خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


مقایسه دیسک های SAS, Near Line (NL) SAS, SATA

مقایسه دیسک های SAS, Near Line (NL) SAS, SATA
امروزه اکثرا در سرور ها و یا ذخیره سازها(San Storage) از دیسک های SAS, Near Line (NL) SAS, SATA استفاده می شود(از SSDها هم استفاده می شود ولی به دلیل گران بودن قیمت آنها،بیشتر از این دیسک ها استفاده می شود و یا بصورت ترکیبی استفاده می شود) در این مقاله تمرکز بر روی دیسک های SAS و Near Line (NL) SASو SATA است و این دیسک ها را برای شما تشریح می کنیم.علاوه بر این، حتی SSDها هم می توانند با رابط SAS یا SATA متصل شوند ولی در مقالات دیگری از وب سایت خوش آموز حتما به بررسی SSD ها بطور مفصل، خواهیم پرداخت.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارخب برویم به سراغ موضوع اصلی خودمان، تفاوت واقعی بین SAS و NL-SAS و SATA چیست؟ خب، به طور خلاصه، تفاوت های زیادی وجود دارد، اما من فکر می کنم شما شباهت هایی را هم در این ها خواهید یافت. پس بیایید این موارد را با هم بیرون بکشیم و بررسی کنیم.

SAS

دیسک های SAS جایگزین دیسک های SCSI قدیمی شده اند تا استانداردهای ذخیره سازی در سطح سازمانی را تغییر دهند.(دیسک های SAS اکثرا در سرورها و San Storage ها مورداستفاده قرار می گیرند) از 3 نوع دیسکی که در تیتر این مقاله معرفی کردیم این نوع دیسک قابل اعتمادترین عملکرد را در شرایط سخت بروزمی دهد و به مراتب بهتر از دیسک های NL-SAS یا SATA کارایی و Performance خود را ارائه می دهد. در مورد قابلیت اطمینان یا reliability هم دیسک های SAS از هر دو دیسک Near Line (NL) SAS, SATA بهتر و با کیفیت تر ظاهر شده است. دیسک های SAS همچنین با استانداردهای دقیق تری نسبت به انواع دیگر دیسک ها ساخته شده اند. SAS دیسک ها متوسط طول Failure شدن یا طول عمرشان 1.6 میلیون ساعت بوده و برای SATA دیسک ها 1.2 میلیون ساعت است و این مقادیر برای Failure بسیار زیاد است. 1.2 میلیون ساعت در حدود 136 سال و 1.6 میلیون ساعت در حدود 182 سال است.(توجه داشته باشید که این آمارها بصورت تئوری است در محیط های واقعی عوامل زیادی در طول عمر دیسک ها موثر هستند) اما قابلیت اطمینان و پایداری بیشتر دیسک های SAS باعث شده که این دیسک ها بیشتر مورد توجه قرار بگیرند. دیسک های SAS با ظرفیت های مختلف در Rotation یا دور در دقیقه 10000 و 15000 موجود هستند (دور در دقیقه = R.P.M) وامروزه SAS ورژن 3 معرفی شده است که سرعت آن 12Gbps است

مقایسه دیسک های SAS, Near Line (NL) SAS, SATA  . آموزشگاه رایگان خوش آموز

NL-SAS

خیلی دور نیست زمانی که دیسک های Near Line (NL) SAS هم وارد دنیای ذخیره سازی شدند. اما اگر شما در مورد دیسک های SATA و SAS شناخت داشته باشید، درک این نوع دیسک ها هم برای شما ساده خواهد بود. ببینید اتصال یک هارد دیسک SATA به Back End یا کنترلر SAS را NL SAS می گویند در واقع دیسک های SATA هستند ولی به کنترلر(محلی در مادربرد که دیسک ها بدان متصل می شوند) SAS متصل می شوند. همانطور که در مورد تعداد دور در دقیقه یا R.P.M دیسک های SAS گفته شد این دیسک ها 10000 دور یا 15000 دور هستند. دیسک های NL SAS که به کنترل SAS متصل هستند همانطور که گفته شد دیسک های SATA هستند پس با اتصال به کنترل SAS تعداد دور دقیقه آنها افزایش پیدا نخواهد کرد همان مقدار تعریف شده برای دیسک های SATA خواهد ماند ولی سرعت آن 12Gbps است و خصوصیات SAS را به ارث می برد. با این حال هرگز نمی تواننداز بابت اطمینان پذیری و عملکرد در حد دیسک های SAS ظاهر شوند. همانند اکثر دیسک های SATA دیسک های NL SAS هم با دور 7200 R.P.M می چرخند. (در بسیاری از Document ها به دیسک های NL-SAS دیسک های mid line SAS هم گفته می شود)

SATA

اگرچه از هر نظر به خوبی دیسک های SAS نیستند اما در هر سازمانی برای سیستم های ذخیره سازی در سطح انبوه و Backup گیری می توانند بطور گسترده مورد استفاده قرار گیرند. زمانی که شما در حال خرید یک دیسک SATA هستید، فاکتور اولیه شما به احتمال زیاد میزان فضای ذخیره سازی است و این همان چیزی است که باید باشد.
دیسک های SAS برای عملکرد و Performance طراحی شده اند، به همین دلیل است که آنها در سرعت 10000 و 15000 RPM در دسترس هستند و IOPS قابل توجهی را در هر دیسک فیزیکی فراهم می کنند. (Iops = Input output per second)
به این دلایل است بسیاری از سازمان ها برای موارد ذخیره سازی تمایل به خرید دیسک های SAS دارند و این دیسک ها به خوبی می توانند تا حدود زیادی مشکلات مربوط به IOPS را پوشش دهند.
دیسک های SATA همچنین در کامپیوترها شخصی و کلاینت ها و لب تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. و معمولا سرعت دیسک های SATA 7200 دور در دقیقه است.

مقایسه دیسک های SAS, Near Line (NL) SAS, SATA  . آموزشگاه رایگان خوش آموز


نتیجه گیری

در سطوح بالا، SAS و SATA دو طرف سکه برای ذخیره سازی هستند و به نیازهای مختلف پاسخ می دهند - SAS برای عملکرد و SATA برای ظرفیت مورد استفاده قرار می گیرد. NL-SAS ها که برخی از قابلیت های SAS را برای دیسک های SATA به ارمغان می آورند اما قابلیت اطمینان اضافی را با SAS ها به ارمغان نمی آورند. NL-SAS به تولیدکنندگان کمک می کند تا تولید را ساده تر کنند اما هرگز جایگزین SAS ها نیستند


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز