خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


21. سیر تا پیاز سایت داری. مرحله پیشرفت ناگهانی و غافلگیر کننده کار و روش گذار از آن.

21. سیر تا پیاز سایت داری. مرحله پیشرفت ناگهانی و غافلگیر کننده کار و روش گذار از آن.
نویسنده : امیر انصاری
وبسایتتان را راه اندازی کرده اید، ظاهرا همه چیز آرام و خوب پیش می رفت، اما ناگهان اتفاق عجیبی می افتد. شما در اینکه این وبسایت موفق باشد یا نه در ابتدا دو دل بودید، اوایل هم هیچ استقبالی صورت نمی پذیرفت، ممکن است چندین ماه یا حتی سال از افتتاح وبسایت شما گذشته باشد، که ناگهان ایده شما گل می کند. برخلاف پیش بینی های شما روند بازدید سایت روز به روز افزایش پیدا می کند. به یکباره شما با انبوهی از بازدید کنندگان مواجه میشوید. در این مرحله باید چه اقداماتی انجام بدهید. کارهایی که در این مرحله انجام می دهید بسیار مهم و حیاتی است و سرنوشت سایت شما را رقم خواهد زد. اولین کاری که می کنید باید این باشد که بدرستی بازدیدها را رصد کنید تا دقیقا متوجه بشوید چه عواملی باعث رشد بازدید شما شده است.

نرم افزار سامانه مودیان راهکار21. سیر تا پیاز سایت داری. مرحله پیشرفت ناگهانی و غافلگیر کننده کار و روش گذار از آن. . آموزشگاه رایگان خوش آموز

رصد کردن عوامل رشد بازدید وبسایت


در این مورد در آموزشهای قبلی ابزارهایی را به شما معرفی کردیم. مانند گوگل آنالتیک و گوگل وبمستر تولز. با استفاده از آنها رشد وبسایت را رصد کنید تا دقیق متوجه بشوید که چه عواملی باعث رشد بازدید سایت شما شده است، چه صفحاتی بیشتر مخاطب جذب کرده اند و منبع ارجاع این بازدیدها چه بوده است. حالا این مساله چرا باید اینقدر مهم باشد، عرض می کنم خدمتتان.

فکر کنید شما یک وبسایت بعنوان مثال در زمینه موسیقی دارید. حالا یا اخبار موسیقی را ارائه می کنید یا به فروش آلبومهای خوانندگان می پردازید. ناگهان وبسایت شما به شدت رشد بازدید پیدا می کند. طبیعتا متناسب با این رشد سیاستهای کلان شما در سایتتان تغییر خواهد کرد. مثلا ممکن است تشخیص بدهید که سرور فعلی شما پاسخگوی نیاز شما نمی باشد و با استفاده از این رشد حاصله اقدام به تهیه سرور قدرتمندتری و طبیعتا با هزینه بیشتری کنید تا مخاطبان شما با مشکل دیر لود شدن صفحات مواجه نشوند و به نوعی ریزش نکنند. حتی ممکن است اقدام به جذب سرمایه گذار کنید و در واقع در فکر توسعه بیشتر کار باشید. اما بعد از مدتی، مثلا یک هفته یا یک ماه متوجه می شوید که به شدت بازدید سایت شما کاهش پیدا کرده است. حالا چرا اینطور شده بود؟

21. سیر تا پیاز سایت داری. مرحله پیشرفت ناگهانی و غافلگیر کننده کار و روش گذار از آن. . آموزشگاه رایگان خوش آموز

اگر وبسایتتان را مدام در رصد داشته باشید و عوامل تاثیر گذار در رشد بازدیدها و صفحات پر بازدید را خوب رصد کنید متوجه خواهید شد که مثلا این رشد یک رشد مقطعی بوده است. بعنوان مثال در مورد همین سایت موسیقی در زمانی که هنرمند محبوب آقای مرتضی پاشایی فوت کردند، کاربران خیلی زیادی، حتی کسانیکه آقای مرتضی پاشایی را نمی شناختند به یکباره در جمعیت میلیونی شروع به جستجوی کلمه کلیدی مرتضی پاشایی، اسامی آلبومهای وی و اخبار مرتبط با ایشان کردند. این مساله هر چند مقطعی بود اما بازدیدهای میلیونی از سایتهایی که از قبل در این زمینه مطالب مرتبطی داشتند را در پی داشت. کلمه مرتضی پاشایی در گوگل ترند به یک کلمه محبوب جستجو بدل شد و از این دست اتفاقات را شاهد بودیم.

اما بعد از مدت کوتاهی تب این ماجرا خوابید. حالا بر سر آنهایی که بدرستی سایتشان را رصد نکردند و سیاستهای غلطی را در پیش گرفتند چه می آید. طبیعتا ضرر می کنند. حتی ممکن است سرخورده و دلزده شوند و در ادامه تصمیمات اشتباه تری هم بگیرند. اینست که یک وبمستر خوب باید مدام وبسایتش را در مشتش داشته باشد. بخوبی بسنجد، میزان برند شدن اسم وبسایتش، میزان مخاطبان، میزان مخاطبات ثابت، میزان مخاطبان گذری و ... .رصد کردن آمارهایی از این دست منجر به اتخاذ تصمیمات درست تری توسط وبمسترها می گردد.

وبسایتم واقعا رشد کرده است، چکار کنم؟


معمولا رشد وبسایتها نباید بصورت سرطانی باشد، یعنی افزایش بازدید بصورت نرمال و در طی زمان حاصل می شود. اما همیشه هم این رشد سرطانی نشان دهنده رشد مقطعی در وبسایت نیست. این دیگر هنر شما است که خوب بسنجید و ببینید به رشد پایداری رسیده اید یا یک رشد مقطعی و گذرا را در پیش دارید.

خوب حالا برای شما اطمینان حاصل شده است که روند رو به رشد سایت شما مقطعی نیست و واقعا ایده تان گل کرده است. این مرحله خیلی مهم است و اگر بدرستی نتوانید از آن گذار کنید شکست حتمی است. طبیعتا با رشد مخاطبان وبسایت تجهیزات و زیر ساختهای وبسایت نیز باید بهینه گردد. حتی ممکن است شما مجبور به جذب سرمایه گذار شوید. البته در این مرحله با آمارهای ابزارهای مدیریت وبسایت به راحتی می توانید سرمایه گذار نیز جذب کنید.

21. سیر تا پیاز سایت داری. مرحله پیشرفت ناگهانی و غافلگیر کننده کار و روش گذار از آن. . آموزشگاه رایگان خوش آموز

وبسایتی که رشد کرده و مطرح شده است، در واقع موفق شده تا نظر مخاطبان زیادی را جلب کند الان دیگر بیشتر هم در معرض قضاوت می باشد. بعنوان مثال اگر شما قبلا سیاست اشتباهی را اتخاذ می کردید زیاد مهم نبود و اساسا در چشم هم نبود. اما الان یک قدم اشتباه و یک سیاست اشتباه ممکن است مخاطبان شما را دلزده و نا امید کند. فرض کنید شما با ارائه یک محصول یا یک خدمات رایگان موفق به جذب 20 هزار مخاطب ثابت شده اید. در واقع این مخاطبان بدنبال آن محصول یا خدمت سراغ شما آمده اند. الان وقتش است که بیشتر از قبل کیفیت آن محصول یا خدمات را ارتقاء بدهید.

رشد شما و افزایش مخاطبان، به همان نسبت میزان انتظارات از شما را بالاتر می برد. مطمئن باشید که دیگر نمی توانید با رویه قبلی به این رشد ادامه بدهید و قطعا باید در بخشهای مختلف کاریتان ارتقاء بدهید. مخصوصا اینکه هر سایتی که به بار می نشیند رقبای جدی نیز برایش پیدا می شود.

ظهور رقبا


هر سایتی که تا حدودی موفق میشود به سرعت توجهات را به خودش جلب می کند. قبلا شما در کانون توجهات نبودید اما الان هزاران رقیب برای شما درست می شود. بعنوان مثال سایت پونیشا چند سال پیش به موفقیت رسید. ایده کلی این سایت این بود که بین کارفرما ها و فریلنسرها (آزادکارها مثل برنامه نویسان یا مترجمان آزاد) ارتباط برقرار می کرد و از بابت درصدی که این وسط گیرش می آمد موفقیت چشمگیری پیدا کرد. اما الان اگر در گوگل کلمه "برون سپاری پروژه" را جستجو کنید حداقل 30 الی 40 سایت در این زمینه مشغول فعالیت جدی هستند.

21. سیر تا پیاز سایت داری. مرحله پیشرفت ناگهانی و غافلگیر کننده کار و روش گذار از آن. . آموزشگاه رایگان خوش آموز

رقبای اینترنتی بعضا خیلی هم توان مالی بیشتری نسبت به شما دارند و طبیعتا با امکانات مالی و بودجه تبلیغاتی که در اختیار دارند می توانند چنان ایده شما را بهتر از شما پیاده کنند که خودتان هم انگشت به دهان بمانید. اینست که گذار از این مرحله رشد باید بسیار عاقلانه باشد و یک تصمیم اشتباه منجر به سقوط شما خواهد شد.

فروش وبسایت


یکی از ایده های درآمد زا میتواند فروش امتیاز وبسایت باشد، البته معمولا افرادیکه با عشق کاری را شروع می کنند هیچگاه راضی به این کار نمی شوند، اگر اینقدر عشق دارید مطمئن باشید که این عشق در ادامه راه نیز شما را یاری خواهد رساند.

21. سیر تا پیاز سایت داری. مرحله پیشرفت ناگهانی و غافلگیر کننده کار و روش گذار از آن. . آموزشگاه رایگان خوش آموز

اینکه تصمیم بگیرید وبسایت را با قیمت مناسب و چشمگیری بفروشید و یا برای کسب موفقیتهای بیشتر بجنگید تصمیم شماست و قطعا شما بیشتر از هر شخص دیگری می دانید که در چه نقطه ای ایستاده اید و چه آینده ای ممکن است پیش روی شما باشد.

استفاده از شتابدهنده ها


اول بگویم شتابدهنده همان سرمایه گذار است، چیز خاصی نیست ذهنتان را درگیر نکنید. یکسری شرکتها در ایران ایجاد شده اند که تعدادشان هم کم نیست، کار اینها سرمایه گذاری روی ایده های موفق است. برخی از آنها معمولا امکانات مالی بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می دهند و حتی درصد معقولی هم از کار شما را طلب می کنند و اینطور نیست که مالک 80 درصد کار شما شوند. این دیگر بسته به مذاکرات شما و کیفیت شتابدهنده مربوطه دارد. بعنوان مثال دیجیکالایی که امروز اینقدر معروف شده است به لطف سرمایه گذاری و مشارکت یک شرکت با تجربه دیگر به اینجا رسید و در غیر اینصورت شاید هیچ وقت برندی با نام دیجیکالا که الان در خاورمیانه و حتی جهان از فروشگاه های مطرح است را در کشورمان شاهد نمی بودیم.

21. سیر تا پیاز سایت داری. مرحله پیشرفت ناگهانی و غافلگیر کننده کار و روش گذار از آن. . آموزشگاه رایگان خوش آموز

برای آشنایی با شتابدهنده ها کافیست کلمه "شتابدهنده" را در گوگل جستجو کنید. در صورت همکاری با هر کدام از این شرکتها قبلا از نام و اعتبارش خوب مطمئن شوید و توصیه اکید بنده به شما اینست که اگر روزی قصد جذب سرمایه گذار داشتید به هیچ وجه از افراد یا شرکتهای ضعیف و حتی متوسط استفاده نکنید. بدنبال بهترین ها باشید تا اولا هم مورد سوء استفاده قرار نگیرید، دوما اینکه روند صعودی کار را واقعا بهبود ببخشید.

همیشه این نکته مهم را از من بخاطر داشته باشید که 10 درصد از یک کار خیلی موفق بهتر است از 100 درصد از یک کار شکست خورده. بعضی وقتها طمع به کسب درصد بیشتر از کار باعث می گردد تا همه آن را از دست بدهید. صفر ضربدر هر عددی که شود آن را تبدیل به صفر خواهد کرد. هیچگاه به آسانی امتیاز ندهید، اما مراقب باشید تا امتیازها را هم از دست ندهید.

در آموزش بعدی به موضوعی خواهم پرداخت که سوال خیلی از وبمسترها مخصوصا تازه کارها است. چه سایتی بزنم که پولدار بشم. در ادامه این داستان همراه ما باشید ...


آموزش قبلی : 20. سیر تا پیاز سایت داری. چگونه از وبسایتم کسب درآمد کنم؟

آموزش بعدی : 22. سیر تا پیاز سایت داری. برای کسب درآمد چه نوع وب سایتی باید بسازم؟

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.