خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش برنامه نویسی اکسل : تاریخچه مختصری از VBA

آموزش برنامه نویسی اکسل : تاریخچه مختصری از VBA
نویسنده : امیر انصاری
زبان VBA در واقع یک گویش از زبان BASIC می باشد. بد نیست بدانید BASIC سرنام کلمات Beginner’s All-purpose Symbolic Instruction Code می باشد. زبان BASIC در سال 1960 طراحی شد. با توجه به اینکه زبان BASIC زبانی ساده و همه فهم بود و یادگیری آن نیز بسیار آسان بود، در دو دهۀ بعد از آن در نرم افزارهای فراوانی مورد استفاده قرار گرفت.

آموزش سالیدورکز 20-2019در طول سالها، زبان BASIC توسعه داده شد و بنا به نیاز کاربرانش بهینه تر شد و انعطاف پذیری آن نیز افزایش یافت. در سال 1985 مایکروسافت یک نسخه خیلی غنی تر از BASIC را ارائه داد و آن را QuickBASIC نامید، در این نسخه امکانات بروز شده برنامه نویسی یافت می شد. در سال 1992 مایکروسافت محصول Visual Basic را ارائه داد که محیطی ویژوالی برای طراحی برنامه های تحت ویندوز ارائه می کرد.

در همین حال، خیلی از ناشران نرم افزار نسخه های اختصاصی خود از زبان برنامه نویسی BASIC را ایجاد کردند که هر کدام از آنها ویژگی ها و مزایای خاص خودشان را داشتند، این مساله تا حدودی هم باعث ایجاد تکثّر و حتی تا حدودی سر درگمی شد. مایکروسافت نیازی را احساس کرد تا یک زبان برنامه نویسی استاندارد را برای محصولات نرم افزاری اش ایجاد کند و اینجا بود که VBA یا همان Visual Basic for Applications را ایجاد کرد.

زبان برنامه نویسی VBA برای اولین بار در مجموعۀ آفیس 1995 و همراه با نسخه 5 اکسل ارائه شد. از آن به بعد، VBA زبان برنامه نویسی سایر نرم افزارهای موجود در مجموعۀ آفیس نیز شد. همچنین نرم افزارهای دیگری که محصول مایکروسافت هم نبودند با دریافت لایسنس از مایکروسافت اقدام به استفاده از VBA در برنامه هایشان کردند.

VB را با VBA اشتباه نگیرید!


با توجه به اینکه اسامی مخفف بسیاری در دنیای کامپیوتر وجود دارند، اشتباه گرفتن آنها با یکدیگر بسیار شایع است. کلمۀ مخفف VB سرنام کلمات Visual Basic می باشد و با کلمۀ مخفف VBA یکسان نیست. اگر چه هر دو زبان VB و VBA زبان های برنامه نویسی مشتق شده از BASIC می باشند و هر دو نیز توسط مایکروسافت ایجاد شده اند، با این حال VB و VBA دو چیز کاملاً متفاوت هستند. زبان برنامه نویسی VB به شما امکان می دهد تا فایل های اجرایی مستقل (executable applications) بسازید که برای اجرای برنامه های تولید شده با VB نیازی به نرم افزارهای موجود در مجموعۀ آفیس همچون اکسل و ورد نمی باشد. از سوی دیگر، با استفاده از VBA نمی توان فایل های اجرایی مستقل ساخت و اجرا شدن آنها، نیاز به نصب بودن برنامه هایی همچون اکسل و ورد دارد. برای اینکه یک برنامۀ نوشته شده با VBA اجرا شود نیاز است تا برنامه های میزبان VBA مانند اکسل در حالت اجرا باشند. در این آموزش به VBA در نرم افزار اکسل خواهیم پرداخت.


آموزش قبلی : آموزش برنامه نویسی اکسل : VBA چیست؟

آموزش بعدی : آموزش برنامه نویسی اکسل : VBA چه کارهایی می تواند انجام بدهد؟دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟


دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته

دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته