خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش زبان اسپانیایی جامع و کاربردی + مجموعه فیلم آموزش زبان اسپانیایی

آموزش زبان اسپانیایی جامع و کاربردی + مجموعه فیلم آموزش زبان اسپانیایی
از بین تمام زبان‌هایی که در دنیا صحبت می‌شود، اسپانیایی دومین زبان (بعد از چینی ماندارین) با بیشترین گویشور است. تقریباً ۴۰۰ میلیون نفر به صورت بومی اسپانیایی صحبت می‌کنند. از این رو، جای تعجب نیست که افراد زیادی می‌خواهند این زبان را یاد بگیرند! فرصت‌های بی‌پایانی برای افرادی که دوره‌های آموزش زبان اسپانیایی را گذرانده‌اند، وجود دارد: از سفر به کشورهای اسپانیایی‌زبان گرفته تا کار و تحصیل در آن‌ها. در این مقاله قصد داریم به طور خلاصه اصول گرامر اسپانیایی را توضیح دهیم. علاوه بر این، برخی از تفاوت‌ها و شباهت‌های قواعد دستور زبان اسپانیایی و انگلیسی را توضیح خواهیم داد، زیرا اگر بر زبان انگلیسی تسلط داشته باشید قطعاً یادگیری زبان سوم برایتان راحت‌تر خواهد بود. بدون معطلی بیشتر، بیایید به یادگیری زبان اسپانیایی بپردازیم!
آموزش زبان اسپانیایی جامع و کاربردی + مجموعه فیلم آموزش زبان اسپانیایی

آموزش زبان اسپانیایی: قوانین کلی

برای شروع، ما به برخی از شباهت‌های بین زبان‌های اسپانیایی و انگلیسی نگاهی می‌اندازیم تا با کلیات گرامر اسپانیایی آشنا شویم. ذکر این نکته مهم است که ما در این مقاله تنها کلیات را بررسی می‌کنیم و برای یادگیری بیشتر، شما نیاز به گذراندن دوره‌های تخصصی‌تر دارید. یکی از بهترین دوره‌هایی که می‌توانید با کمک آن، زبان اسپانیایی را در سطح مقدماتی یاد بگیرید دوره آموزش زبان اسپانیایی سطح A1فرادرس است که به مبتدیان توصیه می‌شود.


الف) افعال

افعال اسپانیایی زمان دارند و صرف می‌شوند. در حالی که انگلیسی دارای چند صیغه است، اسپانیایی، مانند هر زبان رومنس دیگری (زبان‌هایی که از رومی مشتق شده‌اند)، قطعاً صیغه‌های بیشتری دارد. زمان‌ها در اسپانیایی کاملاً شبیه انگلیسی هستند. فقط چند استثنای زمانی در اسپانیایی وجود دارد که در انگلیسی به آن‌ها اشاره‌ای نشده است. کمی دیرتر در مورد افعال بیشتر توضیح خواهیم داد.

ب) ترتیب کلمات

اسپانیایی همان مدل اصلی ترتیب کلمات انگلیسی را دارد: فاعل + فعل + مفعول. در مورد قرار دادن قید و صفت چند تفاوت وجود دارد اما برای ایجاد یک جمله ساده، فقط باید همان ترتیب انگلیسی را دنبال کنید. در اینجا برای آموزش زبان اسپانیایی یک مثال از یک جمله ساده آورده‌ایم که کلمه به کلمه ترجمه می‌شود:

مثال: Mi padre canta una canción.

ترجمه: "پدر من آهنگ می‌خواند."

ج) دایره لغات

با وجود اینکه دایره لغات در واقع یک جزء گرامری نیست، ما فکر کردیم که به طور خلاصه به آن نیز اشاره کنیم، زیرا شباهت‌های زیادی با انگلیسی دارد. جالب است بدانید که بسیاری از واژگان انگلیسی و اسپانیایی ریشه یکسانی دارند. در حالی که انگلیسی یک زبان رومنس نیست و در واقع یک زبان ژرمنی محسوب می‌شود، در گذشته بسیار تحت تأثیر فرانسوی و لاتین قرار گرفته است.

اغلب به شوخی گفته می‌شود انگلیسی تنها ترکیبی از زبان‌های دیگر است. با توجه به اینکه این زبان به شدت از سایر زبان‌های ژرمنی، لاتین، فرانسوی و بسیاری دیگر تأثیر پذیرفته است، جای تعجب ندارد که چنین چیزی در مورد آن گفته شود. زبان انگلیسی چندان تحت تأثیر اسپانیایی قرار نگرفته، اما تأثیر آن از سایر زبان‌های رومنس شباهت‌های زیادی بین آن و زبان اسپانیایی ایجاد می‌کند. کلمات زیادی وجود دارند که در هر دو زبان انگلیسی و اسپانیایی شبیه به هم هستند، اما ما در اینجا برای آموزش زبان اسپانیایی فقط چند مورد را برای شما مثال می‌زنیم:

مثال: nación

ترجمه: nation (ملت)

ما این کلمه را انتخاب کرده‌ایم زیرا در واقع ده‌ها کلمه اسپانیایی وجود دارند که به پسوند -ación، معادل «-ation» در انگلیسی ختم می‌شوند. Información ("information”)، decoloración ("discoloration") و ... .

این پسوند از لاتین می‌آید، و به همین دلیل است که در نهایت در اسپانیایی و انگلیسی و همچنین زبان‌های دیگر استفاده می‌شود. در تمام مثال‌هایی که زدیم، انگلیسی و اسپانیایی هم در اصل ریشه و هم منشاء پسوند، مشترک هستند. به همین دلیل است که همه آن‌ها شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند!

مثال: animal

ترجمه: “animal”

این دو کلمه در مثال دوم املای مشابهی دارند، اما کمی متفاوت تلفظ می‌شوند. این مثال دیگری از کلمه‌ای است که از لاتین آمده و شباهت بین انگلیسی و اسپانیایی را توضیح می‌‌دهد.

آموزش زبان اسپانیایی: افعال

همانطور که توضیح دادیم، افعال اسپانیایی نسبت به افعال در زبان انگلیسی صیغه‌های بسیار بیشتری دارند. در زبان اسپانیایی برای هر فرد در اشکال مفرد و جمع، در همه زمان‌ها و حالت‌ها، افعال با صرف متفاوتی در نظر گرفته شده‌اند. در تمام صیغه‌های فعل، هر شخص ریشه یکسان اما پایان متفاوتی دارد. بیایید ببینیم که چگونه فعل comer ("غذا خوردن") صرف می‌شود:

 • Yo como ← "من می‌خورم"
 • Tú comes ← "تو می‌خوری"
 • Él / ella come → "او می‌خورد"
 • Nosotros comemos → "ما می‌خوریم"
 • Vosotros coméis → "شما می‌خورید" (جمع)
 • Ellos / ellas comen → "آن‌ها (مردان/ زنان) می‌خورند"

هر حالت از ریشه com می‌آید، اما برای هر شخصی یک پایان متفاوت وجود دارد. درست مانند انگلیسی، اسپانیایی دارای افعال باقاعده و بی‌قاعده است. با این حال، بی‌قاعدگی افعال انگلیسی تقریباً فقط در شکل‌های گذشته و وجه وصفی آشکار است. در آموزش زبان اسپانیایی، از آنجایی که افعال باید برای هر فرد صرف شوند، این بی‌قاعدگی‌ها بسیار آشکارتر می‌گردند. بی‌قاعدگی می‌تواند در زمان‌های مختلف رخ دهد. برای مثال گاهی اوقات یک فعل ممکن است فقط برای یک ضمیر خاص در زمان حال ساده بی‌قاعده باشد. مواقع دیگر، یک فعل در هر زمان و برای هر ضمیری می‌تواند کاملاً بی‌قاعده باشد.
آموزش زبان اسپانیایی جامع و کاربردی + مجموعه فیلم آموزش زبان اسپانیایی

در مورد افعال بی‌قاعده، دو فعل در اسپانیایی وجود دارد که نمی‌توانیم نادیده بگیریم: ser و estar. اگر از قبل با زبان اسپانیایی آشنایی دارید، ممکن است بدانید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم. اما اگر آشنایی قبلی ندارید، ser و estar هر دو به معنای «بودن» هستند، و باید بسته به مفهوم از گزینه صحیح استفاده کنید.

سایر زبان‌های رومنس معادل‌هایی برای این افعال دارند - مثلاً être و avoir در فرانسوی یا essere و stare در ایتالیایی؛ اما انگلیسی اینطور نیست. در عوض، این دو فعل علیرغم داشتن معانی متفاوت، ترجمه مشترکی در زبان انگلیسی ("to be") دارند. برای اینکه بتوانید درک نمایید که چه چیزی آن‌ها را از هم متمایز می‌کند، ser معمولاً نشان‌دهنده ثبات است، در حالی که estar نشان‌دهنده چیزی موقتی می‌باشد. در اینجا برای آموزش زبان اسپانیایی یک نمونه از هر کدام آورده شده است:

مثال: Soy español.

ترجمه: "من اسپانیایی هستم."

مثال: Estoy triste.

ترجمه: من غمگینم.

در مثال اول (شامل ser)، ما چیزی دائمی بیان می‌کنیم، یعنی این واقعیت که «من اسپانیایی هستم». در مثال دوم (شامل estar) به چیزی موقت اشاره می‌کنیم. معمولاً اگر بگوییم غمگین هستیم، منظورمان این است که در لحظه یا برای مدتی غمگین هستیم، نه برای همیشه!


آموزش زبان اسپانیایی: اسم‌ها

تفاوت اصلی بین اسم‌های اسپانیایی و انگلیسی این است که اسم‌های اسپانیایی دارای جنسیت دستوری هستند: مذکر و مؤنث. این در حالی است که برخی از زبان‌ها سه تا یا بیشتر جنسیت دارند! در هر صورت، این جنبه‌ای از دستور زبان اسپانیایی است که حتماً باید بلد باشید.

ما نمونه‌ای از یک اسم را برای هر جنسیت به شما نشان می‌دهیم:

 • el horno ("اجاق") مذکر است.
 • la nevera ("یخچال") مونث است.

شاید از خود بپرسید که چه چیزی باعث می‌شود اجاق مذکر و یخچال مونث باشد. هیچی؛ همه این‌ها بر اساس ریشه‌شناسی و تکامل یک زبان شکل می‌گیرد. شما باید جنسیت اکثر کلمات را همراه با معنی آن‌ها حفظ کنید. با این حال، کلماتی هستند که جنسیت واضح‌تری دارند. برای مثال، una mujer («زن») آشکارا یک کلمه زنانه است، و un hombre («یک مرد») قطعاً مذکر می‌باشد.

ما برای راحت‌تر کردن آموزش زبان اسپانیایی یک نکته فوق‌العاده ساده داریم که به شما کمک می‌کند بفهمید یک کلمه مذکر است یا مؤنث: کلماتی که مذکر هستند تقریباً همیشه با -o خاتمه می‌یابند، در حالی که کلمات مؤنث تقریباً به -a ختم می‌شوند. این نکته همیشه صدق نمی‌کند، اما در اکثر مواقع به شما کمک خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که اسم‌ها باید همیشه از نظر جنسیت و تعداد، با آرتیکل خود مطابقت داشته باشند. ممکن است این را در مثال‌هایی که برای شما آورده‌ایم متوجه شده باشید، زیرا همه آن‌ها با آرتیکل همراه بوده‌اند.
آموزش زبان اسپانیایی جامع و کاربردی + مجموعه فیلم آموزش زبان اسپانیایی

آموزش اسپانیایی: صفت

چند نکته اساسی وجود دارد که باید در مورد صفت‌ها در زبان اسپانیایی بدانید. اول از همه، صفت‌ها باید همیشه با اسمی که همراهشان هستند از نظر جنسیت و تعداد مطابقت داشته باشند. ما چند مثال با استفاده از صفت negro ("سیاه") برای شما آورده‌ایم:

مذکر
 • مفرد: Coche negro (ماشین سیاه)
 • جمع: Coches negros (ماشین‌های سیاه)

مونث
 • مفرد: Casa negra (خانه سیاه)
 • جمع: Casas negras (خانه‌های سیاه)

هنگام خواندن این مثال‌ها، ممکن است متوجه شده باشید که اسم قبل از صفت قرار گرفته است. در زبان اسپانیایی، اکثر صفت‌ها مانند این بعد از اسم قرار می‌گیرند، اگرچه چند استثنا وجود دارد.

آموزش اسپانیایی: منفی‌سازی

در این مقاله آموزش زبان اسپانیایی، مروری کوتاه بر نحوه منفی‌سازی در زبان اسپانیایی ارائه خواهیم کرد. اساساً چیزی که باید بدانید این است که با قرار دادن کلمه no قبل از فعل، جملات منفی ساده را در زبان اسپانیایی تشکیل می‌دهید. در اینجا چند نمونه آورده‌ایم:

مثال:No tengo coche.

ترجمه: "من ماشین ندارم."

مثال: Hoy Martín no quiere ir al colegio.

ترجمه: "مارتین نمی‌خواهد امروز به مدرسه برود."

اکنون که با کلیات گرامر زبان اسپانیایی آشنا شدیم، خوب است عبارات مهم و پرکاربرد این زبان را نیز یاد بگیریم. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی اساسی‌ترین عبارات در زبان اسپانیایی بپردازیم:

درود اسپانیایی

اگر می‌خواهید اولین برخوردتان با اسپانیایی‌زبان‌ها به خوبی پیش برود، کمترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بدانید باید چگونه با آن‌ها سلام و احوالپرسی کنید. از این گذشته، هر بار که مکالمه‌ای به زبان اسپانیایی داشته باشید، از احوالپرسی استفاده خواهید کرد!

این عبارات ساده و به راحتی قابل یادآوری هستند و به شما کمک می‌کنند دوستان زیادی پیدا کنید:

 • ¡Hola! (سلام)
 • ¡Buenos días! (صبح بخیر!)
 • ¡Buenas tardes! (عصر بخیر)
 • ¡Bienvenido! (عصر بخیر!)
آموزش زبان اسپانیایی جامع و کاربردی + مجموعه فیلم آموزش زبان اسپانیایی

ادامه مکالمه: خوش و بش کردن به زبان اسپانیایی

خوش و بش کردن یکی از مواردی است که در هر زبانی زیاد انجام می‌شود. به عنوان یک مبتدی که تازه آموزش زبان اسپانیایی را آغاز کرده است، شروع یک مکالمه به شما این امکان را می‌دهد که اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و دریابید که در ادامه به زبان اسپانیایی چه چیزی باید بیاموزید. در اینجا عباراتی که می‌توانید برای ادامه گفتگو و خوش و بش کردن از آن‌ها استفاده کنید را آورده‌ایم:

 • ¿Cómo estás? (چطوری؟)
 • ¿Cómo te va? (چه خبر؟)
 • ¿Cómo te ha ido? (خوبی؟)
 • Estoy bien ¡Gracias! (خوبم، ممنون!)
 • ¿Y tú? (تو چطور؟)
 • Bien/ Así así. (خوب/بد نیستم)
 • ¿Qué tal? (حالت چطوره؟)
 • ¿Qué pasa? (چه خبرها)
 • ¿Qué haces? (چکار می‌کنی؟)

نکته: "v" در va تقریباً مانند "b" تلفظ می‌شود. در زبان انگلیسی، حرف b و v نشان‌دهنده صداهای مختلف هستند، اما در اسپانیایی، صدای یکسانی را نشان می‌دهند.

تشکر و غذرخواهی در اسپانیایی

به هر زبانی که صحبت می‌کنید، مؤدب بودن بسیار مهم است. چه نیاز به عذرخواهی داشته باشید یا فقط بخواهید از کسی تشکر کنید، از این عبارات زیاد استفاده خواهید کرد:

 • ¡Gracias! (ممنونم!)
 • Por favor (لطفا)
 • ¡De nada! (خواهش می‌کنم)
 • ¡Perdone! / ¡Oiga! (ببخشید!) – برای سوال پرسیدن
 • ¡Perdone! / Disculpe! (ببخشید!) – برای عبور کردن
 • ¡Disculpe! (بله؟) – برای وقتی که حرف طرف مقابل را نشنیدید
 • ¡Lo siento! (متأسفم!) – برای عذرخواهی در رابطه با اشتباهی که مرتکب شده‌اید

مقابله با مشکلات به زبان اسپانیایی

هر مکالمه یا تبادل زبانی بدون مشکل پیش نخواهد رفت. وقتی چیزی را متوجه نمی‌شوید چه باید بکنید؟ یا اگر نیاز دارید از کسی کمک بخواهید؟

دانستن برخی از عبارات اساسی که می‌توانید برای مقابله با مشکلات از آن‌ها استفاده کنید، هنگام آموزش زبان اسپانیایی مهم است. اگر نیاز دارید که طرف مقابل آهسته‌تر صحبت کند یا چیزی را تکرار نماید، بهترین کار این است که از او بخواهید!

 • ¿Podría ayudarle? (می‌توانم کمکتان کنم؟)
 • ¿Puede ayudarme? (می‌توانید به من کمک کنید؟)
 • ¡Sin problema! (مشکلی نیست!)
 • ¿Puede repetirlo? (می‌شود دوباره حرفتان را تکرار کنید؟)
 • No entiendo (متوجه نمی‌شوم)
 • No (lo) sé (نمی‌دانم)
 • No tengo ni idea (هیچ ایده‌ای ندارم)
 • No hablo español (من اسپانیایی بلد نیستم)
 • Estoy perdido (من گم شده‌ام)
 • ¿Qué significa …? (... یعنی چه؟)
 • Mi español es malo (زبان اسپانیایی من خوب نیست)
 • ¿Puedes hablar más despacio? (می‌شود شمرده‌تر صحبت کنید؟)

نکته: کلمه despacio در عبارت آخر جالب است. توجه داشته باشید که "c" در این زمینه مانند "th" تلفظ می‌شود. این تلفظ سنتی اسپانیایی است که در اسپانیا از آن استفاده می‌کنند. با این حال، در آمریکای لاتین، مردم "c" را مانند "s" تلفظ می‌کنند.
آموزش زبان اسپانیایی جامع و کاربردی + مجموعه فیلم آموزش زبان اسپانیایی

سخن پایانی

نکته پایانی ما این است که اگر می‌خواهید اسپانیایی یاد بگیرید، دائماً به این زبان گوش دهید. در هر موقعیتی که هستید و در هر کجا که زندگی می‌کنید، باید همیشه توسط صداهای اسپانیایی احاطه شوید: موسیقی، تلویزیون، فیلم و مهم‌تر از همه، زبان مادری اسپانیایی. در این مقاله سعی کردیم به شکلی کامل و جامع، به آموزش زبان اسپانیایی بپردازیم. پس از خواندن این مقاله، شما می‌توانید به شکلی ابتدایی به زبان اسپانیایی با دیگران ارتباط برقرار کرده و نیازهای خود را بازگو کنید. اما اگر می‌خواهید این زبان را به شکلی تخصصی‌تر و کاربردی‌تر یاد بگیرید، توصیه می‌کنیم در کلاس‌ها و دوره‌های حرفه‌ای شرکت نمایید. برای این منظور، کلاس‌های سطح A1 و A2 فرادرس پیشنهاد می‌شوند که شما را به شکل موثرتری با گرامر اسپانیایی آشنا می‌کنند.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز