خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


بررسی شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در کشورهای مختلف

بررسی شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در کشورهای مختلف
بررسی شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد و تحصیل در یکی از دانشگاه‌های برتر دنیا، آرزوی بسیاری از دانشجویان جوان است. شاید شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر، رویای تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید. داشتن مدرک تحصیلی از یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا، می‌توانید تأثیر بسیار مثبتی در آینده شغلی شما داشته باشد. بنابراین افراد علاقمند به تحصیلات آکادمیک، به دنبال تحصیل در دانشگاه‌های برتر و بهره بردن از بهترین اساتید دنیا هستند.
بسیاری از مؤسسات و شرکت‌های مختلف به دنبال نخبگانی هستند که دوران تحصیل خود را در یک دانشگاه سطح بالا سپری کرده‌اند. دانشجویان پس از مهاجرت تحصیلی و فارغ التحصیلی، می‌توانند به کشور خود بازگشته و بنا به تخصصی که دارند در بهترین سازمان‌های دولتی و خصوصی مشغول کار شوند. همچنین ممکن است در کشوری که برای تحصیل به آنجا سفر کرده‌اید، با پیشنهاد شغلی مناسبی مواجه شوید و تصمیم به ماندن در همان کشور را بگیرید.

در ایران، معمولاً دانشجویان دوره کارشناسی خود را در یکی از دانشگاه‌های کشور گذرانده و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری اقدام به اپلای می‌کنند. اما نباید تصور کنید که مهاجرت تحصیلی به سادگی صورت می‌گیرد. شخصی که قصد مهاجرت تحصیلی دارد، باید بداند که چالش‌های زیادی پیش پای او قرار خواهد گرفت. به همین علت باید قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی، کاملاً اهداف خود را مشخص کرده و برنامه ریزی کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید.

قبل از اینکه به ادامه مقاله بپردازیم مایلم آموزش دانستنی های کاربردی برای سفرهای خارجی و مهاجرت را که توسط فرادرس منتشر شده است به شما مخاطبان گرامی معرفی نمایم.


مهمترین نکاتی که باید قبل از مهاجرت تحصیلی در نظر بگیرید


همانطور که گفتیم انجام مهاجرت تحصیلی می‌تواند چالش‌های زیادی را به دنبال داشته باشد. بنابراین باید آگاهانه و با برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنید.

۱. هدف خود را به طور واضح تعیین کنید


رویای خود را تبدیل به اهدافی مشخص کنید. اهداف خود را برای چهار الی پنج سال آینده روی کاغذ بنویسید. کشور مدنظر خود را برای مهاجرت مشخص کنید. قوانین مهاجرت آن کشور و شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد را به صورت دقیق مطالعه کنید. درباره فرهنگ کشورهای مدنظر خود تحقیق کنید. اگر قرار باشد چندین سال را در یک کشور بیگانه به زندگی و تحصیل بپردازید، باید با فرهنگ آن کشور نیز خو بگیرید.

سابقه تحصیلی و علاقمندی‌های خود را در نظر بگیرید. دوست دارید در چه رشته‌ای ادامه تحصیل بدهید؟

هدف نهایی شما از مهاجرت چیست؟ آیا می‌خواهید بعداً در آن کشور به زندگی ادامه دهید؟

رشته تحصیلی برایتان مهم‌تر است یا کشور محل اقامت؟

باید به تمامی این سؤالات، پاسخی دقیق بدهید تا در ادامه راه دچار مشکل نشوید.

۲. رشته تحصیلی خود را مشخص کنید


رشته تحصیلی یکی دیگر از شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد است که باید مدنظر قرار دهید. دانشگاه‌های کشورهای مدنظر خود را به دقت بررسی کنید و از وجود رشته تحصیلی موردنظرتان اطمینان حاصل کنید. رشته تحصیلی خود را با توجه به علاقمندی‌های خود انتخاب کنید. تحصیل در یک کشور بیگانه به خودی خود سخت است. این سختی زمانی که در یک رشته که به آن علاقه‌ای ندارید تحصیل می‌کنید، سخت‌تر نیز می‌شود.

بررسی شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در کشورهای مختلف

۳. میزان اقامت خود را در کشور هدف تعیین کنید


باید تعیین کنید که می‌خواهید تنها برای تحصیل به کشور دیگر مهاجرت کنید یا نه. اگر قصد اقامت دائمی در کشور دیگری را دارید، باید قوانین پذیرش مهاجر را در آن کشور به خوبی مطالعه کنید. اگر قصد بازگشت پس از فارغ‌التحصیلی را دارید، باید ببینید بازار کار رشته‌ای که قرار است در آن تحصیل کنید در ایران چگونه است. سعی کنید تنها به قصد اقامت در کشور دیگر مهاجرت نکنید و در رشته‌ای تحصیل کنید که بازار کار خوبی در آن کشور یا در کشور خودمان برای آن وجود داشته باشد.

باید درباره این که چند سال می‌توانید در کشور هدف اقامت کنید آگاهی لازم را کسب کنید تا با مشکلات اقامت مواجه نشوید.

۴. از یادگیری زبان غافل نشوید


یادگیری زبان انگلیسی برای مهاجرت تحصیلی یکی از ضروری‌ترین مسائل است. اگر زبان رسمی کشور هدف شما انگلیسی باشد، باید این زبان را به خوبی بیاموزید و مدارکی نظیر آیلتس یا تافل را کسب کنید. اگر می‌خواهید به کشوری غیرانگلیسی زبان مهاجرت کنید، باید زبان آن کشور را نیز یاد بگیرید. در بعضی از دانشگاه‌های کشورهای غیرانگلیسی زبان، به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود. پس مشکلی در دانشگاه نخواهید داشت اما برای تعامل با مردم بومی و برآورده کردن احتیاجات خود بهتر است زبان بومی آن کشور را نیز یاد بگیرید.


۵. مدارک مورد نیاز خود را تهیه کنید


در حالت کلی به پاسپورت برای خروج از ایران و ورود به کشورهای دیگر نیاز خواهید داشت. برای ورود به بعضی از کشورها باید از طریق سفارت آن کشور ویزا تهیه کنید. اما بعضی از کشورها نیز طبق قراردادهایی که با ایران امضا کرده‌اند، از شما تقاضای ویزا نمی‌کنند یا این که ویزای شما را در فرودگاه صادر می‌کنند. در قوانین مهاجرت هر کشور، مدارک مورد نیاز برای اقامت در آن کشور مشخص شده است. برای مهاجرت تحصیلی، باید مدارک هویتی و تحصیلی موردنیاز را تهیه کنید.

باید مدارک هویتی ایرانی خود را برای اقامت در کشور هدف ترجمه کنید. سازمان‌هایی هستند که این کار را برای شما و در قبال دریافت هزینه انجام می‌دهند. آقایان برای خروج از ایران باید خدمت سربازی را انجام داده باشند یا از معافیت تحصیلی برخوردار باشند. پس رفع مشکل سربازی و تهیه مدارک لازم برای خروج از کشور، برای آقایان بسیار ضروریست.

بررسی شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در کشورهای مختلف

۶. بورسیه تحصیلی را مدنظر داشته باشید


چه چیزی بهتر از تحصیل رایگان؟ در بسیاری از کشورها می‌توانید در صورت داشتن شرایط لازم، بورسیه تحصیلی را برای تحصیل در دانشگاه موردنظر خود دریافت کنید. در بعضی از کشورها به تمامی دانشجویان دوره دکتری بورسیه تحصیلی اعطا می‌شود. در حالی که در سایر کشورها تنها به افرادی که برای یک موقعیت تحصیلی خاص درخواست می‌دهند، بورسیه اعطا می‌شود.

۷. از هزینه‌ها غافل نشوید


این گزینه بستگی به کشوری که به آن سفر می‌کنید دارد. هزینه زندگی در بعضی از کشورها نسبت به سایر کشورها پایین‌تر است. در مدت اقامت خود در کشور هدف، می‌توانید از خوابگاه دانشجویی استفاده کرده یا برای خود مسکنی را تهیه کنید. در مورد اعطای خوابگاه به دانشجویان در دانشگاه‌های مدنظر خود تحقیق کنید. اگر خودتان قصد تهیه مسکن را دارید، سری به گوگل زده و قیمت‌های اجاره خانه را مشاهده کنید.

همچنین هزینه‌های مایحتاج و رفت‌و‌آمد را نیز باید در نظر بگیرید. فاصله دانشگاه تا مراکز اصلی شهر را محاسبه کنید. در مورد بهترین روش‌های رفت‌و‌آمد در کشور مدنظر خود نیز تحقیقات کافی را انجام دهید. اگر در طول اقامت قصد بازگشت و بازدید از خانواده خود که در ایران هستند را دارید، باید هزینه بلیت هواپیما و سایر هزینه‌های جانبی را نیز در نظر بگیرید.

۸. مقطع مورد نظر خود را برای تحصیل مشخص کنید


بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اقدام به مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در مقطع دکتری، آسان‌تر از کارشناسی ارشد است. این تصور در همه موارد درست نیست. در بسیاری از موارد می‌توانید با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دکتری خود را نیز در همان دانشگاه یا دانشگاه دیگری در همان کشور ادامه دهید. شرایط دانشگاه‌های مختلف برای پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با یکدیگر متفاوت است.

یکی از راه‌های اخذ پذیرش بخصوص اخذ پذیرش همراه فاند، مکاتبه با اساتید است. به این صورت که شما در دانشگاه موردنظر یکی از اساتید مرتبط با رشته مورد نظر خود را پیدا می‌کنید و سعی می‌کنید از طریق ارتباط با استاد، پذیرش بگیرید. اگر استاد درخواست شما را قبول کند مصاحبه‌ای از طریق پلتفرم‌هایی مثل اسکایپ خواهید داشت. برای یادگیری استفاده کامل از اسکایپ و سایر پلتفرم‌های مشابه می‌توانید از آموزش های فرادرس کمک بگیرید.


شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در کشورهای مختلف


همانطور که قبلاً گفتیم، شرایط پذیرش دانشجو در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. بسیاری از افراد علاقه دارند تا تحصیل خود را در کشورهای اروپایی، آمریکا یا کانادا ادامه دهند. همچنین این نکته را نیز ذکر کردیم که بسیاری از افراد پس از کسب مدرک کارشناسی در ایران، برای کارشناسی ارشد اپلای می‌کنند. به همین دلیل قصد داریم شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد را در سه کشور کانادا، آمریکا و استرالیا بررسی کنیم.

۱. شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد کانادا


بررسی شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در کشورهای مختلف

کشور کانادا، مقصدی جذاب برای بسیاری از افراد جهان برای تحصیل و کار است. کانادا کشوری به شدت مهاجرپذیر بوده و با توجه به نیازی که برای تأمین نیروی کار دارد، همواره درهای خود را به روی مهاجران باز گذاشته است. تعداد زیادی از برترین دانشگاه‌های دنیا در کشور کانادا واقع شده‌اند. همچنین هزینه زندگی در کانادا نیز نسبت به کشورهایی نظیر آمریکا یا استرالیا پایین‌تر است. کیفیت بالای سطح زندگی و طبیعت بکر کانادا نیز عوامل دیگری هستند که افراد زیادی را برای مهاجرت و تحصیل به سوی این کشور سوق می‌دهند.

همچنین کمپانی‌های بزرگ و معتبری در کانادا مشغول فعالیت هستند که می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی، گوشه چشمی هم به استخدام شدن در آن‌ها داشته باشید. در کانادا می‌توانید دانشجویانی را از کشورها و اقوام گوناگون مشاهده کنید. در واقع کانادا یکی از متنوع‌ترین جوامع دنیا را از نظر قومی و نژادی دارد. کسب مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا بین یک تا دو سال طول می‌کشد.

نیازمندی های آکادمیک به منظور اپلای برای کارشناسی ارشد کانادا


شما باید حداقل نمره GPA را در دوره کارشناسی کسب کرده باشید. GPA یک شیوه از نمره دهی متحدالشکل است که در تمامی جهان برای ارزیابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن از شما درخواست مدرک جی آر ای (GRE) یا جی ام ای تی (GMAT) نیز شود.

زبان مورد نیاز برای اپلای کارشناسی ارشد کانادا


کسب مدرک‌هایی مانند تافل یا آیلتس برای اپلای کارشناسی ارشد در کانادا مورد نیاز است. برای ادامه تحصیل در بعضی از مناطق و رشته‌ها نیز نیاز به کسب مدرک زبان فرانسوی دارید. در واقع باید حداقل نمره را در آزمون‌های زبان کسب کرده باشید.

فرآیند اپلای برای کارشناسی ارشد کانادا


  • پر کردن فرم درخواست که معمولاً به صورت آنلاین انجام می‌شود
  • ارسال کپی معتبر از مدارک برای تأیید صلاحیت
  • ارسال مدارک و سوابق تحصیلی
  • مدرک زبان برای مشخص کردن تسلط به انگلیسی یا فرانسوی
  • ارسال توصیه‌نامه‌ها
  • توضیح انگیزه شخصی شما و هدفتان از مهاجرت به کانادا

کسب ویزای تحصیلی در کانادا


برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا، باید جواز تحصیلی را دریافت کنید. این جواز به عنوان ویزای تحصیلی شما در نظر گرفته خواهد شد. شما می‌توانید درخواست دریافت این جواز را به صورت آنلاین انجام دهید. همچنین این کار از طریق دفاتر تقاضای ویزای کانادا که در کشورهای مختلف واقع شده‌اند نیز قابل انجام است. برای کسب جواز تحصیلی، باید نامه‌ای از دانشگاه موردنظر خود را مبنی بر این که دانشگاه با تحصیل شما موافقت کرده است به همراه داشته باشید. همچنین نباید هیچ گونه سابقه مجرمانه‌ای داشته باشید و باید سلامتی خود را نیز تأیید کنید. همچنین باید ثابت کنید که از نظر مالی تأمین هستید.

شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد آمریکا


بررسی شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در کشورهای مختلف

آمریکا، مقصد دیگری است که بسیاری از دانشجویان علاقه به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را در آنجا دارند. تعداد زیادی از بهترین، معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا در آمریکا واقع شده است. دانشگاه‌های آمریکا، برنامه‌های فوق‌العاده‌ای را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند. با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های آمریکا، می‌توانید از دانش روز رشته مورد علاقه‌تان بهره مند شوید.

برنامه آموزشی در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا، به تقلید از برنامه آموزشی دانشگاه‌های آمریکا تدوین شده است. همچنین تعداد زیادی از جاذبه‌های دیدنی و معروف در این کشور واقع شده است که علاقه به بازدید از آن‌ها، میل مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دوچندان می‌کند. طبق آمار، در آمریکا نزدیک یک میلیون دانشجو از ملل مختلف مشغول تحصیل هستند. شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد آمریکا می‌تواند مدت‌ها به طول بینجامد. چرا که دانشگاه‌ها وسواس زیادی در پذیرش دانشجو دارند و می‌خواهند از پذیرفته شدن دانشجویان در بهترین برنامه‌های آموزشی اطمینان حاصل کنند. دریافت مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در یک دانشگاه آمریکایی معمولاً دو سال کامل به طول می‌انجامد.

نیازمندی های آکادمیک به منظور اپلای برای کارشناسی ارشد آمریکا


برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، باید مدرک کارشناسی مناسبی را داشته باشید. مدرک کارشناسی شما باید در همان زمینه باشد، اما نیازی نیست تا حتماً در یک رشته با عنوان یکسان تحصیل کرده باشید. همچنین باید حداقل نمره‌ای را که دانشگاه تعیین کرده است، در دوره کارشناسی خود کسب کرده باشید.

صلاحیت مورد نیاز به منظور اپلای برای کارشناسی ارشد آمریکا


شما باید سوابق تحصیلی کامل خود را برای دانشگاه هدف ارسال کنید. این سوابق باید با ذکر مرجع باشند. اگر انگلیسی زبان مادری شما نباشد، ممکن است درخواست مدارک آیتلس و تافل نیز از شما شود. در واقع شما باید حداقل نمره را در این آزمون‌ها کسب کرده باشید. همچنین ممکن است مدارک GRE یا GMAT نیز برای سنجش منطق، قابلیت حل مسئله و تفکر نقاد شما نیاز باشد.

شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد استرالیا


بررسی شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در کشورهای مختلف

استرالیا، کشور دیگریست که بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد قصد سفر به آنجا را دارند. این کشور نیز از سیستم آموزشی باکیفیتی بهره می‌برد. کشور استرالیا نیز مانند کانادا کشوری به شدت مهاجرپذیر است. برنامه‌های مهاجرتی تدوین شده در هر دو کشور کانادا و استرالیا مشابهت‌های زیادی با یکدیگر دارند. مردم استرالیا به مهمان نوازی و داشتن رفتاری دوستانه مشهور هستند. چنین جوی، به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر با جامعه جدید خو بگیرید. هزینه زندگی در استرالیا با آمریکا نسبتاً برابر است. اما قیمت بعضی از کالاها و خدمات در استرالیا مقداری گران‌تر از آمریکا است.

فرآیند اپلای برای کارشناسی ارشد استرالیا


  • ابتدا فرم درخواست اپلای را از وبسایت دانشگاه موردنظر دانلود و آن را تکمیل کنید
  • مدارک هویتی، سوابق تحصیلی، توصیه نامه‌ها و سایر موارد را باید ارسال کنید
  • اگر با درخواست شما موافقت شد، نامه‌ای با مضمون قبول درخواست دریافت خواهید کرد که باید آن را امضا کنید

ویزای تحصیلی تنها برای دانشجویانی که به صورت تمام وقت مشغول تحصیل هستند، صادر خواهد شد. شما در مراحل اخذ پذیرش، اخذ ویزا، مکاتبه با اساتید و ... باید از جیمیل یا ایمیل استفاده کنید. به همین دلیل بهتر است به خوبی با اصول استفاده از جیمیل به صورت حرفه‌ای آشنا باشید. شما می‌توانید از دوره آموزش حرفه ای جیمیل - از مقدماتی تا پیشرفته فرادرس استفاده کنید.


کلام آخر
در این مطلب، درباره مهاجرت تحصیلی نکاتی را مطرح کرده و به بررسی شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در سه کشور پرمتقاضی پرداختیم.


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز