خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


17. سیر تا پیاز سایت داری. سایتم بالا نمی آید!!!

17. سیر تا پیاز سایت داری. سایتم بالا نمی آید!!!
نویسنده : امیر انصاری
یکی از مشکلات مهم وبمسترها اینست که سایتشان بالا نیاید. البته این یک اصطلاح است و منظور از آن اینست که سایت از طریق اینترنت توسط کاربران قابل مشاهده نباشد. این مشکل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که در ادامه به برخی از مهمترین های آنها می پردازم.مشکل در سرور موجود در هاست


سرور هم یک کامپیوتر است، درست است که معمولا خیلی قدرتمندتر از کامپیوترهای معمولی و خانگی است، اما به هر دلیل ممکن است خاموش شود. یا اساسا هیچ مشکلی هم در میان نباشد، مثلا سرویس دهنده هاست شما ممکن است یک نرم افزار جدید روی سرور نصب کند و بنا به دلایلی سرور را ریستارت کند. یا ممکن است اینترنت موجود بر روی سرور موقتا قطع شده باشد و ارتباط آن با دنیای بیرون دقایقی و حتی ساعاتی قطع گردد. به هر حال یکی از مهمترین دلایل اینکه سایت بالا نمی آید اینست که مشکلی از سمت ارائه دهنده هاست شما در میان باشد. پس در اولین فرصت با آنها تماس بگیرید و درخواست بررسی داشته باشید. ممکن هم هست که توضیحاتی به شما ارائه بدهند و برفرض مثال مدت قطعی ودلیل آن را اعلام کنند.

17. سیر تا پیاز سایت داری. سایتم بالا نمی آید!!! . آموزشگاه رایگان خوش آموز

مشکل در ارائه دهنده اینترنت ISP


برخی مواقع هاست شما مشکلی ندارد، و مشکل از ارائه دهنده اینترنت می باشد. این مساله بیشتر در سایتهایی که به تازگی راه اندازی شده اند شایع می باشد. معمولا وقتی یک سایت راه اندازی می شود مدت زمانی طول می کشد تا از سراسر دنیای اینترنت قابل دسترسی باشد. ارائه دهندگان اینترنت کار بسیار پیچیده ای دارند و تنظیمات بسیار زیادی را باید در سرویس هایشان انجام بدهند. یک تنظیم اشتباه ممکن است منجر به این شود که تعدادی از سایتها توسط آن ارائه دهنده قابل مشاهده نباشد. البته این مساله زیاد شایع نیست اما به شخصه با این مورد برخورد داشته ام. و با کلنجارهای بسیار زیاد با دلیل و مدرک به سرویس دهنده اینترنت اثبات کرده ام که مشکل از سرویس شماست و بالاخره حل شده است.

17. سیر تا پیاز سایت داری. سایتم بالا نمی آید!!! . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در اینگونه مواقع بهتر است با سرویس دهندگان دیگری بصورت تستی سایت را بررسی کنید. اگر در چند سرویس دهنده بالا می آمد و در یکی بالا نمی آمد حتما اشکال از سرویس دهنده مربوطه است.

حملات DDOS


حملات DDOS نوعی از حملات نرم افزاری هستند که با ارسال دستورات زیاد در حجم بسیار بالا و بصورت متناوب به یک سرور، موجب مصرف تمامی منابع آن سرور می گردند و عملا امکان سرویس دهی را از آن سرور می گیرند. این نوع حملات در مورد سایتهای کوچک و غیر معروف معمولا اتفاق نمی افتد، اما در مورد سایتهای برند شده و مطرح احتمال اینگونه حملات زیاد است. برخی از سرورها آنتی DDOS دارند و تا حدودی در برابر این نوع حملات مقاوم تر هستند اما در مجموع این نوع آسیب ها از انواعی است که چاره ای ندارید تا صبر کنید مهاجم بی خیال قضیه شود. البته قطعا مهاجم انگیزه بالایی باید از این حمله داشته باشد، چون برای خود مهاجم هم هزینه بر است و از پهنای باند و سایر منابع سرورهایش هزینه می گردد.

17. سیر تا پیاز سایت داری. سایتم بالا نمی آید!!! . آموزشگاه رایگان خوش آموز

معمولا در جنگهای سایبری بین دولتها این نوع حملات به زیر ساختهای اینترنتی کشورها صورت می پذیرد. کشورهای چین، روسیه و کره شمالی در این زمینه تابلوترین ها هستند، بعنوان مثال چین بارها به زیرساختهای اینترنتی سایر کشورها این نوع حملات را انجام داده است اما گردن نمی گیرد، روسیه در جنگهایی که در این اواخر در منطقه خودش داشته است مدام از این نوع از حملات استفاده کرده است و کشور طرف جنگش را به نوعی با تعطیلی زیر ساختهای اینترنتی اش مواجه کرده است. کره شمالی هم که دیگر گفتن نمی خواهد. شغلشان این است و اساسا با بودجه تمام دولتی و کاملا بصورت ساختیافته از این نوع حرکتها انجام می دهند.

تمام شدن ترافیک ماهیانه سایت شما


معمولا وقتی هاستی را خریداری می کنید به میزان مشخصی در ماه اجازه مصرف ترافیک اینترنتی سرور را دارید. این موضوع با توجه به کیفیت هاست و هزینه ای که کرده اید متغیر است، مثلا اگر شما اجازه مصرف 5 گیگابایت اینترنت سرور را داشته باشید و بازدیدهای سایت شما به نحوی باشد که بیش از این مصرف گردد، در آن صورت باید ترافیک اضافی خریداری کنید. البته در اینگونه مواقع هاست ها موظفند با هشداری شما را پیشتر مطلع کنند تا سایت شما به سمت تعطیلی ناخواسته پیش نرود. خود این هشدارهای به موقع می تواند نشاندهنده کیفیت ارائه دهنده هاست شما باشد. ضمن اینکه در پنل مدیریتی هاست که در آموزشهای قبلی به آن پرداختیم معمولا گزارشی از وضعیت ترافیک مصرفی و باقی مانده حجم شما نمایش داده می شود.

17. سیر تا پیاز سایت داری. سایتم بالا نمی آید!!! . آموزشگاه رایگان خوش آموز

سایت شما منابع سخت افزاری بیشتری نیاز دارد


اگر سایت شما مصرف سی پی یو و رم بالایی داشته باشد و همزمان تعداد زیادی بخواهند از آن بازدید کنند، ممکن است نفرات آخر نتوانند سایت را ببینند و این طبیعی است، چون بازدیدهای اول آنچنان منابع سخت افزاری را مشغول نگهداشته است که ظرفیت به بقیه نمی رسد. این مشکل معمولا در سایتهایی که ایام خاصی بازدید کننده بالایی دارند شایع است. بعنوان مثال در ایام ثبت نام دانشگاه ها به دلیل ترافیک بالای دانشجویان، معمولا سایتهای دانشگاه ها با مشکلات موقتی زیادی مواجه می شوند. مگر اینکه زیر ساختهای خود را به میزان لازم تقویت کرده باشند.

17. سیر تا پیاز سایت داری. سایتم بالا نمی آید!!! . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در آموزش بعدی به موضوع سنجش سرعت وبسایت می پردازیم و شما را با ابزاری آشنا می کنیم که هر وبمستری باید با آن آشنا باشد. در ادامه این داستان همراه ما باشید ...


آموزش قبلی : 16. سیر تا پیاز سایت داری. پنل مدیریت هاست و کاربردهای آن

آموزش بعدی : 18. سیر تا پیاز سایت داری. GTmetrix، ابزاری که هر وبمستری باید با آن آشنا باشد!

نمایش دیدگاه ها (1 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.