خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


کارت Host Bus Adapter یا HBA چیست؟

کارت Host Bus Adapter یا HBA چیست؟
Host Bus Adapter یا HBA یک برد است که اتصال فیزیکی بین یک سیستم هاست (سرور) و شبکه ها و دستگاه های ذخیره سازی را فراهم می کند. به غیر از اتصال فیزیکی، یک HBA پردازش ورودی/خروجی (I/O)را نیز انجام می دهد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
بنابراین، چه نوع کامپوننت هایی را می توان با کمک کارت شبکه HBA متصل کرد؟ خب، شما می توانید دستگاه های سری ATA (SATA)، Fiber Channel و SCSI یا Small Computer Systems Interface را نیز متصل کنید. علاوه بر این، کامپوننتی که IDE، USB، Ethernet را متصل می کند، اغلب به عنوان HBA یا Host Adapter شناخته می شود. شما حتما در مورد NIC شنیده اید، درست است؟ این همان کارتی است که به PC شما اجازه می دهد به یک شبکه LAN متصل شود. حتی با اینکه به نوعی از نظر تعریف، NIC یا HBA مطابقت دارد ولی بدان HBA نمی گویند و با همان نام NIC صدا زده می شود.


به غیر از اتصال فیزیکی، آیا استفاده از Host Bus Adapter Card مزیت دیگری دارد؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است. کارت HBA تمام ارتباطات را با دستگاه های متصل مانند SATA یا SCSI یا هر دستگاه دیگر سازگار با HBA را انجام می دهد. بنابراین، کامپیوتر مجبور نیست از منابع داخلی خود برای برقراری ارتباط با دستگاه ها استفاده کند، در نتیجه Performance سرور هاست را بهبود پیدا می کند.

SCSI Adapters

اکنون که به کارهایی که HBA انجام می دهد، درک می کنید، اجازه دهید در مورد SCSI Host Bus Adapter، که به عنوان آداپتور SCSI نیز شناخته می شوند، بحث کنیم. از نام آن، می توانیم استنباط کنیم که آداپتورهای SCSI برای اتصال دستگاه های SCSI به یک کامپیوتر هاست استفاده می شوند. شایان ذکر است که آداپتورهای SCSI به سیستم هاست امکان بوت شدن از دستگاه های متصل SCSI را می دهند. همچنین، کاربر نهایی(End-User) می تواند دستگاه SCSI متصل را با کمک درایوری که در سیستم عامل کامپیوتر هاست نصب شده است، پیکربندی کند. هنگامی که تعدادی از دستگاه های SCSI را از طریق آداپتور متصل می کنید، آداپتور SCSI شروع به صدور دستورات به دستگاه های متصل می کند.

موارد استفاده HBA

اجازه دهید نگاهی به برخی از مهمترین کاربردهای کارت آداپتور HBA بیندازیم.
یک اتصال فیزیکی بین کامپیوتر هاست و دستگاه ها/شبکه سازگار فراهم می کند.
پردازش I/O را انجام می دهد.
داده ها را بین دستگاه های متصل و هاست انتقال می دهد.
با انجام عملیات ذخیره سازی و بازیابی داده ها به تنهایی، منابع بیشتری از سرور را آزاد می کند.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز