خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


10 مورد از مهمترین مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس + مجموعه فیلم های آموزش آیلتس

10 مورد از مهمترین مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس + مجموعه فیلم های آموزش آیلتس
مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس، موضوعی است که در این نوشته در مورد آن بحث می‌کنیم. همانطور که می‌دانید آیلتس (IELTS) محبوب ترین آزمون برای زبان انگلیسی در جهان است. از دانشگاه‌ها گرفته تا دپارتمان‌های مهاجرت، سازمان‌های دولتی و شرکت‌های چند ملیتی، همگی به افرادی با توانایی‌های زبانی منطبق با معیارهای IELTS نیاز دارند. بعد از یادگیری و موفقیت در اخذ نمرات بالا از IELTS می‌توانید از زبان انگلیسی به طور موثر برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کنید. البته هیچ کس در مورد سطح بالای آزمون آیلتس یا فوایدی که به سبب قبولی در آن برای زبان آموزان حاصل می‌شود شکی ندارد. منتها مشکل اغلبِ افراد، دشواری قبولی در این آزمون است. امتحان آیلتس به هیچ وجه آسان نیست. برای اینکه سریع تر در آزمون آیلتس قبول شوید و مثل بسیاری از زبان آموزان، درجا نزنید این راهنما برای شما نوشته شده است. در اینجا 10 مرحله برای آماده شدن و موفقیت در آیلتس، ذکر شده اند.

10 مورد از مهمترین مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس + مجموعه فیلم های آموزش آیلتس

مراحل آماده شدن برای آزمون آیلتس


مرحله 1: رسیدن به درک و شناخت کافی از آیلتس، قبل از ثبت نام در آن

قبولی در آیلتس مانند یافتن شغل است؛ فقط به این دلیل که بسیاری از افراد در آن موفق بوده اند به این معنا نیست که کار سخت و وقت‌گیری نیست. قبل از ثبت نام در آزمون، باید به اندازه کافی در رابطه با آن تحقیق کنید. در ادامه به چند سوال رایجی که شما باید به عنوان یک زبان آموز مبتدی از خود بپرسید پاسخ داده شده است. این پاسخ ها به شما کمک می کند درک کلی بهتری از IELTS داشته باشید.


در کدام نسخه از آزمون آیلتس شرکت کنم، نسخه کامپیوتری یا کاغذی؟

تفاوت بسیار کمی بین نوع کاغذی و کامپیوتری آزمون IELTS وجود دارد و در مراکز برگزاری آزمون، هر دو نوعِ IELTS برگزار می شود. برخی از افراد که در تایپ کردن با کامپیوتر خوب نیستند نسخه کاغذی را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر احساس می‌کنند که انتخاب پاسخِ سوالات با رایانه، سریع‌تر است.

بین آزمون آیلتس آکادمیک وآیلتس جنرال، کدامیک را انتخاب کنم؟

آزمون آیلتس آکادمیک برای افرادی است که متقاضی تحصیل هستند. آموزش آیلتس جنرال نیز برای افرادی است که برای مقاصد کاری یا مهاجرتی به مهارت های روزمره انگلیسی نیاز دارند. این دو آیلتس، تقریباً مثل هم هستند منتها آیلتس آکادمیک از متون علمی بیشتری استفاده می‌کند. آیلتس جنرال هم روی انگلیسیِ مورد استفاده در زندگی روزمره، مثلا مقالات روزنامه و نوشته های ایمیلی تمرکز دارد. نکته مهم دیگر این است که اگر به انگلستان مهاجرت می‌کنید، باید نوع سوم آیلتس را که UKVI IELTS نام دارد بگذرانید.

10 مورد از مهمترین مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس + مجموعه فیلم های آموزش آیلتس

برای کسب نمره خوب درآیلتس باید چه مدت مطالعه کنم؟

وقتی در همان ابتدای مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس هستید باید برای خود مشخص کنید که به چه نمره ای از آیلتس نیاز دارید. به طور کلی، اکثر سازمان ها به افرادی با نمره ای بین 6 تا 7 از این آزمون نیاز دارند. این نمرات به معنی موفقیت در سطح C1 تا B2 زبان انگلیسی بر اساس مقیاس CEFR است. اگر سطح CEFR مطلوب خود را می دانید، می توانید تخمین بزنید که به چه نمره ای از آیلتس نیاز دارید. از روی نمره ای که نیاز دارید نیز می‌توانید تخمین بزنید که چقدر طول می کشد تا در هدف خود موفق شوید. بررسی‌ها نشان می‌دهند که در اکثر آموزشگاه های انگلیسی برای بهبود نیم تا یک نمره ایِ آیلتسِ افراد، حداقل به 6 ماه زمان نیاز است. یعنی اینکه اگر هنوز مسلط به مکالمه انگلیسی نیستید، قبل از شروعِ مراحل آیلتس باید روی مهارت های عمومی زبان انگلیسی خود کار کنید.

در ابتدای مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس سعی کنید یکی دو ساعت را صرف آشنایی با نمای کلیِ امتحان کنید. مثلا مطالعه در مورد ساختار آزمون، روش برگزاری آن، مهارت‌هایی که نیاز دارید و... اگر می توانید با دوستی که اخیرا این آزمون را پشت سر گذاشته در این باره صحبت کنید. برای یافتن منابع آموزش نیز می‌توانید از فرادرس کمک بگیرید. جامعیت منابع آموزشیِ این سایت، شما را از هر گونه منبع دیگری بی نیاز می‌کند.

مرحله 2: یادگیری معیارهای پاسخ دهیِ درست در آزمون آیلتس

راز انجام موفقیت آمیز هر آزمونی این است که بدانید یک پاسخ عالی، چگونه باید باشد. معیارهای ارزیابیِ آیلتس، بهترین دوست شما هستند و شیوه پاسخ دهی درست به سوالات را برای شما روشن خواهند کرد. این معیارها قوانینی هستند که شما باید آنها را به طور کامل یاد بگیرید. تنها در این صورت است که مطمئن خواهید شد که برای رسیدن به نمره مورد نیاز خود، سوالات را درست پاسخ داده اید. توجه به معیارهای پاسخ دهیِ درست، در مورد آزمون گفتاری و نوشتاری اهمیت بیشتری دارد. زیرا که در این بخش های آزمون پاسخ‌های شما بر اساس عوامل نسبتاً ذهنی قضاوت می‌شوند. شما می‌توانید به چند نمونۀ پاسخ آنلاین، نگاهی بیندازید اما باید مطمئن شوید که آنها از منابع معتبر هستند. وب سایت های خودژ هیئت های آزمون آیلتس و کتاب های درسی رسمی، مکان خوبی برای شروع این بررسی ها هستند.
10 مورد از مهمترین مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس + مجموعه فیلم های آموزش آیلتس

نکته دیگر این است که باید بدانید برای رسیدن به نمره دلخواه خود مجاز به چند اشتباه هستید. این موضوع بخشی از یادگیری معیارهای پاسخ دهی آیلتس است. برای مثال، اگر می‌خواهید در آزمون ریدینگِ آکادمیک به نمره 6 برسید، از 40 سوالِ این بخش تنها به 23 پاسخ صحیح نیاز دارید. برای مهارت بیشتر در محاسبه پاسخ های درست مورد نیاز برای هر نمره، چند نمونه از پاسخ نامه‌های آزمون‌های آزمایشی خود را مرور کنید. برای رسیدن به حداکثر تسلط در این تمرین، آن را با یک معلم متخصصِ آیلتس انجام دهید.

مرحله 3: استفاده کافی از منابع رسمی آزمون آیلتس

آماده سازی دانشجویان برای آیلتس در تمام دنیا به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است. دوره‌ها، کتاب‌های درسی، اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های زیادی برای کمک به زبان‌آموزان وجود دارند. در ابتدای مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس تشخیص اینکه کدام یک از این منابع، واقعا مفید هستند می تواند دشوار باشد. به عنوان یک قانون کلی، در خرج کردن پول برای ابزارهایی که به آنها نیاز ندارید عجله نکنید.

اولین منبعِ شما باید همیشه مطالب منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌های رسمی خودِ آیلتس و مطالب موجود در کتب درسی باشد. زیرا هیچ کس به اندازه خود هیئت امتحانیِ IELTS با این آزمون آشنا نیست. توصیه می‌شود در مرورگر وب خود یک پوشۀ نشانک برای منابع رسمی IELTS ایجاد کنید. برای اطلاع از آخرین به روز رسانی ها نیز پیج های رسمی IELTS را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.


مرحله 4: بررسی وبلاگ های تخصصی و کانال های یوتیوب مرتبط با IELTS

در ادامه مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس، کانال‌های یوتیوب، پادکست‌ها، وبلاگ‌ها و صفحات فیس‌بوک زیادی وجود دارند که ارزش دنبال کردن را دارند. این منابع، جزو منابع غیر رسمی IELTS طبقه بندی می‌شوند اما برخی از آنها مانند معدن هایی از طلای ارزشمند هستند. البته نباید بیش از حد به منابع غیر رسمی اعتماد کنید. به یاد داشته باشید که منابع آیلتس، تقریباً هر ساله تغییر می‌کنند. اگر یک ویدیوی یوتیوب یا پست‌های یک وبلاگ، بیش از یک سال قدمت داشته باشد احتمالاً دیگر استناد کردن به آن، کار درستی نیست.
10 مورد از مهمترین مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس + مجموعه فیلم های آموزش آیلتس

مرحله 5 از مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس؛گرفتن معلم خصوصی

هنگام آماده شدن برای آزمون آیلتس، باید موارد زیادی را در نظر بگیرید. در صورت امکان، بهتر است یک معلم خصوصی داشته باشید. زیرا گذراندن دوره های آنلاین با مدرسان متخصصِ آیلتس، در زمان و انرژی شما تا حد زیادی صرفه جویی می‌کند. تنها با کتاب‌های درسی، نمی‌توان به موفقیت رسید. شما به توصیه‌هایی از یک شخص حرفه ای نیز نیاز خواهید داشت. این افراد، ده ها زبان آموز را برای موفقیت در آیلتس راهنمایی کرده اند و می‌توانند به شما نیز کمک کنند.

معلم IELTS شما امتحانات آزمایشیِ شما را بررسی می‌کند و به شما می‌گوید که بر روی کدام بخش ها بیشتر تمرکز کنید. او همچنین شما را تشویق می‌کند و به شما انگیزه می‌دهد. در مواقعی که آموزش‌ها، شما را خسته کرده‌اند نیاز جدی به انگیزه گرفتن مجدد خواهید داشت. در غیر این صورت ممکن از ادامه دادن، دلسرد شوید. علاوه بر این، یک معلم خصوصیِ مقرون به صرفه در دراز مدت در هزینه های شما صرفه جویی خواهد کرد.


مرحله 6: ایجاد یک برنامه مطالعه و پایبند به آن

مطمئنا مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس، بدون داشتن یک برنامه مطالعه منظم، نیمه کاره و ناقص خواهند بود. مهم نیست که چقدر با روز برگزاری آزمون فاصله دارید، زمانی که برای آماده شدن پیش رو دارید به سرعت سپری خواهد شد. برای رسیدن به اهداف خود کاملا ضروری است که یک برنامه منسجم مطالعه داشته باشید. تصمیم بگیرید که چقدر زمان به مطالعه اختصاص می‌دهید و آن زمان ها را در تقویم خود درج کنید. برخی از معلمان، حداقل 10 ساعت در هفته را برای IELTS ، لازم می‌دانند. برخی دیگر، توصیه می‌کنند حدود چهار ساعت در روز مطالعه کنید. شما باید سعی کنید زمان خود را تقریباً به طور مساوی به هر چهار بخش از آزمون، اختصاص دهید. زیرا که همه بخش ها به یک اندازه اهمیت دارند.
10 مورد از مهمترین مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس + مجموعه فیلم های آموزش آیلتس

مرحله 7 از مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس؛ تست زدن

هر آزمون، به خودی خود مجموعه ای از مهارت ها است که باید به آنها تسلط پیدا کنید و آزمون آیلتس نیز همین طور است. خیلی قبل تر از اینکه به روز آزمون برسید تست زدن باید به بخشی منظم از روال مطالعه شما تبدیل شود. برای موفقیت در آیلتس به مهارت هایی نیاز دارید که تنها با آزمون های آزمایشی در شما ایجاد می‌شوند. مدیریت زمانِ پاسخگویی، یکی از این مهارت هاست. بسیاری از افراد موفق در IELTS، مدیریت زمان را بزرگترین چالش این آزمون می‌دانند. باید یاد بگیرید در 2 ساعت و نیمی که در زمان آزمون، پیش رو دارید سریع و استراتژیک عمل کنید. به عنوان مثال، در اولین بخشِ نوشتن آزمون، باید حدود 150 کلمه را تقریبا در 20 دقیقه بنویسید.در این زمانِ محدود، فقط تجربه شماست که می‌تواند به شما کمک کند.

تنها، بخش نوشتنِ آزمون IELTS نیست که نیاز به تمرین و تجربه دارد. در بخش شنیداری نیز اهمیت این موضوع، بسیار زیاد است. شما باید در حین پاسخ دادن به سؤالات و یادداشت برداری، بتوانید به خوبی هم گوش کنید. انجام برخی از آزمون های لیسنینگ آیلتس به شما کمک می‌کند تا این مهارت را توسعه دهید. سعی کنید که در هفته قبل از IELTS در مورد هر کدام از مهارت های چهارگانه زبان آموزی، حداقل در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید. انجام منظم تمام بخش ها به شما کمک می‌کند تا سرعت و استراتژی خود را کامل کنید. اگر می توانید، از یک معلم خصوصی بخواهید برگه های امتحانی شما را بررسی کند. با او می‌توانید در مورد نقاط ضعفی که دارید نیز صحبت کنید.

مرحله 8 از مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس؛ توسعه دایرۀ لغات

موفقیت در آیلتس نیز مانند دیگر شاخه های زبان آموزی به رشد دایره واژگان نیاز دارد. ضعف در لغت دانی بزرگترین مانعی است که باید در هنگام پیشرفت از سطح متوسط به سطح پیشرفته IELTS بر آن غلبه کنید. بهبود دایره لغات، می تواند به شما کمک کند تا در تمامی مهارت‌های آیلتس، در سطح بالایی قرار بگیرید. واژگان، 25 درصد از نمرات بخش گفتاری و نوشتاری IELTS را تشکیل می‌دهند. همچنین نقش مهمی در توانایی شما برای مقابله با چالش های خواندن و شنیدن در این آزمون دارند.
10 مورد از مهمترین مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس + مجموعه فیلم های آموزش آیلتس

مرحله 9 از مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس؛ غرق شدن در زبان انگلیسی

تاکنون، ما در مورد مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس، صحبت کردیم. منتها نباید فراموش کنیم که IELTS هم یک آزمون برای مهارت های زبان انگلیسی است. بنابراین به طور کلی باید بهبود سریع زبان انگلیسی در دستور کار شما قرار گیرد. باید تا آنجا که ممکن است در زندگی روزمره خود به انگلیسی فکر کنید و از این زبان استفاده کنید. بسیاری از موثرترین راه‌ها برای صحبت کردنِ روان انگلیسی در واقع اصلاً روش هایی مطالعاتی نیستند. بلکه باید خود را در معرض این زبان قرار دهید تا زمانی که کل آن برای شما عادی و روزمره شود.

مرحله 10 و پایانی ازمراحل آمادگی برای آزمون آیلتس؛ آماده بودن در روز امتحان

هر چند از قبل برای آزمون آیلتس آماده شده باشید موفقیت شما تحت تاثیر احساسی است که در روز آزمون دارید. برای مقابله با آزمون، باید در یک وضعیت روانی عالی باشید. تمام نکات کلی ای که برای مدیریت تدارکاتِ قبل از امتحان در زمان مدرسه رعایت می‌کردید اینجا نیز مهم هستند. مثلا اینکه به موقع سر جلسه امتحان حاضر شوید و از قبل، چک کنید که چه چیزهایی را لازم است با خود ببرید.
10 مورد از مهمترین مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس + مجموعه فیلم های آموزش آیلتس

کلام آخر در مورد مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس

در پایان باید گفت که خوشبختانه در مورد بسیاری از مراحل آمادگی برای آزمون آیلتس می‌توانید به فرادرس تکیه کنید. فرادرس برای تامین منابع آزمون، آزمون‌های آزمایشی، آموزشِ برنامه ریزی مطالعاتی، مدیریت زمان و به طور کلی برای موفقیت در IELTS، بی نظیر است. به علاوه به کمک این سایت از یادگیری در انزوا بیرون می‌آیید و با افرادی که هدف مشترکی با شما دارند بیشتر در تعامل خواهید بود.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز