خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش زبان ++C : متغیرها (Variables)

آموزش زبان ++C : متغیرها (Variables)
نویسنده : امیر انصاری
در این آموزش به چگونگی معرفی متغیرها در زبان برنامه نویسی ++C می پردازیم. در مورد اینکه اساسا متغیر چیست و انواع داده متغیرها چه می باشند در دوره آموزشی مربوط به زبان C توضیحات لازم ارائه شده است که از طریق لینک آموزشی زیر می توانید آنها را مشاهده نمایید. در این آموزش صرفا به چگونگی معرفی متغیرها در زبان ++C خواهیم پرداخت.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
معرفی متغیرهای عددی


معرفی متغیرها در زبان برنامه نویسی ++C به این شکل است که ابتدا نوع داده متغیر را می آوریم و سپس نامی را به آن متغیر تخصیص می دهیم. مثال زیر چگونگی معرفی یک متغیر، همینطور چگونگی مقدار دهی به متغیرها و چگونگی استفاده از آنها را نشان می دهد.

آموزش زبان ++C : متغیرها (Variables)
آموزش زبان ++C : متغیرها (Variables)
در این برنامه سه متغیر با نام های x و y و z معرفی شده اند. متغیر x را با عدد 10 مقدار دهی کرده ایم. متغیر y را با عدد 20 و متغیر z را با حاصل جمع متغیرهای x و y مقدار دهی کرده ایم. در نهایت مقدار z که برابر 30 می باشد در صفحه چاپ شده است. متغیرهای مورد استفاده در این مثال از نوع int هستند که در واقع مخفف شده integer یا اعداد صحیح می باشد.

معرفی متغیرهای رشته ای


منظور از رشته مقادیر متنی می باشند. برای ذخیره سازی مقادیر متنی از نوع داده رشته ای یا string استفاده می شود. برای اینکه بتوانیم از نوع داده string استفاده کنیم، ضرورت دارد تا ابتدا کتابخانه کد string را به برنامه اضافه کنیم که این کار با استفاده از دستور include صورت می پذیرد. در ادامه با یک مثال عملی چگونگی انجام این کار را مشاهده می کنید.

آموزش زبان ++C : متغیرها (Variables)
آموزش زبان ++C : متغیرها (Variables)
در مورد معرفی متغیرهای رشته ای نکاتی را باید مد نظر داشته باشید. اول اینکه نوع داده string را باید به صورت std::string بنویسید. دوم اینکه مقدار متنی که به متغیر رشته ای تخصیص داده می شود الزاما باید بین یک جفت گیومه (") قرار بگیرد.

برای مشاهده فهرست آموزش های این دوره آموزشی بر روی لینک زیر کلیک کنید :


آموزش قبلی : آموزش زبان ++C : قرار دادن توضیحات در کد (Comments)

آموزش بعدی : آموزش زبان ++C : توابع (functions)نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.