خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


بررسی تفاوت های HBA، NIC و CNA

بررسی تفاوت های HBA، NIC و CNA
HBA، NIC و CNA سه نوع کارت شبکه هستند که معمولاً در شبکه های کامپیوتری یا ذخیره سازی استفاده می شوند. همه آنها برای اتصال یک سیستم هاست به دستگاه های استوریج و/یا شبکه استفاده می شوند. اما HBA، NIC و CNA دقیقا چه فرقی با هم دارند؟

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
در ادامه با هم به بررسی تفاوت های HBA، NIC و CNA می پردازیم.


HBA چیست؟

HBA، مخفف host bus adapter ، یک کارت یا برد است که پردازشI/O را فعال می‌کند و یک اتصال فیزیکی بین سرور یاI/O bus هاست و استوریج یا سایر دستگاه‌های شبکه در یک سیستم ذخیره سازی مانند شبکهSAN یاDAS را فراهم می‌کند. اگرچه کارت HBA به طور گسترده در انواع اتصالات استفاده می شود، اما بیشتر برای Connection های با پروتکل هایFC ،iSCSI ، SAS استفاده می شود. طبق پروتکل پشتیبانی شده، انواع مختلفی از کارت HBA مانند کارت FC HBA، کارت iSCSI HBA و کارت SAS HBA وجود دارد.

Network Interface Card یا NIC چیست؟

NIC یا کارت شبکه با نام های LAN Card و یا network adapter هم شناخته می شود. در واقع NIC کارتی است که دستگاه هایی مانند کامپیوتر، سرور، پرینتر و غیره.. را از طریق شبکه به هم متصل می کند.

بررسی تفاوت های HBA، NIC و CNA

کارت Converged Network Adapter یا CNA چیست؟

Converged network adapter یا به اختصار کارت CNA، همچنین با نام converged network interface controller یا C-NIC هم شناخته می شود. همانطور که از نامش پیداست، این کامپوننت سخت افزاری می تواند کارکردهای HBA با NIC را با هم همگرا کند. از یک طرف، کارت های CNA، با اینترفیس های PCIe، اتصال و انتقال داده را بین دستگاه های استوریج یا سرورها و SAN های مبتنی بر FC فراهم می کند. از طرف دیگر، مستقیماً ترافیک اترنت را از همان دستگاه های شبکه به شبکه های لوکال انتقال می دهد. پس اگر درصدد این باشیم که هم با شبکه SAN و هم شبکه لوکال در ارتباط باشیم، کارت های CNA به ما کمک خواهند کرد.

بررسی تفاوت های HBA، NIC و CNA

HBA vs. NIC vs. CNA

کارت های HBA، NIC و CNA همگی قادر به ارائه پردازش داده و اتصال فیزیکی دستگاه ها هستند. اما این کارت ها با ویژگی های منحصر به فرد و کارهایی که انجام می دهند برای استفاده های مختلفی کاربرد دارند.

HBA card: همانطور که در بالا اشاره کردیم، انواع مختلفی از کارت های HBA برای پشتیبانی از پروتکل های مختلف استفاده می شود. برای آداپتور HBA FC، معمولا پس از نصب شدن روی سرورها، با کابل FC به Fiber Channel switch یا SAN Switch متصل می شوند. عمدتا کارت FC HBA در شبکه FC SAN ترجیح داده می شود. در حالی که کارت iSCSI HBA دارای یک پورت RJ45 یا یک پورت فیبر است که می تواند به کابلtwisted pair یا کابل فیبر متصل شود. کارت iSCSI HBA با ارسال دستورات SCSI به دستگاه های استوریج روی سرورهای ریموت از طریق یک شبکه TCP/IP، اغلب در شبکه IP SAN مبتنی بر iSCSI استفاده می شود. در مورد نوع SAS HBA، با استفاده از مجموعه دستورات SCSI، برای اتصالSATA یا دستگاه‌های سازگار با SAS استفاده می‌شود. مثلا اگر دستگاه DAS داشته باشید، از این نوع HBA استفاده می شود.

NIC card: بر اساس پروتکل IP، network interface card را می توان در دو نوع پورت معمولی و پورت فیبر یافت. امروزه اکثر کارت های NIC سنتی موجود در بازار به صورت فعال دارای پروتکل های iSCSI و NAS هستند که می توانند در شبکه های IP SAN و NAS اعمال شوند.

CNA card: کارت converged network adapter می تواند عملکرد هر دو آداپتور HBA و NIC ترکیب کند و از پروتکل های FC و اترنت در یک اینترفیس پشتیبانی کند. به طور معمول، اترنت برای شبکه های TCP/IP وFiber Channel برای شبکه های Storage استفاده می شود. با یک کارت CNA، FC مستقیماً از طریق اترنت به یک پورت اترنت در یک سوئیچ FCoE منتقل می شود. سپس این converged switch ترافیک FC را به FC SAN و ترافیک اترنت را به LAN تبدیل می کند.

بررسی تفاوت های HBA، NIC و CNA
با این حال، همانطور که شکل بالا نشان می دهد، اگر یک شبکه بدون CNA باشد، سرورها باید حداقل دو آداپتور داشته باشند - یک FC HBA برای اتصال سرور به یک شبکه ذخیره سازی و یک کارت NIC برای اتصال سرور به شبکه LAN، بنابراین در SAN ها ، کارت های CNA ترجیح داده می شوند که کارت های آداپتور، کابل ها، و پورت های سوئیچ کمتر، هزینه ها را کاهش دهند. CNAها به کاهش پیچیدگی مدیریت کمک می کنند زیرا تنها یک اتصال و یک کابل برای مدیریت وجود دارد.

به راحتی می توان دریافت که کارت های HBA، NIC و CNA همه ویژگی های خاص خود را دارند که بر این اساس اعمال می شوند. اینکه چه نوع کارتی باید مستقر شود نه تنها به پروتکل هایی که کارت ها پشتیبانی می کنند، بلکه به محیط شبکه و بودجه شما نیز بستگی دارد.


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز