد ارائه کاربرد دارد. اگر دقت کرده باشید، در جلسات سخنرانی، سیمنارها، کنفرانس ها و ...، معمولاً سخنران تصاویری را همزمان با سخنرانی بر روی پرده ای بزرگ به حضار نشان می دهد. این تصاویر معمولاً در نرم افزار پاورپوینت و البته بعضاً در محصولات مشابه آن تولید می شوند. نرم افزار پاورپوینت امکانات فراوانی را برای ساخت یک ارائه جذاب و چشم نواز در اختیار شما قرار می دهد. این امکانات شامل قالب بندی متن و تصویر، ایجاد گراف های متنوع و زیبا، افزودن ویدئو و کلیپ های تصویری مختلف می شود. حتی امکان ایجاد افکت های تصویری برای جابجایی بین صفحات را نیز دارید. علاوه بر اینها امکان افزودن انیمیشن برای جذاب تر کردن کار را نیز خواهید داشت.

در پایان مایلم منابع آموزشی زیر را با شما به اشتراک بگذارم:نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز