خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


زمانی که کودکان در حال تلویزیون دیدن هستند چگونه رفتار کنیم؟

زمانی که کودکان در حال تلویزیون دیدن هستند چگونه رفتار کنیم؟
والدین برای کودکان خود همیشه به دنبال بهترین ها هستند و گمان می کنند که استفاده از برخی برنامه ها دیداری و نرم افزارهای گوشی می تواند برای کودکشان مناسب باشد. بسیاری از والدین تمایل دارند کودکان باهوش ، خلاق و با استعدادی داشته باشند و گمان می‌کنند نشاندن کودک جلوی برنامه‌های ویدئویی آموزشی می‌تواند فرصت خوبی باشد که هم خودشان استراحت کنند هم کودک چیزی یاد بگیرد؛ اما در حقیقت برنامه‌های آموزشی چیز زیادی به کودک شما نخواهند آموخت. اکثر محققان معتقد هستند برای کودکان زیر ۲ سال تلویزیون ارزش آموزشی ندارد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
مغز نوزاد از بدو تولد تا ۲ سالگی تا ۳ برابر رشد می‌کند و بزرگ می‌شود و این رشد تنها در پاسخ مستقیم به محرک‌های خارجی و تجربیات در دنیای واقعی اتفاق می‌افتد.


تماشا کردن تلویزیون آسیب دائمی برای کودک در پی نخواهد داشت؛ اما هیچ کمکی هم به رشد و یادگیری او نمی‌کند و ممکن است کمی رشد را آهسته‌تر کند. گاهی والدین جلوی تلویزیون به کودک خود غذا می دهند؛
بسیاری از والدین که با غذا دادن به کودک خود مشکل دارند از این روش استفاده می‌کنند تا کودک را به غذا خوردن تشویق کنند. تماشای تلویزیون برای کودک می‌تواند حواس کودک را نسبت به غذا خوردن پرت کند؛ در نتیجه او غذای بیشتری را میل کنند. همچنین تماشای تلویزیون می‌تواند توانایی کودک در تشخیص سیر شدن را مختل کند و به طور بالقوه باعث شود کودک در غذا خوردن زیاده روی کند و موجب اضافه وزن شود.
محققان بر این باور هستند که اضافه وزن در کودک بیشتر به علت غذا خوردن او جلوی تلویزیون و تبلیغات مواد غذایی در تلویزیون ربط دارد. محققان دانشگاه ماساچوست به این نتیجه رسیده‌اند که روشن بودن تلویزیون به صورت دائم در خانه هم می‌تواند بازی کودک را مختل کند و او بازی‌های خیالی که باعث خلاقیتش می‌شود را کمتر انجام می دهد؛ همچنین می‌تواند روی توسعه و رشد زیان و حرف زدن کودک اثر منفی بگذارد.
کودکانی که در کودکی تلویزیون زیاد نگاه می کنند، شنونده های خوبی در دوران تحصیل خود نیستند و این می تواند بر تحصیل آنها تاثیر گذار باشد و می توان این مورد را نیز در نظر گرفت که اگر کودکی به مدت زمان زیاد به تماشای تلویزیون بنشیند در حافظه او تاثیر می گذارد و قدرت یادآوری او را کاهش می دهد چراکه تلویزیون و محتوای آن بسیار سریع و گذرا است و نیازی به یادآوری ندارد اما اگر همین کودک به جای تماشای تلویزیون به اکتشاف در محیط پیرامون و یا ارتباط با یک انسان دیگر می پرداخت قطعاً بارها و بارها نیازمند یادآوری اطلاعات پیشین خود بود.
با وجود این که تلویزیون فایده‌ای برای رشد مغز در نوزادان کمتر از ۲ سال ندارد اما کارشناسان اعتقاد دارند کودکان بزرگ‌تر از ۲ یا ۳ سال می‌توانند چیزهای کمی از تلویزیون بیاموزند؛ پس با انتخاب برنامه‌های مناسب و اجتناب از زیاده‌روی در تماشای تلویزیون می‌توانیم از تلویزیون استفاده کنیم.

زمانی که کودکان درحال تلویزیون دیدن هستند چگونه رفتار کنیم؟

- نباید به کودکان بگویید جیش نداری؟ چون کودک یاد می گیرد خودش را نگه دارد تا کارتون را از دست ندهد.
-نباید به کودکان هنگام تلویزیون دیدن غذا دهید. چون کودک حواسش به خورن غذا نیست و متوجه سیر شدن و یا سیر نشدن نمی شود و به مرور زمان دچار چاقی مفرط می شود.
-نباید با کودکان در زمان تلویزیون دیدن حرف های جدی بگویید ، چون کودک نمی شنود و یاد می گیرد به حرفهایتان بی اهمیت باشد.
-نباید در اتاق کودک تلویزیون جدا قرار دهید ، والدین باید به اینکه کودک چه برنامه ای می بیند و چه بازی می کند نظارت داشته باشند.
-نباید والدین کل روز اجازه دهند کودک برنامه ای از ماهواره تماشا کند، گاهی تبلیغات زننده ای پخش شده و کودک ساعت ها به آن فکر می کند.
- کودکان نیاز به تعامل با والدین دارند و آنها می توانند به همراه کودک خود تلویزیون تماشا کنند و گذراندن وقت در کنار افرادی که آن‌ها را دوست دارند برای رشد کودکان ضروری است.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز