خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش زبان ++C : مقدمه ای بر این دوره آموزشی

آموزش زبان ++C : مقدمه ای بر این دوره آموزشی
نویسنده : امیر انصاری
به دوره آموزشی رایگان، فراگیری ++C خوش آمدید. هدف این دوره آموزشی اینست که به فراگیری زبان برنامه نویسی ++C به طور کامل بپردازیم. این دوره آموزشی هیچ پیش نیازی ندارد و اگر قبلا هیچ دانشی نسبت به برنامه نویسی ندارید، می تواند نقطه آغاز خوبی برای شما باشد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکاربرخلاف خیلی از کتابهای یا دوره های آموزشی دیگر، در اینجا فرض ما بر اینست که شما هیچ تجربه برنامه نویسی قبلی ندارید. ما همه چیزهایی را که نیاز دارید به شما آموزش می دهیم. علاوه بر آن در این دوره آموزشی مثال های فراوانی زده خواهد شد.

اگر قصد شما از یادگیری ++C صرفاً سرگرمی باشد یا اینکه قصد داشته باشید دنبال یک شغل حرفه ای در این زمینه باشید، در هر دو صورت شما به جای مناسبی آمده اید.

ساختار آموزش ها


در فصل های مقدماتی این دوره آموزشی به شما کمک می کنیم تا مفاهیم کلی در مورد ++C را بدانید، اینکه ++C چیست، از کجا آمده است، برنامه ها چگونه کار می کنند، و اینکه چه نرم افزارهایی را باید روی کامپیوتر خود نصب کنید. شما حتی اولین برنامه خود را هم خواهید نوشت. در فصل های دیگر قسمتهای مختلف زبان ++C را با تمام جزئیاتش مورد بررسی قرار می دهیم. در فصل اول شما یک نگاه گسترده اما سطحی (کم عمق) به مفاهیم اساسی ++C خواهید انداخت، سپس با نوشتن چند برنامه ساده کار را آغاز خواهیم کرد. در فصل های بعدی همان مفاهیم را اما با عمیق تر شدن در موضوعات مورد بررسی مو شکافانه قرار خواهیم داد.

هر فصلی دارای یک موضوع کامل است، که با تمامی بخشهای زیر مجموعه آن در ارتباط می باشد. برای گذراندن هر درس هیچ زمان خاص و محدودی را پیشنهاد نمی کنیم. هر طور که راحتید و با هر سرعتی که مایل هستید در درسها پیش بروید. مهمترین چیز یادگیری است و نه سرعت بالا.

اهداف آموزشی


قبل از اینکه شروع کنیم، بیایید نگاهی به چند هدف مهم که در این دوره آموزشی دنبال می کنیم، بیندازیم :

  • در این دوره آموزشی علاوه بر زبان ++C خود برنامه نویسی را نیز تحت پوشش قرار داده ایم. کتاب های درسی و آموزشی کار بسیار خوبی در تدریس اصول برنامه نویسی انجام می دهند، اما معمولا در مورد موضوعات مرتبط با برنامه نویسی زیاد صحبت نمی کنند. خیلی از آموزشهایی که در این دوره ارائه شده اند صرفاً در ارتباط خاص با ++C نیستند و به طور عام شما را در برنامه نویسی و چگونگی تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شدن، مدد می رسانند. برای مثال، کتاب ها معمولا در مورد سبک برنامه نویسی، مشکلات رایج، اشکال زدایی، شیوه های برنامه نویسی خوب و بد، و تست برنامه ها صحبت نمی کنند. زمانی که شما یکی از آن کتابها را تمام می کنید، یاد می گیرید که چگونه با یک زبان برنامه نویسی، برنامه هایی را بنویسید، اما شما خروارها عادت بد کسب می کنید که مدام سراغ شما می آیند و در طول کار حرفه ای آزارتان خواهند داد. یکی از اهداف این دوره آموزشی اینست که مطمئن شویم تمامی موضوعات غیر معمول در طول مسیر به خوبی پوشش داده شوند. وقتی شما این دوره آموزشی را به پایان برسانید، شما تنها چگونگی برنامه نویسی با ++C را یاد نخواهید گرفت، شما علاوه بر آن یاد می گیرید که چگونه نباید برنامه نویسی کنید، که مسلماً ارزش این از اولی کمتر نخواهد بود و بسیار موضوع حائز اهمیتی می باشد.

  • در این دوره آموزشی مثال های فراوانی ارائه شده است. اکثر مردم با انجام مثالها بهتر موضوعات را درک می کنند، تا اینکه صرفاً متن را مطالعه کنند. در این دوره آموزشی تلاش خواهد شد تا نمونه های واضح، و در عین حال مختصر و مفید برای چگونگی به کار بردن آن چیزهایی که آموزش داده می شود، به حد کافی ارائه شود. همچنین تا آنجایی که ممکن باشد از جا انداختن مطالب پرهیز خواهیم کرد. همچنین سعی ما بر اینست که تمامی موارد ارائه شده در آموزشها تشریح شوند تا ابهامی در میان نماند.

  • مهمترین چیز اینست که شما باید لذت ببرید. برنامه نویسی می تواند خیلی لذت بخش باشد، و اگر به طور کلی از آن لذت نبرید، قطعا ذهنیت درستی به برنامه نویسی نخواهید داشت. برنامه نویسان خسته و ناراحت اشتباهات زیادی می کنند، و قطعا بررسی و اشکال زدایی کدها از نوشتن اولیه آنها به مراتب زمان بیشتری خواهد برد. بهترین شیوه برنامه نویسی اینست که در اولین بار نگارش کدها با تمام هوش و حواس خود کد بنویسید، تا خودتان را از مراحل بعدی و هدر رفتن زمان نجات بدهید. اگر لازم باشد به رختخواب بروید و استراحت کافی کنید و سپس صبح با انرژی مضاعف مجددا به سراغ کد نویسی برگردید.

چگونه بهره بیشتری از این آموزش ها ببریم؟


همچنانکه در این دوره آموزشی پیش می روید، این چند نکته را در خاطر داشته باشید تا بتوانید نهایت استفاده را از این دوره آموزشی ببرید :

  • اکیداً توصیه می کنیم، تمامی مثالها را با دست خودتان تایپ کنید. به هیچ وجه آن ها را کپی و چسباندن نکنید. تایپ کردن کدها به شما کمک می کند تا با خطاهای رایج آشنا شوید، همینطور با خطاهای زمان کامپایل، و سایر خطاها احساس نزدیکی کنید. همچنان که کدها را تایپ می کنید در مورد تک تک آنها فکر کنید و به این بیندیشید که هر کدام از آنها چه معنا و مفهومی دارند.

  • هر وقت که در برنامه های خود دچار اشتباه و خطا می شوید، یا اینکه باگی را در کدهایتان پیدا می کنید، سعی کنید تا خودتان خطا ها را ردیابی و حل کنید. حتی اگر نتوانستید خطا را پیدا کنید، این تلاش شما در رفع خطا خودش مهمترین بخش آموزش می باشد. قبل از اینکه از شخص دیگری بپرسید و یا با گوگل مشورت کنید، مطمئن شوید که به اندازه کافی زمان برای تلاش در زمینه رفع خطا گذاشته اید.

  • مثالها را آزمایش کنید. مقادیر مثالها، عددها و متن ها، پارامترها و ... را تغییر بدهید و ببینید که چه اتفاقی می افتد. سعی کنید برنامه ها را تغییر بدهید تا کارهای اضافی دیگری هم صورت بدهند. به عنوان مثال، اگر برنامه ای که در مثال آورده ایم، دو عدد را با هم جمع می کند، شما سعی کنید تا سه عدد را با هم جمع کنید. سعی کنید روش هایی را بیابید که برنامه را به خطا بیندازد، به عنوان مثال اگر برنامه از شما یک مقدار عددی می خواهد، سعی کنید تا به جای عدد، متن هم وارد کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. سعی کنید اعداد بزرگتر یا کوچکتری را نیز امتحان کنید. شما هر چقدر با مثالها بیشتر کلنجار بروید، قطعا بیشتر یاد خواهید گرفت.

  • سعی کنید با استفاده از مفاهیمی که در طول آموزشها یاد می گیرید، برنامه های کوچک و بزرگی بنویسید. هیچ چیزی بهتر از تمرین نمی تواند برنامه نویسی را به شما یاد بدهد.

  • یاد بگیرید تا هر زمان که برنامه هایتان درست کار نمی کنند، آنها را اشکال زدایی کنید. این مساله یک مساله حیاتی برای برنامه نویسان می باشد و اساسا مهارت اشکال یابی و اشکال زدایی در شغل برنامه نویسی یکی از مهارتهای خیلی ارزشمند می باشد که خیلی از برنامه نویسان از آن بی بهره اند. ما در طول آموزش ها در این مورد بیشتر خواهیم گفت.


نکته : اکثریت مثال هایی که در این دوره آموزشی آمده اند، مثال هایی هستند که به صورت یک برنامه کامل و قابل اجرا می باشند. اگر چه در برخی جاها، مثال ها شامل یک تکه کد هستند که طبیعتا به تنهایی کار نخواهند کرد و باید با استفاده از مثال های کامل موجود و آنچه آموخته اید، بخشهایی را به آن اضافه یا کم کنید تا بتوانید خروجی کامپایل شده اش را مشاهده نمایید.

اگر جایی گیر افتادم باید چه کار کنم؟


سعی کنید برای درک هر آموزش زمان به اندازه کافی بگذارید. با این حال اگر در درک آموزشی به مشکل برخوردید و واقعا گیر افتادید، نگرانی به خود راه ندهید و کار را متوقف نکنید. ادامه درس ها را پیش ببرید. بعضی وقتها با دانستن مطالب جدیدتر، ابهامات قبلی شما نیز از بین می روند. ضمن اینکه ممکن است در آموزشی مثلا به یک دستور به صورت سطحی پرداخته باشیم تا موضوع دیگری را روشن سازیم و خود آن دستور در آموزش های آینده کاملا تحت پوشش قرار بگیرد.

اساساً این یک قاعده کلی در مورد یادگیری هر دانشی می باشد که هر چقدر بیشتر بیاموزید، درک سایر مفاهیم برای شما آسانتر خواهد شد.

برای مشاهده فهرست آموزش های این دوره آموزشی بر روی لینک زیر کلیک کنید :


آموزش قبلی : دوره آموزش جامع برنامه نویسی بدون نیاز به هیچ پیش نیازی

آموزش بعدی : آموزش زبان ++C : مقدمه ای بر زبان های برنامه نویسینمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.