خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


بررسی کارت های NIC، HBA و CNA

بررسی کارت های NIC، HBA و CNA
هنگام راه اندازی شبکه ذخیره سازی برای شرکت خود باید تصمیمات زیادی بگیرید. باید مطمئن شوید که همه دستگاه‌های شما سازگار هستند تا این اطمینان حاصل شود که همه چیز به خوبی پیش می‌رود. این دستگاه ها شامل آداپتورهای شما هستند.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
سه نوع آداپتور Host Bus Adapter یا HBA، Network Interface Card یا NIC، Converged Network Adapter یا CNA وجود دارد که معمولاً در شبکه های ذخیره سازی استفاده می شوند. همه اینها به هدف برقراری ارتباط هاست سرور با استریج مورد استفاده قرار می گیرند.Host Bus Adapter یا HBA

HBA آداپتوری است که پردازش I/O را امکان پذیر می کند. علاوه بر این، همچنین یک اتصال فیزیکی بین سرور یا I/O bus هاست همراه با سایر دستگاه های شبکه در یک سیستم ذخیره سازی ایجاد می کند. کارت HBA می تواند به طور قابل توجهی ذخیره و بازیابی داده ها را در ریزپردازنده هاست آسان تر کند.
HBA را می توان در انواع اتصالات استفاده کرد، اما بیشتر برای پروتکل هایی با کانکشن های Fiber Channel، iSCSI و SAS استفاده می شود.

Network Interface Card یا NIC

NIC بیشتر به عنوان کارت شبکه لوکال یا LAN و یا اترنت کارت شناخته می شود.

Converged Network Adapter یا CNA

کارت CNA برای ارتباط شبکه SAN و LAN استفاده می شود. این کامپوننت سخت افزاری می تواند اتصال و انتقال داده بین دستگاه های استوریج و یا سرورها را فراهم کند. همچنین می توان از آن برای انتقال مستقیم ترافیک اترنت از دستگاه ها از همان شبکه به LAN استفاده کرد.

شباهت ها و تفاوت های HBA، NIC و CNA

کارت های HBA، NIC و CNA همگی اتصال فیزیکی و اتصال پردازش داده را برای دستگاه ها فراهم می کنند. اما آنها هنوز یک ویژگی منحصر به فرد دارند که می تواند در تنظیمات، settings ها و اپلیکیشن های مختلف مفید باشد.

HBA


این نوع آداپتور شبکه برای پشتیبانی از پروتکل های مختلف استفاده می شود.

Fibre Channel HBA

Fibre Channel HBA آداپتور ترجیحی برای شبکه های FC SAN است. این نوع HBA در سرور قرار می گیرد و سپس از طریق یک کابل فیبر نوری به یک Fibre Channel switch متصل می شود.

iSCSI HBA

iSCSI HBA آداپتور ترجیحی برای شبکه های IP SAN مبتنی بر iSCSI است. iSCSI HBA دارای یک پورت RJ45 یا یک پورت فیبر است که می‌توانید آن را با یک کابل twisted pair یا کابل نوری متصل کنید. این نوع آداپتور به شبکه شما اجازه می دهد تا دستورات SCSI را از طریق یک شبکه TCP/IP به دستگاه های ذخیره سازی روی سرورهای ریموت ارسال کند.

SAS HBA

SAS HBA آداپتور ترجیحی برای اتصال دستگاه DAS به سرور می باشد. همانطور که از نام آن پیداست، اتصال را برای دستگاه های سازگار SATA یا SAS با استفاده از مجموعه دستورات SCSI فراهم می کند.

NIC

آداپتورهای NIC اغلب دارای پروتکل iSCSI و NAS هستند که می توانید برای شبکه های IP SAN و NAS از آنها استفاده کنید. NIC اغلب برای اترنت استفاده می شود در حالی که HBA بیشتر برای شبکه های استوریج استفاده می شود.

CNA

همانطور که قبلا ذکر شد، این نوع آداپتور می تواند کار HBA و NIC را ترکیب کند و پروتکل های FC و اترنت را تنها با استفاده از یک اینترفیس پشتیبانی کند. خب این چطور کار می کند؟ اترنت معمولا برای شبکه های TCP/IP استفاده می شود در حالی که Fibre Channel برای شبکه های ذخیره سازی استفاده می شود. می توانید از یک کارت CNA برای انتقال Fibre Channel به طور مستقیم به یک پورت اترنت در یک سوئیچ فعال FCoE استفاده کنید. سپس سوئیچ CNA ترافیک FC را به FC SAN و ترافیک اترنت را به LAN تبدیل می کند.
توجه داشته باشید:
اگر CNA نداشته باشید، باید حداقل از دو آداپتور برای سرورهای خود استفاده کنید. یکی باید یک FC HBA باشد تا شما را قادر سازد سرور را به یک شبکه ذخیره سازی و یک کارت NIC تا سرور را به شبکه LAN متصل کنید.
کارت های CNA مقرون به صرفه هستند به این معنا که با نیاز به کارت های شبکه، کابل ها و پورت های سوئیچ بسیار کمتر، هزینه ها را کاهش می دهند. این نوع آداپتور شبکه همچنین وظایفadministrative و maintenance را کاهش می دهند زیرا فقط یک اتصال و یک کابل برای مدیریت وجود دارد. به همین دلیل است که در دیتاسنترها ترجیح داده می شود.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز