خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


16. سیر تا پیاز سایت داری. پنل مدیریت هاست و کاربردهای آن

16. سیر تا پیاز سایت داری. پنل مدیریت هاست و کاربردهای آن
نویسنده : امیر انصاری
وبمسترها در تعاملاتشان با ارائه دهندگان هاست، ناچار به کار با پنل مدیریتی هاستشان می باشند. صحبتهایی از این دست در این شغل زیاد شنیده خواهند شد. وارد پنلت شو و فلان تنظیم را انجام بده. در پنل در قسمت فلان DNS را تنظیم کن. و کلا از این مدل صحبتها که در هر جمله اش قطعا کلمه پنل تکرار خواهد شد. اما پنل مدیریتی هاست چیست؟ کاربردش چیست؟

نرم افزار سامانه مودیان راهکارپنل مدیریت هاست چیست؟ کاربردش چیست؟


اگر از آموزش مربوط به هاست چیست چیزی در خاطرتان مانده باشد، در آنجا خدمتتان عرض کردیم که هاست یک کامپیوتر است که 24 ساعته روشن است و به اینترنت نیز متصل می باشد. اطلاعات سایت شما روی این کامپیوتر کپی می شوند و سپس هر کاربری که می خواهد سایت شما را نگاه کند، در واقع اطلاعات از روی این کامپیوتر برای کاربر ارسال می گردد.

با توجه به تعریف هاست اولین کاری که باید در مورد هاست انجام بدهید اینست که فایلهای مربوط به سایت خود را روی کامپیوتر سرور (هاست) کپی کنید. برای انجام اینکار دو روش در هاست ها وجود دارد. یکی اینکه به شما دسترسی به دسکتاپ سرور را بدهند و شما بصورت روشهایی که در ویندوز دیده اید دستی فایلها را کپی کنید، اما معمولا به این شیوه نیست، مخصوصا در هاست های اشتراکی که به هیچ وجه این دسترسی را به شما نمی دهند، چرا که یک سرور بصورت اختصاصی به شما تخصیص داده نشده است و بین ده ها نفر دیگر هم به اشتراک گذاشته شده است.

16. سیر تا پیاز سایت داری. پنل مدیریت هاست و کاربردهای آن . آموزشگاه رایگان خوش آموز

برای مدیریت اینکار یکسری نرم افزارهای واسط که معمولا هم تحت وب هستند نوشته شده اند که وظیفه آنها انجام کارهای معمول در کامپیوتر سرور می باشد. این نرم افزارها قابلیت های عمومی سیستم عامل ها مثل کپی کردن فایلها، تغییر نام فایلها، حذف فایلها و ... را در اختیار شما می گذارند. معمولا داخل هر پنل مدیریتی یک ابزار با نام مدیریت فایل (File Manager) وجود دارد که این کار را برای شما انجام میدهد.

علاوه بر مدیریت فایلها یکسری کارهای دیگر هم هست که نیاز به دسترسی به دسکتاپ سرور و نرم افزارهای نصب شده بر روی سرور دارد. مثلا ایجاد یک فایل پایگاه داده جدید. برای اینگونه کارها هم در پنل مدیریتی قسمتهایی پیش بینی شده است. همینطور برای سایر تنظیمات مرتبط با سایت شما قسمتهای مختلفی در پنل مدیریتی شما وجود دارد.

حالا که تا حدودی با کاربرد پنل های مدیریتی آشنا شدید، باید بدانید که اساسا وظیفه پنل مدیریتی مدیریت کارهایی است که شما قرار است بر روی سرورتان انجام بدهید. پس چیستی پنل همین می شود. یعنی پنل ابزار مدیریت سرور بصورت با واسطه است.

برندهای معروف پنل های مدیریتی سایتها


یکسری از پنل های مدیریتی پرکاربرد تر و به نوعی معروفتر از بقیه هستند و معمولا هم ارائه دهندگان هاستها از این پنل ها استفاده می کنند. پنل هایی با نام های تجاری CPanel و Direct Admin و websitepanel و ... پنلهای بسیار مطرح و معروفی می باشند. البته معمولا تشابهات بسیار زیادی بین این ابزارها در کارکردها وجود دارد اما در ظاهر طبیعتا هر شرکتی سلیقه طراحی خودش را اعمال کرده است. اگر قبلا با پنل خاصی کار کرده اید و با آن راحت هستید موقع خرید هاست می توانید دنبال هاستی باشید که پنلش از همان برند باشد. این نکته را هم در نظر بگیرید که بعضی از این پنل ها رایگان هستند و برخی دیگر نیاز به لایسنس و در واقع هزینه خرید بصورت دوره ای دارند.

16. سیر تا پیاز سایت داری. پنل مدیریت هاست و کاربردهای آن . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در آموزش بعدی می خواهم شما را با یکی از دعواهای همیشگی وبمسترها با ارائه دهندگان هاست، مخصوصا هاست های ضعیف آشنا کنم. آقا سایتم بالا نمی آید، هاست مشکل داره؟!!! در ادامه این داستان همراه ما باشید ...


آموزش قبلی : 15. سیر تا پیاز سایت داری. اهمیت پایگاه داده در سایت داری

آموزش بعدی : 17. سیر تا پیاز سایت داری. سایتم بالا نمی آید!!!

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.