خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


فایل سیستم vmfs چیست؟

فایل سیستم vmfs چیست؟
VMware یکی از پیشروها در بازار نرم افزار مجازی سازی است. VMware vSphere پلت فرم اصلی مجازی سازی برای دیتاسنترها است و طیف گسترده ای از feature های سازمانی را برای اجرای VM ها ارائه می دهد. VMware برای ارائه فضای ذخیره سازی مطمئن و موثر که با ویژگی های VMware vSphere سازگار باشد، فایل سیستم خود را به نام VMFS ایجاد کرده است. ویژگی های VMware VMFS، نحوه کار این ویژگی ها با سایر ویژگی های vSphere و مزایای VMFS برای ذخیره فایل های VM و اجرای VM ها را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
در گام نخست می خواهیم ببینیم که فایل سیستم VMFS چیست.

VMFS چیست؟

Virtual Machine File System یا VMFS یک cluster فایل سیستم است که برای ذخیره فایل های ماشین مجازی، از جمله دیسک های مجازی در VMware vSphere، بهینه سازی شده است تا موثرترین مجازی سازی storage را انجام دهد. VMFS یک فایل سیستم اختصاصی قابل اعتماد با performance بالا است که برای اجرای ماشین های مجازی در یک محیط مقیاس پذیر - از دیتاسنترهای کوچک تا بزرگ و فوق العاده بزرگ طراحی شده است. VMware vSphere VMFS به عنوان یک volume manager عمل می کند و به شما امکان می دهد فایل های VM را در کانتینرهای منطقی و لاجیکال به نام VMFS datastores ذخیره کنید.
فایل سیستم VMFS را می توان بر روی دیسک های مبتنی بر SCSI و در ذخیره سازیblock storage accessed از طریق iSCSI، FC یا Fiber Channel و FCoE یا Fibre Channel over Ethernet ایجاد کرد.

فایل سیستم vmfs چیست؟

ورژن های VMFS

VMware VMFS از زمان انتشار اولین نسخه خود، پیشرفت چشمگیری داشته است. مروری کوتاه بر نسخه های VMFS، تغییرات و ویژگی های اصلی آن را بررسی می کنیم.
VMFS 1 برای ESX Server 1.x استفاده شد. این نسخه از VMware VMFS از ویژگی‌هایclustering پشتیبانی نمی‌کند و در یک زمان فقط روی یک سرور استفاده می‌شود. دسترسی همزمان توسط چندین سرور را ای نسخه از vmfs پشتیبانی نمی کند.
VMFS 2 روی ESX Server 2.x و بعضا در ESX 3.x استفاده شد. VMFS 2 ساختار دایرکتوری ها را نداشت.
VMFS 3 روی ESXi Server 3.x و ESXi Server 4.x در vSphere استفاده شد. پشتیبانی از ساختار دایرکتوری در این نسخه اضافه شد. حداکثر سایز فایل سیستم 50 ترابایت است. حداکثر سایز برای یک logical unit number یا LUN برابر با 2 ترابایت است. ESXi 7.0 از VMFS 3 پشتیبانی نمی کند.
VMFS 5 از VMware vSphere 5.x عرضه شد. فایل سیستم volume ها تا 64 ترابایت افزایش یافت. گرچه، ESXi 5.5 حداکثر Volume دیسک های مجازی VMDK دو ترابایتی را پشتیبانی می کند. در این ورژن پشتیبانی از GPT هم اضافه شد. هر دو GPT و MBR پشتیبانی می شوند (نسخه های قبلی VMFS فقط از MBR پشتیبانی می کنند).
VMFS 6 در vSphere 6.5 منتشر شد و در vSphere 6.7، vSphere 7.0 و نسخه های جدیدتر مانند vSphere 7.0 Update 3 استفاده می شود.

VMFS 5 vs VMFS 6

اجازه دهید تا دو نسخه VMFS 5 و VMFS 6 را با هم مقایسه ای کنیم. VMFS 6 به طور قابل توجهی برای برآورده کردن مدرن ترین نیازهای مجازی سازی دوباره طراحی شد. قبل از اینکه به جدول مقایسه نگاه کنیم، اجازه دهید برخی از مخفف ها و اصطلاحات استفاده شده در جدول را توضیح دهم.
یک Logical Unit Number یا LUN برای شناسایی یک Logical Unit در یک دیسک مبتنی بر SCSI با استفاده از یکaddressing scheme استفاده می‌شود. LUN فضای ذخیره سازی محدودی بر روی دیسک یا disk array است که به عنوان یک block storage قابل دسترسی با SCSI ارائه می شود. LUN ها دستگاه های منطقی هستند که در سمت سیستم ذخیره سازی ایجاد می شوند و به شما امکان می دهند چندین دستگاه را در یک آدرس واحد شناسایی کنید. یک LUN می‌تواند کل disk array مبتنی بر SCSI یا یک دیسک فیزیکی را اشغال کند و یک دیسک درایو می‌تواند حاوی چندین LUN باشد. پارتیشن ها وVMFS datastore ها یا VMFS volume ها برای ذخیره فایل ها روی LUN ایجاد می شوند. ایجاد بیش از یک VMFS datastore در یک LUN توصیه نمی شود و نمی توان آن را از طریق VMware vSphere Client و VMware Host Client انجام داد.
اصطلاح LUN اغلب به جای واژه دیسک یا درایو استفاده می شود.

512n به طور سنتی ، هارد دیسک درایوها از sector های 512 بایتی پشتیبانی می کنند. هنگامی که sector های فیزیکی و لاچیکال تراز می شوند ، هیچ دستکاری اضافی لازم نیست.

512e سازندگان در ادامه اندازه sector را افزایش دادند و به 4kB رسید. افزایش حجم sector این امکان را می دهد تا از فضای کمتری برای ذخیره اطلاعات مربوط به Sector ها استفاده کنند.
حتما پیشنهاد می کنم که در خصوص 512n و 512e مقاله زیر را بخوانید.


اگر در خصوص پارتیشن استایل های GPT و MBR نیاز به اطلاعاتی دارید، می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.Raw Device Mapping یا RDM از ویژگی هایی است که به شما امکان می دهد یک دستگاه ذخیره سازی فیزیکی یا LUN را مستقیماً به VM وصل کنید.

حالا با این توضیحات به شکل زیر نگاهی داشته باشید.

فایل سیستم vmfs چیست؟
توضیح مفصلی در مورد ویژگی های مورد استفاده در VMFS 5 و VMFS 6 در زیر آورده شده است.

ویژگی های VMFS

VMware VMFS برای ذخیره فایل های بزرگ بهینه شده است زیرا دیسک های مجازی VMDK به طور معمول مقدار زیادی از فضای ذخیره سازی را مصرف می کنند. VMFS datastore یک کانتینر منطقی است که با استفاده از فایل سیستم VMFS برای ذخیره فایل ها در یک دستگاه ذخیره سازی Block level یا LUN است. یکdatastore در بالای یکvolume اجرا می شود.

فایل سیستم vmfs چیست؟

سایز بلاک های VMware VMFS

VMFS 5 و VMFS 6 دارای بلاک سایزهای 1 مگابایتی هستند. بلاک سایز در حداکثر اندازه فایل تاثیر دارند. شما نمی توانید اندازه بلاک را در VMFS 5 و VMFS 6 تغییر دهید.
Vmware از تخصیص sub-block allocation برای دایرکتوری های کوچک و فایل های VMFS 6 و VMFS 5 استفاده می کند. Sub-block ها به صرفه جویی و save کردن فضای ذخیره سازی کمک می کنند وقتی فایل های کوچکتر از 1 مگابایت ذخیره می شوند به گونه ای که نیازی به اشغال کل بلوک 1 مگابایت نیست. اندازه یک sub block- 64 کیلوبایت برای VMFS 6 و 8 کیلوبایت برای VMFS 5 است.
VMFS 6 مفهوم جدیدی را برای استفاده از small file block وlarge file block پایه گذاری کرد. small file block ها را با بلوک های پیش فرض یک مگابایتی اشتباه نگیرید اما اندازه small file block یاSFB در vmfs 6 برابر با 1 مگابایت است. VMFS 6 همچنین می تواند از large file blocks یا LFB با حجم 512 مگابایت پشتیبانی کند که این مناسب فایل های جچم و بزرگ است. LFB ها در درجه اول برای ایجاد دیسک هایthick provision وswap file ها استفاده می شوند. بخش هایی از دیسک provision که برای LFB پر نمی شوند، در SFB قرار دارند. SFB ها برای دیسک های thin provision استفاده می شوند.


فایل fragmentation در vmfs

Fragmentation زمانی است که بلوک های یک فایل در Volume پراکنده شده و گپ هایی بین آنها وجود دارد. گپ ها می توانند توسط بلوک هایی که متعلق به فایل های دیگر هستند خالی یا اشغال شود. این تکه ته شدن دیتا روی دیسک منجر به کاهش Performance در Write و Read دارد. برای بدست آوردن دوباره performance مناسب نیاز به defragmentation است. Defragmentation منجر به سازماندهی دوباره داده ها در دیسک می شود و بلاک های دیتا را پشت سر هم قرار می دهد.
VMWare VMFS مستعد قطعه قطعه شدن فایل بصورت قابل توجه نیست. تکه تکه شدن به Performance فایل سیستم vmfs مربوط نیست زیرا از بلوک های بزرگ استفاده می شود. VMware VMFS block size همانطور که در بالا ذکر شد 1 مگابایت است. به عنوان مثال، ویندوز از بلوک های 4 کیلوبایت برای فایل سیستم NTFS استفاده می کند.
بسیاری از فایل های ذخیره شده در vmfs volume ها، فایل های بزرگی هستند که مثلا می توان به virtual disk file ها، swap file ها، فایل های نصب اشاره کرد. اگر گپ بین فایل ها وجود داشته باشد ، گپ بزرگی خواهد بود و هنگامی که یک دیسک به دنبال چندین بلوک استفاده شده برای ذخیره یک فایل باشد ، این تأثیر ناچیز است. در حقیقت ، یک vmfs volume نمی تواند defragment شود و نیازی به آن نیست.

فایل سیستم vmfs چیست؟
روی سیستم عامل های مهمان، Defragmentation را اجرا نکنید چون کمکی نمی کند. از این جهت که storage performance برای VM به شدت بستگی به I/O در physical storage array دارد که در آن چندین VM با load های مختلف I/O ذخیره می شوند. علاوه بر این، اگر شروع به پارتیشن های نقض شده در دیسک های نازک از سیستم عامل مهمان کنید ، بلوک ها به اطراف منتقل می شوند ، بار ذخیره سازی I/O افزایش می یابد و اندازه این دیسک های نازک افزایش می یابد. علاوه بر اینها اگر defragment را برای پارتیشن های thin provision از روی guest OS کنید، بلوک ها پخش می شوند و storage I/O load افزایش می یابد. defragmentation برای VM های linked clone و VM که دارای snapshot است باعث افزایش redo log ها می شود که در نتیجه فضای ذخیره سازی بیشتری را اشغال می کند. اگر بک آپ گیری VM متکی به تغییرات بلاک ها باشد، Defragmentation تعداد بلوک های تغییر یافته را نیز افزایش می دهد و زمان بک آپ گیری افزایش می یابد زیرا داده های بیشتری باید بک آپ گرفته شوند. defragmentation در یک سیستم عامل مهمان هنگام اجرای VMotion Storage برای جابجایی VM بینdatastore تأثیر منفی دارد.

فایل سیستم vmfs چیست؟

Journal logging

VMFS از یک on-disk distributed journal برای آپدیت متادیتا در فایل سیستم استفاده می کند. VMFS پس از ایجاد فایل سیستم، VMware VMFS فضای ذخیره سازی ای را برای ذخیره journal data اختصاص می دهد. از journal برای ردیابی تغییراتی که هنوز به فایل سیستم commit نشده اند استفاده می شود.
تغییرات journal که برای فایل سیستم metadata نوشته شده است باعث می شود در صورت خاموش شدن یا خرابی غیر منتظره ، آخرین نسخه یک فایل را بتوانید بازیابی کنید. Journal به replay تغییرات ایجاد شده از آخرینcommit موفقیت آمیز برای بازسازی داده های فایل سیستم VMFS کمک می کند. یک فایل سیستم journal پس از fail در بررسی سازگاری داده ، نیازی به اجرای کامل فایل سیستم ندارد زیرا می توانید Journal را بررسی کنید. فایل های .sf در root vmfs volume برای ذخیره متادیتاها فایل سیستم VMFS وجود دارد. هر هاست ESXi متصل به Datastore VMFS می تواند به این متادیتا دسترسی پیدا کند تا وضعیت هر شیء را در DataStore بداند.
VMFS metadata شامل توصیف کننده های فایل سیستم مثل block size، volume capacity، volume label، VMFS version و VMFS UUID است. VMFS metadata می تواند برای بازیابی VMFS مفید باشد.

فایل سیستم vmfs چیست؟

Directory structure

هنگامی که یک VM ایجاد می شود ، تمام فایل های VM ، از جمله فایل های دیسک مجازی VMDK، در یک دایرکتوری واحد در یکdatastore قرار می گیرند. نام دایرکتوری با نام VM یکسان است. اگر نیاز به ذخیره یک فایل VMDK خاص در مکان دیگری دارید (به عنوان مثال، در یک Datastore VMFS دیگر)، می توانید یک فایل VMDK را به صورت دستی کپی کرده و دیسک مجازی را در تنظیمات VM باز کرده تا دیسک را attach کنید.

Thin provisioning

Thin provisioning یک ویژگی از VMFS است که استفاده از استوریج را بهینه کرده و به صرفه جویی در فضای ذخیره سازی کمک می کند. شما می توانید Thin provisioning را در سطح دیسک مجازی تنظیم کنید (برای یک دیسک مجازی خاص یک VM). اندازه یک دیسک مجازی thin provision شده بصورت داینامیک رشد می کند و یکجا این فضا ستانده نمی شود. thin disk ها مناسب شرایطی هستند که شما فضای محدودی برای تعداد زیادی vm دارید. به عنوان مثال ، شما یک دیسک مجازی بصورت thin provision شده ایجاد می کنید که اندازه آن 50 گیگابایت است، اما فقط 10 گیگابایت فضای ذخیره سازی در این دیسک مجازی استفاده می شود. اندازه یک فایل دیسک مجازی که با فرمت vmdk است، در این حالت 10 گیگابایت است. سیستم عامل مهمان تشخیص می دهد که حداکثر اندازه دیسک 50 گیگابایت است و فضای استفاده شده را به عنوان 10 گیگابایت نشان می دهد.

Free space reclamation

بازیابی خدکار فضای آزاد یا Automatic space reclamation (automatic SCSI UNMAP) از VMFS 6 و سیستم عامل های مهمان به Storage Array ها اجازه می دهد تا بلوک های دیسک unmap شده و یا حذف شده را از یک دیتا استور VMFS بازیابی کنند. در VMware vSphere 6.0 و VMFS 5، بازیابی یا Reclaim کردن فضا به صورت دستی با دستور esxcli storage vmfs unmap انجام شد.
Space reclamation به شما امکان می دهد مشکل حذف یک فایل در فایل سیستم را برطرف کنید، وقتی فایلی را حذف می کنید،storage نمی داند که فایل حذف شده و فضای ذخیره سازی فیزیکی مناسب (بلوک های روی دیسک) باید آزاد شود. این ویژگی به ویژه برای thin provision مفید است. هنگامی که یک سیستم عامل مهمان فایل های داخل یک thin provision را حذف می کند، مقدار فضای استفاده شده در این دیسک کاهش می یابد و فایل سیستم، دیگر از بلوک های مربوطه استفاده نمی کند. در این مورد، فایل سیستم بهstorage array می‌گوید که این بلوک‌ها اکنون آزاد هستند،storage array بلوک‌های انتخاب‌شده راdeallocate می کند، و این بلوک‌ها می‌توانند برای Write دوباره داده استفاده شوند.

فایل سیستم vmfs چیست؟
بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه حذف داده ها در فضای ذخیره سازی هنگام استفاده از مجازی سازی و ماشین های مجازی داشته باشیم. تصور کنید یک VM با سیستم عامل مهمان با استفاده از یک دیسک مجازی با یک فایل سیستم مانند NTFS، ext4 وجود دارد. دیسک مجازی thin provision بر روی یک دیتا استور که دارای فایل سیستم VMFS است ذخیره می شود. فایل سیستم VMFS از LUN واقع در یک storage array استفاده می کند.

یک فایل در سیستم عامل مهمان که با یک فایل سیستم (به عنوان مثالNTFS ) روی یک دیسک مجازی کار می کند، حذف می شود.
سیستم عامل مهمان UNMAP را اجرا می کند.
دیسک مجازی موجود در دیتا استور VMFS کوچک یا shrink می شود (اندازه دیسک مجازی کاهش می یابد).
ESXi، UNMAP را در storage array فیزیکی راه اندازی می کند.

Snapshots and sparse virtual disksمی‌توانید در VMware vSphere از ماشین های مجازی Snapshot بگیرید تا وضعیت فعلی VM و وضعیت دیسک‌های مجازی ذخیره شود. هنگامی که یک VM snapshot ایجاد می کنید، یک فایل virtual disk snapshot در VMFS datastore (فایل -delta.vmdk) ایجاد می شود. فایل snapshot یک دلتا دیسک یا child هم نامیده می شود که نشان دهنده تفاوت بین وضعیت فعلی و حالت قبلی هنگام گرفتن Snapshot است. در VMFS datastore دلتا دیسک، sparse disk ای است که از مکانیزم copy-on-write برای صرفه جویی در فضای ذخیره سازی هنگام Write داده های جدید پس از ایجاد یک Snapshot استفاده می کند. دو نوع فرمت sparse بسته به پیکربندی دیتا استور VMFS با نام های VMFSsparse و SEsparse وجود دارد.

VMFSsparse برای VMFS 5 و دیسک های مجازی کوچکتر از 2 ترابایت استفاده می شود.
SEsparse برای دیسک های مجازی بزرگتر از 2 ترابایت برای VMFS 5 و برای همه دیسک های مجازی در VMFS 6 استفاده می شود. این فرمت بر اساس فرمت VMFSsparse است اما دارای مجموعه ای از پیشرفت ها مانند پشتیبانی از بازیابی فضا است که به یک Hypervisor ESXi اجازه می دهد تا UNMAP را انجام دهد.

توجه: در ESXi 6.7 با VMFS 6، UNMAP برای دیسک‌های SEsparse (دیسک های snapshot و دیسک های thin provision)به‌طور خودکار راه‌اندازی می‌شود زیرا 2 گیگابایت فضای مرده (داده‌ها حذف می‌شوند اما بازیابی نمی‌شوند) در فایل سیستم VMFS وجود دارد. اگر چندین فایل را از سیستم عامل مهمان حذف کنید، به عنوان مثال، چهار فایل 512 مگابایتی، آنگاه UNMAP ناهمزمان یا asynchronous شروع می شود. می‌توانید آمار آپدیت لایو UNMAP را در esxtop با فشار دادن v برای فعال کردن VM view سپس فشار دادن f برای انتخاب ترتیب فیلدها و با فشار دادن L آمار UNMAP ببینید. مقدار پیش فرض 2 گیگابایت است، اگرچه می توانید آن را در CLI تغییر دهید. در ESXi 7.0 U3 حداکثر جزئیات گزارش شده توسط VMFS برابر با 2 گیگابایت است.

RAW Device Mapping

ادغام دیسک های Raw Device Mapping یا RDM با ساختار VMware VMFS انعطاف‌پذیری بیشتری را هنگام کار با فضای ذخیره‌سازی برای ماشین‌های مجازی فراهم می‌کند. دو حالت سازگاری RDM در VMware vSphere وجود دارد.

RDM disks in virtual compatibility mode یک VMDK mapping file در VMFS datastore (*-rdmp.vmdk) ایجاد می شود تا یک LUN فیزیکی روی storage array به یک ماشین مجازی map شود. ویژگی هایی در mapping physical storage برای vm وجود دارد.
عملیات مدیریت ذخیره سازی اصلی مانند Open و سایر دستورات SCSI از طریق یک لایه مجازی سازی یک Hypervisor ESXi منتقل می شود، اما دستورات Read و Write مستقیماً در دستگاه ذخیره سازی پردازش می شوند و لایه مجازی سازی را دور می زنند.

فایل سیستم vmfs چیست؟
این بدان معنی است که یک VM می تواند با دیسک RDM SCSI map شده فقط مانند یک دستگاه ذخیره سازی کار کند و اکثر ویژگی های vSphere، مانند Snapshot ها، در دسترس استفاده هستند.

RDM disks in physical compatibility mode یک هاست ESXi یک فایل mapping در یک دیتا استور VMFS ایجاد می‌کند، اما دستورات SCSI مستقیماً در یک LUN پردازش می‌شوند، بنابراین لایه مجازی سازی Hypervisor (به جز فرمان گزارش LUN) دور می‌زند. ضمنا snapshot را هم پشتیبانی نمی کند.

فایل سیستم vmfs چیست؟

Clustering features

Clustering و دسترسی همزمان به فایل ها در یک دیتا استور یکی دیگر از ویژگی های عالی VMware VMFS است. برخلاف فایل سیستم های معمولی، VMware VMFS به چندین سرور اجازه می دهد تا در لحظه داده ها را در فایل ها بخوانند و بنویسند. یک مکانیسم Locking به چندین هاست ESXi اجازه می دهد تا به فایل های VM به طور همزمان بدون هیچ گونه خرابی داده دسترسی داشته باشند. lock به هر فایل VMDK اضافه می شود تا از نوشتن داده ها به فایل VMDK باز شده توسط دو ماشین مجازی یا دو هاست ESXi به طور همزمان جلوگیری کند. VMware از دو مکانیسم lock فایل در VMFS برای shared storage پشتیبانی می کند.

Atomic test and set یا ATS فقط برای دستگاه‌های ذخیره‌سازی استفاده می‌شود که از استاندارد T10 vStorage برای vStorage API for Array Integration یا VAAI پشتیبانی می‌کنند. به این مکانیسم قفل، قفل به کمک سخت افزار نیز می گویند. الگوریتم discrete locking در هر sector از دیسک استفاده می شود. به‌طور پیش‌فرض، همه دیتااستورها جدید فرمت‌شده با VMFS 5 و VMFS 6 تنها در صورتی از ATS استفاده می‌کنند که Storage از این مکانیسم قفل پشتیبانی کند و از SCSI reservations استفاده نکند.

ATS + SCSI reservations اگر ATS به نحوی fail شود از SCSI reservations استفاده می شود. برخلاف ATS، SCSI reservations زمانی که نیاز به محافظت ازmetadata برای عملیاتی که متادیتا را ویرایش می کند وجود دارد، کل دستگاه استوریج را lock می‌کنند. پس از اتمام این عملیات، VMFS اقدام به آزاد کردن reservations می کند تا امکان ادامه عملیات دیگر را فراهم کند.
VMware VMFS 6 از اشتراک گذاری فایل دیسک مجازی VMDK با حداکثر 32 هاست ESXi در vSphere پشتیبانی می کند.

Support for vMotion and Storage vMotion

VMware vMotion ویژگی ای است که برای live migration ماشین های مجازی بین هاست های esxi بدون کوچکترین وقفه و downtime ای در کار آنها استفاده می شود. Storage vMotion یک ویژگی برای انتقال فایل‌های VM، از جمله دیسک‌های مجازی، از یک دیتا استور به دیگری بدون خرابی است، حتی اگر ماشین مجازی در وضعیت روشن یا در حال اجرا باشد. فایل سیستم VMFS یکی از عناصری است که live migration را قادر می‌سازد تا کار کند، زیرا بیش از یک هاست ESXi داده‌ها را از/روی فایل‌های VM که در حال انتقال است read/write می کند.

Support for HA and DRS

Distributed Resource Scheduler یا DRS و High Availability یا HA و Fault Tolerance بر اساس مکانیسم lock کردن فایل VMFS، live migrate و ویژگی های Clustering کار می کنند.

ضمنا از homogeneous storage device ها برای VMware vSphere Storage DRS استفاده کنید.

Increasing VMFS volumes

شما می توانید حجم یک VMFS datastore را در حالی که ماشین های مجازی روی آن در حال اجرا هستند افزایش دهید و از فایل های VM واقع در آن دیتا استور استفاده کنید. روش اول این است که حجم LUN مورد استفاده توسط دیتااستورهای موجود خود را افزایش دهید. افزایش LUN در سیستم ذخیره سازی (نه در vSphere) رخ می دهد. سپس می توانید یک پارتیشن را extend کرده و Volume VMFS را افزایش دهید.
همچنین می توانید VMFS volume را با جمع آوری چندین دیسک یا LUN با هم افزایش دهید. به دیتا استورهای Extend شده که از چندین دیسک استفاده می کنند، spanned datastore نیز گفته می شود. باید از Homogenous storage devices ها استفاده شود. به عنوان مثال، اگر اولین دستگاه ذخیره سازی مورد استفاده توسط یک دیتا استور 512n باشد، پس دستگاه های ذخیره سازی جدید اضافه شده باید دستگاه های 512n-block باشند. زمانی که حداکثر ظرفیت دیتااستور پشتیبانی شده بیشتر از حداکثر اندازه LUN باشد، این ویژگی می تواند به دور زدن حداکثر محدودیت LUN کمک کند.
مثلا یک محدودیت 2 ترابایتی برای LUN وجود دارد و شما باید یک VM با یک دیسک مجازی 3 ترابایتی در یک دیتااستور ایجاد کنید. استفاده از دو extents ، هر کدام 2 ترابایت، به شما امکان می دهد این مشکل را حل کنید. شما باید از پارتیشن استایل GPT برای ایجاد یک پارتیشن و دیتااستورهای بزرگتر از 2 ترابایت استفاده کنید.

Decreasing VMFS volumes

کاهش حجم VMFS volume پشتیبانی نمی شود. اگر قصد چنین کاری را دارید، اول باید vm های موجود روی این VMFS volume را به VMFS volume دیگری منتصل کنید. سپس این VMFS volume را حذف کرده و یکی جدید با ظرفیت کمتر ایجاد کنید.

VMFS Datastore upgrade

شما می توانید VMFS 3 را به VMFS 5 به طور مستقیم بدون انتقال فایل های VM و ایجاد دوباره یک داده VMFS 5 جدید ارتقا دهید. پشتیبانی از ارتقاء VMFS 3 به VMFS 5، زمانی که ماشین های مجازی روش بوده و حتی نیاز به انتقال هم ندارند، وجود دارد. پس از ارتقا، VMFS 5 تمام ویژگی های VMFS 3 را که قبلا استفاده می شد حفظ می کند. به عنوان مثال، اندازه بلوک به جای 1 مگابایت، 64 کیلوبایت باقی می ماند و MBR برای پارتیشن هایی که بزرگتر از 2 ترابایت نیستند، حفظ می شود.
ارتقاء از VMFS 5 و نسخه‌های قدیمی‌تر دیتااستورهای VMFS به VMFS 6 مستقیماً پشتیبانی نمی‌شود. شما باید فایل‌ها را از دیتا استور (که می‌خواهید ارتقا دهید) به مکانی امن منتقل کنید، دیتا استور VMFS 5 را حذف کنید، یک دیتا استور جدید VMFS 6 ایجاد کنید و سپس فایل‌ها را به دیتا استور جدید VMFS 6 کپی کنید.
اگر ESXi را به ESXi 6.5 یا جدیدتر ارتقا دهید، می توانید به استفاده از دیتااستورهای VMFS 3 و VMFS 5 که قبل از ارتقا ESXi ایجاد شده اند، ادامه دهید. شما نمی توانید دیتا استورهای VMFS 3 را در ESXi 6.5 و نسخه های بعدی ESXi ایجاد کنید.


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز