خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش برنامه نویسی اکسل : آشنایی با کاربردهای بیشتر VBA

آموزش برنامه نویسی اکسل : آشنایی با کاربردهای بیشتر VBA
نویسنده : امیر انصاری
ایجاد توابع (Functions) اختصاصی خودتان

آموزش سالیدورکز 20-2019اگر نیاز به توابعی داشته باشید که محاسبات خاصی را انجام بدهند و اکسل آنها را در اختیار شما نگذاشته باشد و یا استفاده از توابع داخلی اکسل در آن مورد خاص بسیار مشکل باشد، می توانید توابع اختصاصی خودتان را با VBA ایجاد نمایید، به این توابع، توابع معرفی شده توسط کاربر (User Defined Functions) گفته می شود که به اختصار آنها را UDF نیز می نامند. به عنوان مثال ممکن است بخواهید اعدادی را به سلولهایی که دارای رنگ خاصی هستند اضافه کنید. در این گونه مواقع می توانید UDF های اختصاصی خودتان را ایجاد نمایید. در مورد جزئیات این کار در طول دوره بیشتر خواهید دانست.

ساده کردن ظاهر فایل های اکسل (Workbook) برای سایر کاربران


وقتی که یک فایل اکسل را برای استفاده سایرین می سازید، ممکن است به ناچار با کاربرهایی مواجه شوید که در مورد اکسل اطلاعاتی ندارند و یا اینکه اطلاعات خیلی کمی دارند، اما مجبور هستند که روی آن فایل کار کنند. در این گونه مواقع شما می توانید برای آن دسته از کاربران رابط کاربری شخصی سازی شده ای با ظاهری کاربر پسند (user-friendly) بسازید که با منوها یا کادرهای راهنما، کاربران مبتدی را به سمت هدف مورد نظر شما هدایت نمایند. شما از اینکه ببینید، اکسل که در اصل یک برنامه صفحه گسترده می باشد، می تواند با استفاده از VBA یک محیط ویژوالی راحت و با تجربه کاربری آسان را برای کاربران نا آشنا با اکسل، ایجاد نماید، قطعاً سورپرایز خواهید شد. این مساله تحت نام UserForms در طی این دوره مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آموزش برنامه نویسی اکسل : آشنایی با کاربردهای بیشتر VBA

کنترل کردن سایر برنامه های مجموعۀ آفیس از طریق اکسل


اگر گزارشی روایتی و طولانی را در وُرد (Word) ایجاد کرده باشید که نیازمند پر کردن بخش هایی از آن از طریق داده هایی در اکسل باشد، یا اگر نیاز داشته باشید تا یک جدول اکسس (Access) را در داخل یک برگۀ اکسل (worksheet) وارد نمایید، VBA می تواند این فرآیندها را برای شما اتوماتیک کند. VBA علاوه بر اکسل، زبان برنامه نویسی سایر نرم افزارهای موجود در مجموعۀ آفیس نیز می باشد، VBA شما را قادر می سازد تا ماکروهایی (macros) را در اکسل بنویسید که وظایف مختلفی را در سایر برنامه های مجموعه آفیس نیز انجام بدهند.

همان طور که خودتان هم می توانید تصورش را بکنید، لیست مزایایی که VBA دارد می تواند دفتر تلفن یک شهر را پر کند. هدف اینست که وظایف روزانه شما با اکسل، می تواند با استفاده از VBA به صورت اتوماتیک و خیلی سریع انجام شوند و این دورۀ آموزشی چگونگی این کارها را به شما نشان خواهد داد.


آموزش قبلی : آموزش برنامه نویسی اکسل : VBA چه کارهایی می تواند انجام بدهد؟

آموزش بعدی : آموزش برنامه نویسی اکسل : ساخت اولین ماکرو شمادیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟


دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته

دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته