خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


20. سیر تا پیاز سایت داری. چگونه از وبسایتم کسب درآمد کنم؟

20. سیر تا پیاز سایت داری. چگونه از وبسایتم کسب درآمد کنم؟
نویسنده : امیر انصاری
اگر شما می خواهید از وبسایتتان پول در بیاورید باید چیزی را فراهم کنید که بازدید کنندگان سایت شما می خواهند. یک وبسایت یک کسب و کار است و مشتریانش همان بازدیدکنندگانش هستند.در حالت کلی دو نوع کسب و کار وجود دارد، کسب و کارهای مبتنی بر فروش کالا و کسب و کارهای مبتنی بر فروش خدمات. در مورد وبسایت ها هم داستان به همین شکل است. از این قاعده مستثنی نیستند. وبسایت ها هم برای کسب درآمد یا باید کالایی را عرضه کنند و یا خدماتی ارائه بدهند.

برای اینکه بتوانید از وبسایتتان پول در بیاورید باید تصمیم بگیرید چه نوع وبسایتی می خواهید داشته باشید، آیا شما می خواهید خدماتی ارائه بدهید، یا کالایی را بفروشید.

بعنوان مثال وبسایت خوش آموز یک وبسایت مبتنی بر ارائه محتوا می باشد. خدمات ما محتوای رایگانی است که ارائه می دهیم. و تلاش ما باید بر این باشد که اطلاعات ارائه شده در قالب محتوای سایت بصورت ساده و همه فهم در اختیار مخاطبانمان قرار بگیرد. و در صورتیکه سایت در جذب مخاطب موفق عمل کند آنوقت از طریق جذب تبلیغات می توانیم کسب درآمد کنیم.

در ادامه می خواهم با مثال ملموس تری مساله را تشریح کنم.

شیوه کسب درآمد موتور جستجوی گوگل


آیا تا بحال بدین فکر کرده اید که گوگل چگونه کسب درآمد می کند. شما وارد موتور جستجوی گوگل می شوید و هر چه را می خواهید جستجو می کنید. گوگل میلیونها دلار در ماه هزینه سرور و تشکیلات می دهد که چه بشود؟ که شما بیایید رایگان جستجو کنید و تمام؟ داستان به این شکل نیست. درست است که گوگل خدماتش را به شما کاملا بصورت رایگان ارائه می دهد اما با شیوه های تبلیغاتی خیلی ظریف که حتی شاید به ذهن خیلی از مخاطبان هم خطور نکند درآمدهای میلیاردی از این موتور جستجو کسب می کند. بیایید به مثال زیر توجه کنیم؟

20. سیر تا پیاز سایت داری. چگونه از وبسایتم کسب درآمد کنم؟ . آموزشگاه رایگان خوش آموز

بعنوان مثال در همین لحظه نگارش این مطلب بنده یک جستجو در گوگل انجام دادم و کلمه "خرید صندل تابستانی دخترانه" را جستجو کردم. نتایج جستجو را بصورت تصویر برای شما قرار می دهم تا ببینید.

20. سیر تا پیاز سایت داری. چگونه از وبسایتم کسب درآمد کنم؟ . آموزشگاه رایگان خوش آموز

به دو گزینه اول دقت کنید. با رنگ زرد هایلایتشان کردم تا بهتر ببینید. کنار آنها کوچک نوشته شده است ad . شاید خیلی از کاربران حتی متوجه هم نشوند که اینها تبلیغات هستند. اما بابت هر کلیکی که روی این دو مورد انجام بدهید چیزی بین 1 دلار تا بعضا چند دلار پول به حساب گوگل واریز می شود. البته قبل از اینکه کلیک کنید هم پول واریز شده است و در واقع از اعتبار مشتری تبلیغ دهنده در نزد گوگل کسر می گردد.

اگر دقت کنید لینک اول مربوط به سایت دیجیکالا است و لینک دوم هم مربوط به سایت بامیلو است. این دو فروشگاه اینترنتی به شدت با هم رقابت دارند. حالا شاید برایتان سوال باشد چرا دیجیکالا اول آمده است و بامیلو دوم. بخاطر اینکه اگر یک کلمه کلیدی دارای مشتری زیادی باشد گوگل آن را بصورت مزایده ای ارائه می کند. یعنی هر کس پول بیشتری بدهد اولویت رتبه اول را به او می دهند و قطعا شانس بیشتری هم دارد تا روی لینک آن کلیک شود. در همین مثال مثلا ممکن است بامیلو به ازاء هر کلیک 2 دلار پرداخت کرده باشد و دیجیکالا پیشنهاد 2 دلار و 1 سنت داده باشد.
در مجموع این درآمدها در سال از میلیارد دلار عبور می کند. با توجه به اینکه گوگل روزانه بصورت میلیاردی مخاطب دارد و صاحبان کسب و کارها در سراسر جهان بسیار مشتاق به تبلیغات در سایت گوگل هستند، این درآمد شکل گرفته است.

کسب درآمد از طریق ایجاد برندینگ در اینترنت


برای این مورد می خواهم یک مثال داخلی بزنم. شاید اسم دکتر کرمانی را شنیده باشید. دکتری که رژیم های لاغری اش بسیار معروف شده است. آقای دکتر کرمانی چندین سال در دنیای اینترنت به تولید محتوای رایگان پرداخت. در مورد رژیم های مختلف چاقی و لاغری مطالب مفیدی ارائه کرد. البته کمی هم هزینه کرد و در سایتهای مختلف بصورت مداوم تبلیغاتی هم داشت. حال ایشان مزد زحماتش را دارد می گیرد. در واقع دکتر کرمانی تبدیل به برندی در زمینه رژیم های چاقی و لاغری شده است و از سراسر ایران مشتاقان فراوانی دارد.

ضمن اینکه کسب و کارش قطعا تحت تاثیر قرار گرفته است، از این برندی که ایجاد شده بود توانست کتابهای مختلفی هم بنویسد و به مشتریان ارائه کند. یک مطلبی می خواهم در همین زمینه بگویم، البته بنده تخصص پزشکی ندارم و من باب مثال می گویم. شاید در این زمینه از ایشان سرتر خیلی پزشکان دیگری باشند و یا شاید هم نباشند، این را باید اطباء قضاوت کنند. اما هنر ایشان این بود از دکتر کرمانی فقط توسط سایت داری یک برند مطرح ساخت. در واقع آقای دکتر یک جورایی هم بصورت مستقیم یا غیر مستقیم وبمستری را در تجربه کاری خود به یدک می کشد. شما وقتی برند شوید دیگر راحت می توانید از کنارش خیلی درآمدهای دیگر هم داشته باشید مثل همین عکس پایین که نشاندهنده یکی از همایش های آقای دکتر کرمانی می باشد.

20. سیر تا پیاز سایت داری. چگونه از وبسایتم کسب درآمد کنم؟ . آموزشگاه رایگان خوش آموز

بنده رتبه سایت ایشان را هم که در الکسا بررسی می کردم رتبه خوبی بود و از روی تجربه میگویم که با توجه به رتبه سایت ایشان تقریبا چیزی بین 7 هزار الی 10 هزار نفر مخاطب روزانه از این سایت بازدید می کنند. و این آمار برای یک پزشک خیلی آمار بالا و چشمگیری است.

از این نمونه ها و داستان های وبسایتهای موفق بسیار زیاد یافت می شوند. من سعی می کنم لابلای این دوره آموزشی هر جا که شد، داستانی از این افراد مطرح کنم تا با انواع تجربیات تلخ و شیرین آنها آشنا شوید.

در آموزش بعدی به یکی از مراحل وبمستری که بسیار حائز اهمیت می باشد می پردازم. مرحله ای که در ایده های خوب یکباره اتفاق می افتد و اگر بخوبی نتوانید از آن گذار کنید، احتمال هدر رفتن تمامی زحماتتان وجود دارد. مرحله پیشرفت ناگهانی و غافلگیر کننده کار. در ادامه این داستان همراه ما باشید ...


آموزش قبلی : 19. سیر تا پیاز سایت داری. برای موفقیت وبسایتم چند ساعت در هفته باید وقت بگذارم؟

آموزش بعدی : 21. سیر تا پیاز سایت داری. مرحله پیشرفت ناگهانی و غافلگیر کننده کار و روش گذار از آن.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.