خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


سیستم عامل چیست؟

سیستم عامل چیست؟
نویسنده : امیر انصاری
سیستم عامل مهمترین نرم افزاری است که باعث اجرای کامپیوتر می شود. سیستم عامل حافظه و پردازشگر کامپیوتر و همینطور تمامی نرم افزارها و سخت افزارهای دیگر موجود در کامپیوتر را مدیریت می کند. همچنین سیستم عامل به شما اجازه می دهد تا با کامپیوتر ارتباط برقرار کنید، بدون اینکه با زبان واقعی کامپیوتر آشنایی داشته باشید. بدون سیستم عامل کامپیوتر ها بی مصرف و بدون کاربرد می گردند.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارکار سیستم عامل چیست؟


سیستم عامل کامپیوتر شما، تمامی نرم افزارها و سخت افزارهای موجود در کامپیوتر شما را مدیریت می کند، معمولا تعدادی نرم افزار بصورت همزمان در کامپیوتر شما مشغول اجرا هستند و تمامی این نرم افزارها نیاز دارند تا به پردازنده، حافظه و هارد دیسک شما دسترسی داشته باشند. سیستم عامل این مساله را که هر نرم افزار در چه زمانی به چه سخت افزارهایی دسترسی داشته باشد مدیریت می کند تا مطمئن شود هر نرم افزار به منابعی که نیاز دارد خواهد رسید.

انواع سیستم عامل ها


سه نوع سیستم عامل رایج برای کامپیوترهای شخصی ویندوز، سیستم عامل مک و لینوکس می باشد. سیستم عامل های مدرن معمولا یک رابط گرافیکی برای کاربر تعبیه می کنند. این رابط کاربری گرافیکی به شما اجازه می دهد تا با ماوس بر روی آیکان ها، منوها و دکمه ها کلیک کنید و اجزاء صفحه با ترکیبی از تصاویر و متن ها شما را راهنمایی می کنند.

سیستم عامل چیست؟.::.آموزشگاه رایگان خوش آموز

هر سیستم عامل ظاهر و احساس متفاوتی دارد، بنابراین وقتی شما سیستم عامل خود را به سیستم عامل دیگری تغییر می دهید در ابتدا ممکن است همه چیز عجیب و غریب و نا آشنا به نظر برسد. البته سیستم عامل های مدرن معمولا طوری طراحی می شوند که کار کردن با آنها آسان باشدو بسیاری از اصول پایه ای در بین همه سیستم عامل ها مشترک می باشد.

Microsoft Windows سیستم عامل ویندوز مایکروسافتسیستم عامل چیست؟ . آموزشگاه رایگان خوش آموز

شرکت مایکروسافت سیستم عامل ویندوز را در اواسط سال 1980 توسعه داده است. در طول 37 سال آنها نسخه های جدیدتری از ویندوز را ارائه کرده اند که آخرین آنها ویندوز 10 می باشد که در سال 2015 ارائه شد. ویندوز 8 در سال 2012، ویندوز 7 در سال 2009 و ویندوز ویستا در سال 2007 ارائه شده اند. ویندوز پر مصرف ترین سیستم عامل حال حاضر در دنیای کامپیوترهای شخصی می باشد.

Mac OS X سیستم عامل مک اپل


سیستم عامل مک توسط شرکت اپل طراحی و توسعه داده شده است. این سیستم عامل بصورت پیش فرض بر روی کامپیوترهای مکینتاش (مک) موجود می باشد. نسخه های جدید این سیستم عامل معمولا بصورت OS X نامگذاری می شوند. البته یک نسخه خاص هم با نام El در سال 2015 ارائه شد. برخی از سایر نسخه های ارائه شده این سیستم عامل Yosemite در سال 2014، Mavericks در سال 2013، Mountain Lion در سال 2012 و Lion در سال 2011 می باشند.

بنا به آمارهای سایت gs.statcounter.com سیستم عامل مک کمتر از 10 درصد بازار کامپیوترهای شخصی را در اختیار دارد و این در حالی است که سیستم عامل ویندوز بیش از 80 درصد این بازار را در قبضه خود دارد. یکی از دلایل اولیه این مساله این بوده است که کامپیوترهای ساخت شرکت اپل معمولا خیلی گرانتر بوده اند. اگر چه خیلی از افراد هنوز ترجیح می دهند تا از ظاهر و احساس بهتری که با سیستم عامل مک تجربه کرده اند، بهره ببرند.


سیستم عامل چیست؟ . آموزشگاه رایگان خوش آموز

Linux سیستم عامل لینوکس


لینوکس از خانواده سیستم عامل های اپن سورس می باشد، معنای اپن سورس این می باشد که کدهای این سیستم عامل در اینترنت موجود هستند و این سیستم عامل می تواند توسط هر شخصی و یا هر شرکتی در سراسر جهان توسعه پیدا کنند. بعنوان مثال در مقابل، محصول ویندوز مایکروسافت به این شکل نمی باشد و فقط توسط شرکت تولید کننده و مالک آن می تواند توسعه پیدا کند. مهمترین مزیت لینوکس این است که رایگان است و همچنین نسخه ها و توزیع های بسیار متفاوتی از آن در جهان وجود دارد که توسط شرکتهای مختلف توسعه داده شده اند.

بنا به آمارهای سایت gs.statcounter.com سیستم عامل لینوکس کمتر از 2 درصد بازار کامپیوترهای شخصی را در اختیار دارد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که در دنیای سرور ها غالبا از سیستم عامل لینوکس استفاده می گردد چون برای افراد تخصصی در این حوزه لینوکس قابلیت های اختصاصی سازی بسیاری را دارا است.

سیستم عامل چیست؟ . آموزشگاه رایگان خوش آموز

سیستم عامل های مخصوص دستگاه های تلفن همراه


سیستم عامل هایی که در بالا از آنها نام بردیم مخصوص کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ ها بودند، دستگاه های تلفن همراه ، تبلت ها، MP3 پلایر ها و ... نیز هر کدام سیستم عامل های مخصوص به خودشان را دارند که بطور مشخص برای این نوع دستگاه ها طراحی شده اند. دو تا از معروفترین سیستم عامل های مخصوص تلفن های همراه Apple iOS و Google Android می باشند که بترتیب توسط شرکت اپل و شرکت گوگل توسعه داده شده اند. در ادامه تصویری از محیط این دو سیستم عامل را مشاهده می کنید.


سیستم عامل چیست؟ . آموزشگاه رایگان خوش آموز

سیستم عامل چیست؟ . آموزشگاه رایگان خوش آموز

سیستم عامل هایی که برای دستگاه های موبایل طراحی شده اند، قطعا تمامی امکانات سیستم عامل های کامپیوتر ها و لپ تاپ ها را ندارند و شما نمی توانید برنامه های مخصوص سیستم عامل های کامپیوترها را در موبایل ها اجرا کنید. اما با این وجود شما هنوز خیلی کارها را می توانید با سیستم عامل موبایلتان انجام بدهید، مانند تماشای فیلم، جستجو در اینترنت، انجام بازیهای مخصوص موبایل و ... .


منبع : gcflearnfree

نمایش دیدگاه ها (1 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز