خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


Local area network یا LAN چیست؟

Local area network یا LAN چیست؟
پیرو مطلب قبلی که در خصوص تعریف شبکه های کامپیوتری بود، در این مطلب به یکی از مدل های شبکه ها به نام LAN می پردازیم.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
LAN یا local area network معمولاً برای توصیف شبکه ای از دستگاه ها در یک منطقه محدود (یک خانه، دفتر، ساختمان ...) استفاده می شود. این نوع شبکه معمولاً قادر به دستیابی به سرعت انتقال داده بالا (تا 10 گیگابیت در ثانیه!) با هزینه کم می باشد. نمونه هایی از این نوع شبکه یک شبکه کوچک(small office) در داخل یک ساختمان یا شبکه خانگی شماست. یک LAN معمولی small office/home office یا به اختصار SOHO، شامل کامپیوترها، لپ تاپ ها، پرینترها، سوئیچ‌ها، روترها یا مودم ها و کابل‌هایی است که همه این دستگاه‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. شکل زیر یک LAN معمولی را نشان می دهد:Local area network یا LAN چیست؟
در تصویر بالا دو کامپیوتر داریم که به یک سوئیچ متصل هستند. سپس سوئیچ به یک روتر متصل می شود که دسترسی شبکه LAN به اینترنت را فراهم می کند.
برخی از محبوب ترین فناوری های LAN، می توان به اترنت، Token Ring و FDDI اشاره کرد. اکثر شبکه های LAN از TCP/IP برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. کابل شبکه Twisted-pair معمولاً در شبکه LAN استفاده می شود.
Ethernet تا حد زیادی محبوب ترین فناوری کابلی LAN است. سیم‌کشی، سیگنال‌دهی، کانکتورها، فرمت‌ frame ها، قوانین پروتکل و غیره را تعریف می‌کند. بیشتر شبکه‌های لوکال مدرن از فناوری LAN بی‌سیم (WLAN) نیز پشتیبانی می‌کنند که توسط استانداردهای IEEE 802.11 تعریف شده است. شبکه های WLAN از امواج رادیویی به جای سیم یا کابل برای اتصال بین دستگاه ها استفاده می کنند.


نکته: اصطلاح شبکه کلانشهری یا metropolitan area network برای توصیف یک شبکه در یک منطقه شهری واحد استفاده می شود. این نوع شبکه معمولاً بزرگتر از LAN و کوچکتر از WAN است. نمونه ای از این نوع شبکه، شبکه ای است که دو دفتر شرکت را در داخل یک شهر به هم متصل می کند.
نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز