خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان

تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان
تبدیل فایل تصویری به صوتی اغلب برای متخصصان تولید محتواست که اهمیت دارد. در واقع این عزیزان در بسیاری از مواقع، باید برای داشتن صوت یک ویدیو یا کلیپ، آن را از فایل ویدیویی به فایل صوتی تبدیل کنند. بنابراین در این مقاله تمامی راهکارهای ممکن برای تبدیل فایل تصویری به صوتی را به شما آموزش می‌دهیم. همچنین اگر بخواهید این فایل های صوتی را با کمک نرم افزارهای ویرایش فایل صوتی ویرایش کنید، میتوانید برای یادگیری چگونگی ویرایش فایل های صوتی به آموزش ویرایش فایل های صوتی با ادوبی ادیشن Adobe Audition فرادرس مراجعه کنید. برای دریافت این آموزش روی لینک زیر کلیک کنید:


تبدیل فایل تصویری به صوتی؛ روش‌های موجود

ببینید، به طور کلی روش‌های تبدیل فایل تصویری به صوتی که در دسترسند، اینها هستند:

تبدیل با رایانه: بهترین روش ممکن. مخصوصا که به طور کلی فرآیندهای مرتبط با ویرایش ویدیو کمی زمان‌بر است و خب یک رایانه با سخت افزار متوسط، بهترین انتخاب برای استخراج فایل صوتی از یک ویدیو محسوب می‌شود.
تبدیل با تلفن همراه: قطعا از گزینه قبلی بهتر نیست، اما خب نرم افزارهایی وجود دارند که به شما برای تبدیل فایل تصویری به صوتی با تلفن همراه کمک می‌کنند.
تبدیل با وب سایت‌های آنلاین: گزینه خوبی است، مخصوصا وقتی تلفن یا رایانه‌تان از لحاظ سخت افزاری خیلی ضعیف باشد. اما مشکل اینجاست که در این حالت ابتدا باید ویدیو را در سایت مورد نظر بارگذاری و آپلود کرده و سپس صوتش را دانلود کنید. با توجه به سرعت اینترنت و قیمت آن در ایران، این مورد شاید کمی اذیت‌تان کند.

تبدیل فایل تصویری به صوتی با رایانه

خب، با توجه به اینکه از ابتدا هم اولویت‌مان با رایانه بود، در ابتدا به سراغ راهکارهای تبدیل ویدیو به صوت با رایانه می‌رویم.

۱. نرم افزار Audacity

تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان

احتمالا بهترین انتخاب برای ما ایرانی‌ها، استفاده از این نرم افزار است! چراکه اول از همه این نرم افزار به‌ شکل رایگان ارائه شده، در درجه دوم هم حجم بسیار اندکی داشته و همینطور برای کار با آن نیاز به استفاده از رایانه قدرتمندی هم ندارید. بعد از اینکه نرم افزار را روی رایانه‌تان نصب کردید، این مراحل را طی کنید:

 • وارد برنامه شده و گزینه File که در میان تب‌های بالای صفحه است را انتخاب کنید. در منویی که زیر این گزینه باز می‌شود، گزینه Open را بزنید.
 • از روی رایانه، ویدیو مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 • همانطور که مشخص است، صوت ویدیو وارد برنامه شد. اگر کار کردن با این نرم افزار را بلد باشید، می‌توانید در اینجا تنظیمات دلخواه را هم روی صوت ایجاد کرده و بخش‌هایی را حذف کنید.
 • اگر نیاز به تغییر ندارید، دوباره گزینه File را انتخاب کرده و بعد از انتخاب گزینه Export، دکمه Export as MP3 را بزنید.
 • مشخص کنید که صوت باید در کدام فایل رایانه‌تان ذخیره شود. همینطور نام فایل صوتی را هم انتخاب کنید.
 • در صورتی که پنجره جدیدی باز شد و از شما تایید دوباره برای ذخیره کردن می‌خواست، OK را بزنید.

۲. نرم افزار camtasia

خب، به سراغ نرم افزار بعدی برویم. کمتاسیا در واقع یکی از نرم افزارهای محبوب برای ویرایش ویدیو است. مخصوصا آن‌دسته افرادی که نمی‌خواهند نرم افزارهای پرحجمی مثل افترافکت و پریمیر را روی رایانه‌شان نصب کنند، از کمتاسیا کمک می‌گیرند. کار کردن با این برنامه نسبت به برنامه‌های مشابه بسیار آسان‌تر است.

 • بعد از اینکه نرم افزار را دانلود کرده و نصبش کردید، باید ویدیو را وارد آن کنید.
 • برای این کار 2 راه دارید. یا ویدیو را با موس گرفته و داخل نرم افزار بکشید. یا از گزینه file و سپس open استفاده کرده و ویدیو را به برنامه اضافه کنید.
 • بعد از اضافه شدن ویدیو، می‌توانید تنظیمات دلخواه را روی آن اعمال کرده و بخش‌های مورد نظرش را حذف کنید.
 • روی دکمه share و سپس Local File که در بالای نرم افزار است کلیک کنید تا وارد فرآیند خروجی گرفتن از ویدیو شوید.

تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان

در ابتدا روی گزینه‌ای که در تصویر بالا مشخص شده کلیک کرده و Next را بزنید.

تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان

در این مرحله، روی گزینه audio بزنید تا از ویدیو، صرفا یک فایل صوتی خروجی گرفته شود.

البته این برنامه به شما اجازه می‌دهد تغییرات دیگری مثل کاهش یا افزایش کیفیت صوت را هم اعمال کنید که خب اگر نیاز داشتید، می‌توانید دنبال آموزش‌های مرتبط به آن بگردید.

۳. نرم افزار VLC media player


تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان

VLC در واقع یک پلیر و پخش کننده ویدیو است و به احتمال زیاد همین حالا هم آن را روی رایانه‌تان نصب دارید. در هر حال، این برنامه هم به شما برای تبدیل فایل تصویری به صوتی کمک می‌کند. بعد از اینکه نرم افزار را دانلود کرده و نصب کردید، این مراحل را طی کنید:

 • برنامه را باز کنید. در میان منوهای بالا، گزینه‌ای به اسم Media وجود دارد که باید انتخابش کنید. بعد هم روی گزینه Convert/Save بزنید.
 • در مرحله بعدی باید ویدیو را وارد نرم افزار کنید. برای این کار روی دکمه افزودن یا همان ADD بزنید.
 • روی دکمه Convert/Save در پایین صفحه بزنید.
 • در صفحه جدیدی که باز شده، صرفا با یک گزینه به اسم Profile کار دارید که یک لیست کشویی در آن قرار گرفته.
 • در لیست کشویی آن ترجیحا گزینه AUDIO MP3 را انتخاب کنید.
 • همینطور اگر از مسیر ذخیره پیش‌فرض راضی نیستید، گزینه Browse را زده و مسیر دلخواه را تعیین کنید.
 • در آخر گزینه Start را بزنید.
 • حالا صوت از ویدیو خروجی گرفته شده و در مسیر دلخواه ذخیره می‌شود.

۴. نرم افزار QuickTime برای سیستم عامل مک


تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان

خب، اگر به دنبال تبدیل فایل تصویری به صوتی در سیستم عامل مک هستید، می‌توانید از نرم افزار محبوبی به اسم QuickTime Player استفاده کنید. همانطور که از اسمش هم پیداست، در واقع این یک پلیر ویدیو است. بعد از دانلود و نصب برنامه، این مراحل را طی کنید:

 • وارد برنامه شوید،
 • گزینه File را در منو پیدا کرده و بعد از انتخابش، Open File را بزنید. به این ترتیب باید در رایانه خودتان ویدیو را انتخاب کنید تا وارد برنامه شود.
 • دوباره به سراغ گزینه File در منو بروید و این بار گزینه Export As را انتخاب کنید.
 • در میان گزینه‌ها، روی Audio Only بزنید. به این ترتیب مشخص کرده‌اید که صرفا از ویدیو، صوت آن خروجی گرفته شود.
 • در مرحله بعد، هم محل ذخیره صوت را مشخص کرده و هم یک اسم برایش انتخاب کنید.
 • با انتخاب دکمه Done دستور شروع فرآیند را بدهید تا برنامه کارش را آغاز کند.

 • تبدیل فایل تصویری به صوتی با ابزارهای آنلاین


  فرقی ندارد که دستگاه‌تان یک رایانه است یا یک تلفن همراه. همینطور در مورد سیستم عامل هم هیچ تفاوتی وجود ندارد. در هر حال سایت‌های آنلاین به شما اجازه می‌دهند بدون محدودیت صوت را از ویدیوی‌تان استخراج کنید. البته همانطور که بالاتر هم گفته شد، تنها عیب در کار با این ابزارها این است که باید هم ویدیو را در آنها آپلود و هم صوت را دانلود کنید. پس اگر مشکلی با قیمت و سرعت اینترنت ندارید، شروع کنید.


۱. وب سایت freeconvert

خب، ابتدا به سراغ ابزار freeconvert برویم. این یک وب سایت که به شما اجازه می‌دهد به راحتی و به‌شکل رایگان، ویدیوی تان را به صوت تبدیل کرده و آن را دانلود کنید. کار کردن با آن بسیار ساده است.

تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان

ابتدا باید روی دکمه وسط صفحه که با عبارت Choose Files مشخص شده کلیک کنید. بعد از این باید از میان فایل‌های تلفن همراه یا رایانه‌تان، ویدیو را انتخاب کنید. در مرحله بعدی هم می‌توانید با کلیک روی گزینه Advanced Options (optional) به سراغ تنظیمات پیشرفته رفته و آن را تغییر بدهید. مثلا اینکه ولوم صوت بیشتر از حالت عادی شود یا نه، بخشی از آن حذف شود یا نه، شروع و پایان با یک افکت صوتی ساده با اسم Fade In و Fade Out همراه شود یا نه و دیگر جزئیات. در نهایت با انتخاب دکمه Convert فرآیند آغاز شده و سپس می‌توانید صوت آماده شده را دانلود کنید.

نکته: در حالت عادی سایت به شما اجازه می‌دهد تا ویدیوهای حدود 1 گیگ را آپلود کنید. اما اگر حجم ویدیو بیشتر است، باید ابتدا در سایت ثبت نام کرده و سپس اقدام به بارگذاری‌اش کنید.

۲. وب سایت Media.io

خب، وب سایت بعدی سایت Media است. این ابزار در واقع به شما قابلیت‌های زیادی از جمله فشرده کردن حجم ویدیوها، ویرایش ویدیو و... را می‌دهد و یکی از قابلیت‌هایش، تبدیل فایل تصویری به صوتی است. البته در این بخش هم ابزار دست شما را برای تبدیل فرمت بسیار باز گذاشته و انواع فرمت‌های مختلف برای تبدیل ویدیو به آن و برعکس و... را در آن قرار داده.

برای استفاده از این قابلیت، باید وارد این آدرس شوید: www.media.io/video-converter.html

تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان

بعد از ورود با صفحه‌ای مشابه صفحه بالا روبرو می‌شوید. اینجا ابتدا باید در گزینه اول، مشخص کنید که فرمت فعلی فایل شما چیست؟ مثلا mp4 و در کادر کنار باید مشخص کنید که می‌خواهید خروجی چه فرمتی داشته باشد؟ مثلا mp3

در مرحله بعدی باید به کمک گزینه Choose Files، ویدیو مورد نظرتان را انتخاب کرده و بارگذاری کنید و بعد از آپلود کامل، روی گزینه Convert بزنید. در نهایت هم فایل صوتی آماده شده را با کلیک روی گزینه Download، بارگیری کنید.

نکته: اگر ویدیو مورد نظرتان در یوتیوب، در گوگل درایو یا در فضای ابری دراپ باکس قرار گرفته، کافی است از آیکون‌های زیر گزینه Choose Files استفاده کرده و بدون نیاز به آپلودش، صرفا لینک محتوا را به سایت بدهید. به این ترتیب فرآیند تبدیل فرمت به صوت انجام خواهد شد.

۳. سایت zamzar

خب، قبل از رفتن به سراغ دسته بعدی راهکارها، بهتر است با این وب سایت هم آشنا شوید. یکی از مزیت‌های zamzar این است که دست شما را برای تبدیل فرمت حسابی باز گذاشته و انواع فرمت‌های صوت و ویدیو را پوشش می‌دهد. در ضمن به تازگی این سایت یک برنامه ویندوز هم ساخته که می‌توانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید. بعد از ورود به آدرس www.zamzar.com با صفحه پایین روبرو می‌شوید:

تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان

اینجا کافی است از گزینه اول یعنی Choose Files استفاده کرده و ویدیو مورد نظرتان را آپلود کنید. بعد از این به کمک دکمه وسطی، مشخص کنید که می‌خواهید ویدیو به چه فرمتی تبدیل شود؟ مثلا mp3 و در نهایت بعد از این دکمه Convert Now را بزنید. به این ترتیب فرآیند تبدیل فایل تصویری به صوتی شروع می‌شود. در آخر هم مانند دیگر ابزارها، باید فایل صوتی را دانلود کنید.

تبدیل فایل تصویری به صوتی با موبایل


تبدیل فایل تصویری به صوتی با 9 ابزار رایگان

خب به دسته آخر راهکارها رسیدیم. در این دسته همانطور که می‌دانید، اپلیکیشن و برنامه‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که با نصب کردن‌شان روی تلفن همراه‌تان، می‌توانید یک فایل ویدیویی را به یک صوت تبدیل کنید.

۱. اپلیکیشن Video to MP3 Converter

این اپلیکیشن اندرویدی، از فرمت‌های ویدیویی زیادی مثل MP4 و 3GP و FLV و AVI پشتیبانی می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا ویدیوها را به صوت با فرمت mp3 تبدیل کنید. برای کار با آن ابتدا باید ویدیو مورد نظر را انتخاب کرده، سپس مشخص کنید که می‌خواهید صوت شما با چه Bitrate خروجی گرفته شود و در نهایت صوت را تحویل بگیرید. البته در این بین می‌توانید در صورت نیاز، صوت را ویرایش کرده و بخشی‌هایی از آن را حذف کنید.

۲. اپلیکیشن Breathe Music Player

همانطور که از اسمش هم پیداست، در واقع Breathe Music Player نه یک برنامه تخصصی برای تبدیل فایل تصویری به صوتی در اندروید، که صرفا یک پخش‌کننده موزیک است. اما خب نکته اینجاست که به کمک آن می‌توانید ویدیوها را به صوت تبدیل کنید. برای استفاده از این قابلیت برنامه، گزینه Ringtone Maker را زده و ویدیو را در تلفن همراه انتخاب کنید.

۳. اپلیکیشن Media Converter - video to mp3 برای ios

خب، قبل از تمام شدن مقاله شاید بد نباشد یک برنامه برای عزیزانی که تلفن‌های همراه آیفون دارند معرفی کنیم. اپلیکیشن که بالاتر اسمش را نوشته‌ایم، به شما کمک می‌کند فایل‌های ویدیویی را به فایل صوتی تبدیل کنید. خوشبختانه این برنامه به‌شکل کاملا رایگان به شما خدمات می‌دهد.

۴. کاهش حجم صوت

اگر در هر کدام از روش‌های بالا در نهایت حجم فایل صوتی شما بیشتر از چیزی بود که انتظار داشتید، وب سایت youcompress به‌شکل رایگان با کم‌ترین کاهش کیفیت ممکن، صوت را کاهش حجم می‌دهد.

کلام آخر در مورد تبدیل فایل تصویری به صوتی

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله با تمامی راهکارهای تبدیل فایل تصویری به صوتی آشنا شدیم و فهمیدیم که چطور با رایانه، بدون آن و با تلفن همراه ویدیوها را به صوت تبدیل کنیم. در آخر اگر سوال و نظری داشتید در بخش نظرات منتظر شما عزیزان هستیم. در اینجا مایلم مجموعه آموزش ادیت و تدوین فیلم فرادرس را به شما معرفی کنم. در این مجموعه آموزشی میتوانید تمامی مهارت های مورد نیاز برای ویرایش فایل های تصویری و صوتی را فرا بگیرید.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز