خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


13. سیر تا پیاز سایت داری. چالش کیفیت وبسایت

13. سیر تا پیاز سایت داری. چالش کیفیت وبسایت
نویسنده : امیر انصاری
یکی از مواردی که وبمسترهای تازه کار معمولا زیاد به آن توجه نمی کنند، بحث کیفیت وبسایت از نظر برنامه نویسی می باشد. در واقع هر وبسایت دو جنبه کلی دارد، یک جنبه ظاهر وبسایت است که در واقع خروجی وبسایت است که کاربران در مرورگرشان مشاهده می کنند و جنبه دیگر پشت صحنه وبسایت می باشد که متشکل از یکسری کدهای زبانهای برنامه نویسی می باشد. برای اینکه اهمیت کیفیت برنامه نویسی وبسایت را درک کنیم به مثال فرضی زیر توجه کنید.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارمثالی برای درک اهمیت کیفیت برنامه نویسی وب سایت


شرکت فیس بوک هزاران هزار سرور برای مدیریت سایت فیس بوک در اختیار دارد، همینطور هزاران برنامه ریز و درشت بر روی این سرورها بصورت مداوم کار میکنند تا فیس بوک آنچیزی باشد که کاربران می بینند. از نظر میزان حجم پردازشی اطلاعات باید خدمت شما عرض کنم که بطور متوسط در هر دقیقه میلیونها و بلکه میلیاردها رکورد اطلاعاتی توسط کاربران ثبت می شود. این حجم از اطلاعات قبل از هر چیز باید در بانکهای اطلاعاتی موجود در سرورهای فیس بوک ذخیره سازی شوند. همینطور پردازشهای مختلفی بر روی این اطلاعات صورت می پذیرد.

13. سیر تا پیاز سایت داری. چالش کیفیت وبسایت . آموزشگاه رایگان خوش آموز

این پردازشها چیزی نیستند جزء کدهای برنامه نویسی که توسط برنامه نویسان فیس بوک نوشته شده اند. معمولا در برنامه نویسی اینگونه مجموعه ها دقت بسیار بالایی بکار برده می شود و الگوریتم های برنامه ها توسط دانشمندان موجود در فیس بوک بارها مرور و بهینه سازی می شوند. همچنین برنامه نویسانی که این الگوریتم ها را تبدیل به کد می کنند چندین بار کدهایشان مورد بازبینی و تست از جنبه های مختلف قرار می گیرد.

حالا با این دیدی که به شما دادم می روم سراغ بقیه قضایا. فکر کنیم بخشی از کدهای پرکاربرد سایت فیس بوک دارای یک اشکال برنامه نویسی، نه از جنبه محاسباتی، بلکه از جنبه عدم مصرف بهینه منابع سرورها داشته باشد. با توجه به اینکه این تکه کد در طول روز ممکن است میلیونها بار فراخوانی گردد همان عدم مصرف بهینه این تکه کد، می تواند باعث شود تا میلیون ها دلار هزینه سرور بر فیس بوک تحمیل شود تا این ضعف نرم افزاری را با قدرت پردازشی بالاتر توسط سخت افزارها پوشش بدهد.

البته قطعا شما در ابتدای راه در حد فیس بوک نیستید و چالشی در این وسعت ندارید. اما در گستره کوچکتری قطعا با این چالش ها مواجه هستید. بیایید به یک مثال شخصی از تجربیات بنده نگاهی بیندازیم تا بهتر موضوع درک شود.

یکی از دوستان بنده چندین سال قبل سایتی را ایجاد کرده بود که در آن سایت الگوریتمی وجود داشت که یکسری امتیازات به کاربران می داد و بر اساس آن امتیازات دستمزدی به کاربران پرداخت می شد. حالا به موضوعیت سایت ایشان کاری نداریم، می خواهم بخش مرتبط با موضوع خودمان را تحلیل کنم. این دوست ما در ابتدای کار، برای صرفه جویی در هزینه هایش برنامه نویس تازه کاری استخدام کرد و طراحی سایتش را به ایشان سپرد. سایت ظرف مدت کوتاهی شروع به کار کرد و البته خیلی زود هم توانست مخاطبانی را جذب کند. کمی که جلوتر رفتند تعداد کاربران سایت چندین هزار نفر شدند و کم کم ضعف الگوریتم ها نمایان شد. سایت کندتر و کندتر شد. تا جایی که بخشی از کاربران سایت را ترک کردند و سایت با مشکل ریزش کاربران مواجه شد.

13. سیر تا پیاز سایت داری. چالش کیفیت وبسایت . آموزشگاه رایگان خوش آموز

این دوست ما علیرغم اینکه سایت هنوز به درآمد زایی نرسیده بود و راه زیادی تا کسب درآمد مطلوب داشت، هزینه کرد و سرور قدرتمندتری را خریداری کرد. سرتان را درد نیاورم، این هزینه کردنها چندین و چند بار طی یکسال ادامه پیدا کرد و سایت مدام منابع بیشتری مصرف می کرد. تا جایی که بودجه کارشان ته کشید و علیرغم اینکه ایده خیلی خوبی داشتند که می توانست خیلی هم موفق عمل کند به دلیل یکسری اشکالات برنامه نویسی و از آن مهمتر عدم توان کافی برنامه نویس سایت برای اصلاح آنها، سایت شکست خورد.

در ادامه این سری از آموزشها به یکی دیگر از چالش های مرتبط با سایت داری می پردازم و آن چالش تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات سایت می باشد. در ادامه این داستان همراه ما باشید...


آموزش قبلی : 12. سیر تا پیاز سایت داری. چالش کیفیت هاست

آموزش بعدی : 14. سیر تا پیاز سایت داری. چالش تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات وبسایت

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.