خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


بررسی دیسک های SAS، Nl-SAS و SATA

بررسی دیسک های SAS، Nl-SAS و SATA
این روزها وقتی قصد خرید سرور یا SAN Storage و یا NAS و ... را داشته باشیم، اغلب سه نوع دیسک را پیش روی خودمان داریم که باید از بین آنها انتخاب یا انتخاب هایی داشته باشیم.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارSerial Attached SCSI (SAS)


Near Line SAS (NL-SAS)

Serial ATA (SATA)

SAS

دیسک های SAS همچنین با نام Tier-1 هم شناخته می شوند. این نوع دیسک ها در دوره های 10 هزار دور و 15 هزار دور، performance ای عالی و در دسترس برای سرویس های و اپلیکیشن های سازمانی را ارائه می دهد.
امروزه به دلایل بسیاری بصورت عمومی بیشتر از این دیسک در سطوح سازمانی استفاده می شود.
SAS ها قابل اعتمادتر می باشند.
BER یا Bit Error Rate کمتر از سایر انواع دیسک را دارند. 1 در 10 به توان 16 بیت
دیسک های SAS میانگین زمان بین خرابی 1.6 میلیون ساعت در مقایسه با 1.2 میلیون ساعت برای SATA دارند.
دیسک‌های SAS/جفت‌های کنترل‌کننده همچنین دارای تعداد زیادی دستورات اضافی هستند که دیسک‌ها را کنترل می‌کنند و SAS را به انتخابی کارآمدتر از SATA تبدیل می‌کنند.

حتما پیشنهاد می کنم که لینک زیر را هم مطالعه فرمایید:


Nearline SAS OR NL-SAS

یک دیسک NL-SAS یک دسته از دیسک های SATA با مجموعه دستورات SAS است. در حالی که این دیسک‌ها به دلیل سرعت چرخش پایین‌ترشان هرگز به خوبی SAS عمل نخواهند کرد، اما همه ویژگی‌های سازمانی همراه SAS از جمله صف‌بندی دستورات سازمانی، کانال‌های داده همزمان و پشتیبانی multiple host را ارائه می‌کنند.
درایوهای NL-SAS در حقیقت درایوهای SATA ی سازمانی با هد، مدیا و سرعت چرخش و با اینترفیس SAS می باشند.
در حالی که این دیسک‌ها به دلیل سرعت چرخش پایین‌ترشان هرگز به خوبی SAS عمل نمی‌کنند، اما همه ویژگی‌های سازمانی همراه با SAS را ارائه می‌کنند.
ایده خوبی است که مثلا در استوریج خود از این نوع ذخیره سازها برای save کردن بک آپ یا سرویس هایی که به Performance بالایی نیاز ندارند استفاده کنید.
حتما اگر دیسک SAS دارید، سرویس های مهم و حیاتی که نیاز به سرعت و Performance و همچنین قابلیت اطمنینان پذیری دارید را روی آنها ذخیره کنید و به دیسک های NL SAS آنها را انتقال ندهید.
به طور همزمان چندین مجموعه از دستورالعمل های ذخیره سازی را با مرتب کردن مجدد آنها در سطح کنترل کننده ذخیره سازی تنظیم می کند تا به روشی کارآمد به دیسک تحویل داده شوند.
SAS شامل چندین کانال داده full-duplex است که سرعت بیشتری را برای انتقال داده فراهم می کند.
یک دیسک SAS را می توان بدون نیاز به Expander توسط چندین هاست کنترل کرد.
BER به طور کلی 1 در 10 به توان 15 بیت است.
دیسک های NL-SAS با سرعت 7200 دور در دقیقه می چرخند ... مانند اکثر دیسک های SATA، اگرچه برخی از درایوهای SATA وجود دارند که با سرعت 10K RPM کار می کنند.

SATA

دیسک های ساتا همچنین با نام دیسک های Tier-2 هم شناخته می شوند. این نوع دیسک در سرعت های 5400 و 7200 دور در دقیقه عرضه می شوند.
به خوبی SAS عمل نمی کند و از مزایای سازمانی NL-SAS بهره ی کمی دارد.
بیشتر وقتی صحبت برای ذخیره سازی در ظرفیت های بالا باشد و داده ها را آرشیو کنید، این نوع ذخیره ساز به دلیل هزینه کمتر می تواند گزینه مناسب باشد.
لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر لینک زیر و لینک بالا را مطالعه فرمایید.
نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز